Turne në këmbë

Ecni përreth Petřín

Si një pikë e favorshme me pamje nga Praga, Petřín është e vështirë për t’u mposhtur, veçanërisht nëse ngjiteni në majën e Kullës së Vrojtimit 60 metra të lartë. Por gjithashtu nuk ka mungesë të gjërave për të bërë në vetë Petřín, i mbushur siç është me kopshte piktoreske, atraksione të çuditshme dhe shumë shtigje dredha-dredha për të eksploruar.

Under Petrin HillPika e nisjes: náměstí Kinských në Smíchov. Gjatësia: 2.7 km (1.7 milje dhe rreth 2 orë në këmbë). Ecja përfshin kodra të thepisura. Arritja atje: Stacioni më i afërt i metrosë me pikën fillestare është Anděl. Tramvajet 6, 9 72 dhe 20 shkojnë në náměstí Kinských (Sheshi Kinský). Pikat e ndalimit: Një restorant i mirë, Nebozízek, ndodhet në gjysmë të rrugës lart në kodrën Petřín, dhe gjatë verës, disa bar-rostiçeri janë të hapura në majën e Hill’s, rreth kopshteve me trëndafila.

Turneu i listuar më poshtë mund të bëhet vetë (turne i drejtuar vetë), ose ne mund të organizojmë për ju një udhërrëfyes profesionist anglishtfolës. Udhërrëfyesi turistik mund ta përshtat këtë shëtitje sipas nevojave tuaja të veçanta; për shembull, rekomandoni një vend për të ndaluar për drekë, duke përfshirë një lundrim në lumë ose udhëtim me tramvaj nëse jeni të lodhur nga ecja, etj. Guida mund t’ju marrë në hotelin tuaj, ose mund të organizoni takime kudo në qytet. Ju lutemi na dërgoni me email të dhënat tuaja për një kuotë çmimi.

1. Sheshi Kinský deri te Muri i Urisë. Thuhet se trashëgimia Kinsky filloi mbi 1000 vjet më parë kur një i ri shpëtoi vajzën e Mbretit nga një tufë ujqërsh. Si rezultat, ai u fisnikërua dhe iu dha një stemë ku shfaqeshin tre dhëmbët e ujqërve. Kjo mund të shihet edhe sot në stemën e varur mbi derën e Pallatit Kinsky në Sheshin e Qytetit të Vjetër.

Kopshtet Kinský u krijuan në 1827 nga Princi Rudolf Kinsky, i cili donte të krijonte një vendstrehim të stilit anglez për familjen e tij. Këtu ka pothuajse 22 hektarë, të vendosura në një terren mjaft të thyer, në lartësi që arrijnë deri në 318 metra. Duke hyrë në Kopshtet përmes një porte të madhe të mbyllur, nëse është verë, mund të goditeni nga hudhra e athët, e cila është transportuar këtu gjatë gjithë rrugës nga Azia.

Merrni shtegun e gjerë në të majtë drejt Pallatit Michna të stilit të Rilindjes, të cilin Kinsky e përdori si shtëpinë e tyre verore. Ndërtimi i Pallatit – i mbikëqyrur nga arkitekti Jindřich Koch në vitet 1830 – nuk ishte i lehtë, pasi kopshtet shtrihen në një shpat dhe terreni duhej të nivelohej ndjeshëm në disa vende që struktura të qëndronte drejt. Sot është muze i etnografisë. Pranë Pallatit është një statujë e aktores çeke Hana Kvapilová, e cila kishte lidhje të forta me Teatrin Kombëtar me majën e artë që qëndron përtej Vltava. Rreth 50 metra (150 këmbë) mbi Pallatin ndodhet liqeni i tij i poshtëm artificial. Vazhdoni të ecni përpjetë, duke kaluar ashtu siç bëni, Kishën e Shën Michael të shekullit të 18-të. Kjo kishë popullore prej druri u transferua këtu nga Medvedovce – një fshat i vogël ukrainas – në 1929.

Ndiqni shtegun lart për rreth 20 m (60 këmbë), më pas drejtohuni në majë të shkallëve drejt një shtegu të gjerë asfalti, ku mund të dëshironi të ndaloni për të marrë frymë ndërsa mrekulloheni nga pamjet që fillojnë të shpalosen më poshtë. Degë tani, dhe më lart në të majtë, do të shihni liqenin e sipërm të Kopshtit Kinský, i cili kryesohet nga një vulë bronzi me pamje të vetmuar. Duke vazhduar rrugën, do të takoheni nga një portë neo-gotike. Ndërsa ecni nëpër të, po hyni në fortifikimet e vjetra baroke të Pragës.

