Udhëtime/Ekskursione Ditore

telç

Telč është një qytet piktoresk në Moravinë jugore, pranë Jihlava, në Republikën Çeke. Qyteti u themelua në shekullin e 13-të si një kala ujore mbretërore në udhëkryqin e rrugëve të ngarkuara tregtare midis Bohemisë, Moravisë dhe Austrisë.

Përveç kështjellës monumentale të Rilindjes së shekullit të 17-të me një park të stilit anglez (një rindërtim i një kështjelle origjinale gotike), pamja më domethënëse është sheshi i qytetit (sheshi i qytetit historik më i ruajtur), një kompleks unik i një sheshi të gjatë urban me pus -shtëpitë e konservuara të Rilindjes dhe Barokit me kapa të larta dhe arkada; që nga viti 1992 e gjithë kjo ka qenë një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s.

Telc

Minibus Pragë – Telč . Alternativë për tren ose autobus. Rezervoni minibus privat derë më derë të lirë.

Telč Chateau

Kalaja gotike u ndërtua në gjysmën e dytë të shekullit të 14-të. Në fund të shekullit të 15-të, fortifikimet e kështjellës u forcuan dhe u ndërtua një kullë e re portash. Në mesin e shekullit të 16-të, kështjella mesjetare nuk e kënaqte më fisnikun e Rilindjes Zachariáš nga Hradeci, i cili e ndryshoi kështjellën në Rilindje. Kati përdhes ishte i ri harkuar, fasada u dekorua me grafit, dhe apartamentet shtetërore dhe ambientet e banimit morën zbukurime me llaç së bashku me pikturat trompe l’oeil dhe chiaroscuro në 1553. Kundër-reforma solli jezuitët në qytet, të cilët ndërtuan kishën e Emrit të Jezusit në 1666-1667, sipas planeve të Domenico Orsit. Kolona e Virgjëreshës dhe shatërvani në qendër të sheshit datojnë nga shekulli i 18-të.

Hyrja në Chateau është e mundur vetëm me turne udhërrëfyes. Së pari, Rruga A do të zgjasë afërsisht një orë, duke kaluar nëpër sallat e bukura të Rilindjes, ndërsa Rruga B është pak më e shkurtër, duke eksploruar dhomat e apartamenteve të kështjellës. Adresa: náměstí Zachariáše z Hradce; www.zamek-telc.cz ; Pranimi: Rruga A – për të rritur 110 CZK, Rruga B – 90 CZK. Hapur: 9-11:45 dhe 1-6 pasdite e martë-dielli prill-tetor.

Sheshi kryesor

Mesi i sheshit është kolona Marian, e cila daton në vitin 1717 dhe është një shtesë barok i vonë. Shumë shtëpi të famshme në shesh tregojnë grafitin karakteristik të Rilindjes. Edhe pse disa fasadave iu dhanë pamje barok në shekujt 17 dhe 18, efekti i përgjithshëm është harmonikisht i Rilindjes.

Zona përreth Telç-it është dhe ka qenë gjithmonë një rajon i rritjes së patates dhe patatet janë burimi kryesor i ushqimit për vendasit. Kjo është arsyeja pse shumë nga specialitetet vendase bëhen me patate. Provoni disa petulla me patate me mish të tymosur, petulla patate ose të ashtuquajturat “vopelky” të bëra nga brumë patate dhe të mbushura me reçel kumbulle. Nëse vizitoni restorantin Svejk në sheshin kryesor në Telč, do të keni mundësi të zgjidhni nga një sërë specialitetesh rajonale dhe më të gjera çeke.

Orientim

Qendra historike e Telčit ka formën e një trapezi dhe është e rrethuar nga liqene nga tre anët. Në qendër është një shesh i madh i quajtur pas ish-pronarit të qytetit, Zachariáš z Hradce.

Zyra e informacionit turistik e vendosur brenda Town Hal (www.telc.eu) është e hapur nga 08:00-17:00, Hënë-Premte, 10:00-16:00 Sat & Die Maj-Tet, 8:00-17:00 Hënë-Premte Nëntor-Prill.

Këshillë: Korriku dhe fillimi i gushtit janë një kohë e mirë për të vizituar kur qyteti merr një atmosferë të gjallë me Festivalin e Muzikës Telč.

Arritja atje

Lidhjet e trenave nga Praga në Telč nuk janë të shkëlqyera, kështu që do t’ju duhet të tregoni durim të ngjashëm me Budën nëse vendosni të udhëtoni në Telč me tren. Udhëtimi kërkon një transferim në Kostelec u Jihlavy dhe zgjat të paktën katër deri në pesë orë. Biletat e klasit të parë nga Praga kushtojnë 320 CZK dhe biletat e klasit të dytë janë 252 CZK.

Autobusi është një opsion shumë më i mirë sesa të marrësh trenin. Disa autobusë nisen çdo ditë nga stacioni i autobusëve Florenc të Pragës në drejtim të Telč. Udhëtimi zakonisht përfshin një transferim me autobus në Jihlava, por zgjat vetëm rreth 3 orë në total. Një biletë autobusi kushton gjithashtu rreth 150 CZK, duke e bërë atë një mënyrë më pak të shtrenjtë për të udhëtuar sesa me tren.

Pasi në Telč, kështjella dhe sheshi i qytetit janë vetëm 10 minuta në këmbë nga stacioni i autobusit. Dilni nga hyrja e pasme e stacionit, kthehuni djathtas në Tyršova dhe më pas kthehuni majtas në Rudnerova. Ndiqeni këtë rrugë si shkon majtas dhe kthehet djathtas në rrugicën e dytë të vogël. Kjo do t’ju çojë në sheshin kryesor.

E vendosur rreth gjysmës së rrugës midis České Budějovice dhe Brno, Telč mund të arrihet duke marrë autostradën 23. Duke vozitur nga Praga, merrni Highway DI në drejtim të Brno dhe dilni në Jihlava, ku merrni autostradën 38 pasi të kaloni nëpër qytet. Më pas drejtohuni në perëndim në autostradën 23. Udhëtimi zgjat rreth dy orë. Ju mund ta lini makinën tuaj në një nga tre parkingjet e mëdha në portat veriore dhe jugore të qytetit.

Artikuj të Lidhura

Back to top button