Aktivitetet

Aktivitetet

Praga po shpërthen me gjëra për të bërë. Pavarësisht nëse zgjidhni trashëgiminë e pasur muzikore të qytetit ose shijoni pak Pilsner në një nga bodrumet legjendare të birrës, ky është qyteti ku vërtet ka diçka për të gjithë.

Vendet e teatrit dhe koncerteve të Pragës janë të vendosura në qendër të qytetit të vjetër dhe qytetit të ri, dhe e njëjta gjë është e vërtetë për shumicën e vendeve të xhazit dhe rock-ut të shkallës së vogël dhe të mesme. Žižkov ka më shumë bare dhe bare gjatë natës vonë, dhe Holešovice është e mirë për jetën e natës, duke ofruar disa nga klubet dhe vendet më të reja të qytetit. Sheshi Wenceslas dhe rrugët anësore janë qendrat e lagjes me drita të kuqe të Pragës.

Shumica e vizitorëve shijojnë shëtitjet e relaksuara në Pragë dhe zbulimin e pamjeve të bukura, ndërtesave historike, ikonave fetare dhe banorëve të famshëm. Ka shumë turne në këmbë për të zgjedhur, disa që mbulojnë historinë e përgjithshme të qytetit. Në të kundërt, të tjerët janë të fokusuar në tema specifike – historia e komunitetit hebre, Praga romane, Praga gotike, Praga barok, Praga e Rilindjes ose Praga e Kompozitorëve. Mund të bashkoheni në një grup ose të rezervoni udhëzuesin tuaj personal.

Nëse ideja e ecjes nuk ju tërheq, gjithmonë mund të përzieni kulturën me rehatinë duke bërë një udhëtim nëpër Pragë. Karrocat me kuaj ju çojnë me një ritëm të butë nëpër rrugët me kalldrëm të qytetit të vjetër . Ose mund të zgjedhësh një udhëtim me një makinë të vjetër – të hapur, nëse moti e lejon. Në përgjithësi, të gjitha turnet nisen nga Sheshi i Qytetit të Vjetër . Varkat e lumit janë një tjetër mundësi për të parë qytetin nga një kënd tjetër, si lundrimi i drekës, lundrimi në mbrëmje me darkë ose lundrimi me muzikë live ku luajnë grupe xhaz live.

Qyteti i Pragës ka qenë i hapur për turistët vetëm për një kohë relativisht të shkurtër, por ka ende shumë për të ofruar në aspektin e pamjeve, pasi ka diçka interesante pothuajse në çdo hap.

Këshilla për aktivitetet

Bëni një shëtitje në sheshin Wenceslas

duke u ndalur për të parë statujën e famshme të kalorësisë së Shën Wenceslas të Josef Myslbek dhe faltoren e vogël të martirëve të epokës komuniste. Shën Wenceslas është i rrethuar në këmbët e monumentit nga statujat e gjyshes së tij, Ludmila, Vojtěk, Prokop dhe Anežska. Sheshi u bë fokusi për demonstrimin e Praguerit dhe ka qenë skena e ngjarjeve tragjike dhe të gëzueshme në historinë e qytetit – më së fundi, Revolucioni i Kadifejve i 1989-ës , i cili dëboi regjimin komunist.

Vizitoni disa pijetore të famshme tradicionale çeke

Është vendi ku të ftuarit ulen në tavolina të thjeshta prej druri dhe presin t’u servirin gotat e lagerit të shkumëzuar Pilsner Urquell.

Dëgjoni disa Mozart

Mozart është gjëja e vërtetë në Teatrin Estates ose me kukulla në Teatrin Kombëtar të Marioneve. Teatri Estates priti premierën e Don Giovanni-t të Mozartit në 1787, dhe kjo operë mund të shihet ende sot këtu ose të interpretohet në mënyrë alternative nga kukullat në Teatrin Kombëtar të Marioneve.

Merrni me qira një varkë me vozitje ose pedalojë në lumin Vltava

Do t’ju japë një perspektivë të re interesante për qytetin. Do të gjeni varka me qira të hapura çdo ditë nga prilli deri në fund të tetorit, nga ora 9 e mëngjesit deri në mbrëmje nën Urën e Karlit , drejtpërdrejt përballë Club Lávka ose në Slovanský Ostrov.