2. Muri i urisë në kullën e vëzhgimit Petřín. Duke vazhduar përgjatë rrugës, shfaqet Muri i Urisë. Kjo mbrojtje mesjetare shkon në gjatësinë e Újezd, përgjatë kodrës Petřín dhe deri në Manastirin Strahov. Për shkak të natyrës së saj të dhëmbëzuar fillimisht u quajt ‘Zubatá’ (‘me dhëmbë’). Megjithëse të dhënat thonë se Muri i Urisë u porosit në vitin 1360 nga Charles IV për të forcuar mbrojtjen e Kështjellës së Pragës, një tjetër mit sugjeron se ishte një strukturë e kotë e ndërtuar vetëm për të ofruar punë për të varfërit gjatë një kohe të dëshpëruar uria. Nga këtu rrjedh edhe emri i tij ekzistues.

Merrni shtegun e gjerë në të majtë poshtë Murit dhe vazhdoni lart Kodrës pranë Murit, duke kaluar urën që përfshin hekurudhën e teleferikut (fillimisht e hapur në 1891). Nëse ju pëlqen një udhëtim në teleferik, bileta juaj e tramvajit ose e metrosë është e vlefshme; në fund të fundit është transporti publik. Tani mund të jetë koha për të ndaluar për diçka për të ngrënë; poshtë të djathtës suaj është restoranti Nebozízek. Të rifreskuar, vazhdoni në majën e Kodrës. Në të djathtën tuaj është Labirinti i Pasqyrës, i cili imiton në mënyrë magjepsëse fortifikimet gotike në Vyšehrad. Përballë kësaj është Kisha e Shën Lorencit e shekullit të 12-të, e rinovuar në formën e saj aktuale barok në shekullin e 18-të. Në shekullin e 10-të, këtu u ndërtua një vend i shenjtë në vend të një vendi pagan të flijimeve.

3. Kulla e vëzhgimit Petřín në Manastirin Strahov. Nga qendra e hapësirës, tani jeni në kullën e vëzhgimit Petřín. Kjo strukturë me kornizë çeliku – e cila i jep më shumë se një lëvizje kalimtare Kullës Eifel – u ndërtua vetëm dy vjet pas pikës referimi të Parisit në 1891. Edhe pse nuk është aq e lartë sa Kulla Eifel, Kulla e Vëzhgimit qëndron në një lartësi më të madhe për shkak të vendndodhjes së saj. Ktheni majtas dhe ndiqni shenjat për në Kopshtin e Trëndafilave.

Ky Rosarium i bukur u mboll nga Praga në vitin 1932 dhe mori tre modele të ndryshme – një tifoz, një rreth dhe një parterre. Vëzhguesit e yjeve mes jush do të jenë të interesuar të shikojnë Observatorin e Štefánik, i cili u themelua në vitin 1928 dhe u emërua pas astronomit sllovak Milan Rastislav Štefánik, një statujë e të cilit qëndron jashtë.

Kthehuni në Kullën e Vrojtimit, ndiqni murin në të majtë, duke kaluar disa kapela të Stacioneve të Kryqit, që datojnë nga viti 1834. Më pas, kaloni nëpër një boshllëk në Murin e Urisë, kthehuni djathtas dhe shihni një shtëpi të vogël të bukur barok. Rreth 50 m (150 këmbë) përtej kësaj, ka një hendek tjetër në Murin e Urisë në të djathtën tuaj, nëpër të cilin duhet të kaloni. Tani kthehuni majtas në pemishten mbi Manastirin Strahov për pamje më magjepsëse të qytetit. Dilni si keni hyrë, kthehuni djathtas dhe shkoni poshtë kodrës përgjatë murit, përmes kopshtit dhe kaloni fusha tenisi në oborrin e Manastirit Strahov. Tramvaji nr. 22 do t’ju kthejë në qendër të qytetit të Pragës. Dhe nëse keni kohë, rekomandohet që të qëndroni pak për të vizituar Sallat e mahnitshme filozofike dhe teologjike të Bibliotekës së Strahovit, më pas për të ngrënë me birrën e shijshme nga fabrika e saj.

Artikuj të Lidhura

Back to top button