AktivitetetTërheqjet Turistike

Praga në dy ditë

Nëse keni vetëm dy ditë për të eksploruar Pragën, përqendrohuni në Qytetin e Vjetër, Qytetin e Vogël në Distriktin e Kalasë.

Dita 1

Ecni në Sheshin e Qytetit të Vjetër , shikoni Orën Astronomike ‘duhet parë’ dhe vizitoni kishën e bukur gotike të Zojës Para Tyn dhe kishën baroke të Shën Nikollës . Nga atje, shkoni në Urën e Charles dhe bëni disa foto të bukura. Më pas, ngjituni në Kështjellën mbresëlënëse të Pragës , ku të presin Katedralja e Shën Vitusit , Korsia e Artë dhe Kopshti Mbretëror. Nëse jeni të lodhur nga ecja, mund të merrni një tramvaj në kodër dhe të ecni në kështjellë nga ana tjetër. Kur të keni uri, kthehuni në sheshin Malostranske dhe hani një vakt tradicional çek në një nga baret dhe restorantet e shumta.

Dita 2

Dita e dytë është e mirë për eksplorim ‘të qetë’ ose për një shëtitje të qetë përgjatë lumit. Nga sheshi i qytetit të vjetër deri në Josefov , vizitoni muzeun hebre , pini një kafe në Slavia Café ose Imperial Café. Pasdite bëni disa pazar rreth Sheshit Wenceslas . Në mbrëmje mund të pini pak birrë çeke me famë botërore në pijetoren Golden Tiger , ose nëse ju pëlqen muzika klasike, mund të ndiqni një koncert në Rudolfinum .

Artikuj të Lidhura

Lexoni gjithashtu
Close
Back to top button