Angazhohuni në regjime fitnesi, trajtime spa ose masazh Thai

Trajtimi i vetes me një masazh ose një trajtim spa është i përballueshëm – dhe ju e dini se ia vlen. Cybex Health Club dhe Spa Prague Hilton, Rruga Pobřžení ose Qendra e Fitnesit të Klasit Botëror Wenceslas Square 22 janë zgjedhje të mira. Sallonet e masazhit Thai kohët e fundit kanë fituar popullaritet dhe kështu mund të gjenden në të gjithë qytetin.

Shkoni në një nga kishat dhe manastiret e fshehura të Pragës

Manastiret përdoren shpesh për koncerte muzikore dhe, për rrjedhojë, prova. Kaloni nga dera anësore, bëni nderimet tuaja dhe, nëse është e mundur, qëndroni për akustikën engjëllore.

Provoni Muzeun Kombëtar

Supozoni se jeni një vizitor muze, pasi u ofron vizitorëve hyrje falas të hënën e parë të muajit, siç bëjnë shumë të tjerë. Kur merrni Postën e Pragës, kontrolloni për çdo hapje ekspozite të galerisë.

Vizitoni disa qendra tregtare të shumta

Këtu janë disa të vendosura në zemër të qytetit. Palladium dhe Myslbek Center janë ndoshta më luksozët dhe më të pajisurat në Pragë, me një gamë të mirë dyqanesh si Marks & Spencer, Marlboro Classics, Kookai, Calvin Klein, Gant USA dhe Next, për të përmendur disa. Ka edhe një bar sushi. Černá Růže Shopping Centrum është një qendër tregtare moderne në Na příkopě dhe përmban një përzierje dyqanesh, kafenesh dhe restorantesh. Dyqanet përfshijnë Adidas, Bang & Olufsen, Daniel Hechter, Dolce & Gabbana dhe Mambo.

Tramvaj historik

Gjatë muajve të verës, bëni një udhëtim në tramvajin historik 91 të Pragës, i cili mund të jetë gjithashtu argëtues i shkëlqyeshëm. Teatri Kombëtar, Sheshi i Qytetit të Vogël dhe Sheshi Wenceslas janë të gjitha pika konvikti.

Kopshti zoologjik i Pragës vizitohet nga 1.3 milionë njerëz çdo vit

Pas përmbytjes në 2002, ai u kthye në një nga kopshtet më të bukura në Evropë. Sipërfaqja e kopshtit zoologjik të Pragës është 60 hektarë. Më shumë se 5000 kafshë në 650 lloje jetojnë në 10 pavionet dhe 15o ekspozitat e jashtme. Krenaria e kopshtit është pavijoni i xhunglës indoneziane, që është ekspozita më e madhe për kafshët në Republikën Çeke dhe pavionet për gorillat, gjirafat, macet e mëdha, pinguinët ose kopshti zoologjik i fëmijëve me kafshët e tij kontaktuese. Nëse vini me fëmijë, nuk ka vend më të mirë për një udhëtim në Pragë.

Marrja e një ekskursioni

Ju nuk keni nevojë të udhëtoni shumë larg në periferi të Pragës për të parë vende natyrore mahnitëse, kështjella historike ose qytete përrallore të kohërave mesjetare. Shumë vende janë të vendosura brenda një ore udhëtim me tren ose autobus nga Praga. Pavarësisht nëse vendosni të vizitoni shtëpinë e të njohurve Birra Pilsner Urquell , shihni qytetin mesjetar të Cesky Krumlov , sipërmarrje për të a Kisha e eshtrave Kutna Hora , ose ngjitja në shkëmbinj drejt pamjeve spektakolare, nuk është e vështirë të gjesh një udhëtim ditor jashtë Pragës – për sa kohë që arrin të zgjedhësh se ku të udhëtosh. Nëse preferoni t’i kurseni vetes vështirësinë e planifikimit – është mirë të kontaktoni ndonjë biznes të specializuar në udhëtimet ditore.

Artikuj të Lidhura

Lexoni gjithashtu
Close
Back to top button