Akomodimi

Hotelet që rekomandohen

Akomodimi në Pragë është mjaft i kushtueshëm dhe akomodimi me buxhet të mirë – si hotelet më të vegjël, të drejtuar nga familja, është i vështirë për t’u gjetur.

Mos u habitni kur zbuloni disa hotele që datojnë që nga periudha komuniste, por të gjitha janë të pajisura me pajisje moderne. Disa hotele kanë prefiksa emri, si Qyteti i Vogël ose Qyteti i Vjetër (Sheshi Ibis Wenceslas, Ibis Lesser Town, Hilton Old Town). Megjithatë, shpesh këto hotele nuk janë të vendosura në këto zona dhe prefikset e emrave janë thjesht një marifet marketingu.

Gjithashtu, sigurohuni që të kërkoni çdo ofertë speciale që shihni për hotelet luksoze me tre ose katër yje në TripAdvisor.com përpara se të rezervoni. Përndryshe, ju mund të prishni pushimet tuaja romantike sepse disa hotele mund të vlerësohen me tre yje, por ju do të qëndroni me dy yje në realitet. Kjo është veçanërisht e vërtetë për hotelet e vendosura në periferi që ofrojnë dhoma me çmime të ulëta. Çmimi do të pasqyrojë gjithmonë cilësinë, prandaj mos supozoni se po merrni një ujdi.

ICON Hotel & Lounge , fitues i çmimit të hotelit më në modë të TripAdvisor 2012, ndjek suksesin e vitit të kaluar të hotelit ” U Zlaté studny “, i vendosur në qytetin e vogël të Pragës. Në vitin 2011 u rendit e para në dy kategori botërore: hoteli më i mirë në botë dhe hoteli më luksoz në botë.

Hoteli Paříž

Hotel Paris është një ndërtesë e veçantë, neo-gotike me prekje Art Nouveau (Gustav Klimt dhe Alphonse Mucha). Ajo është e pozicionuar ngjitur me Shtëpinë e Komunës dhe ishte ndër objektet më të mira në Pragë kur u ndërtua në 1904. Këto ditë, i është bërë një punë gjithëpërfshirëse restauruese dhe tani konsiderohet si një nga hotelet më të mirë në qytet. Nëse nuk qëndroni këtu, shkoni në kafenenë e njohur të Parisit për të pirë një pije. Shumica e nëntëdhjetë e katër dhomave në hotel janë të mobiluara në një stil të lehtë dhe modern. Dhomat janë me ajër të kondicionuar dhe kanë një televizor, pikë telefoni, mini bar, kasafortë, rroba dhe tharëse flokësh të përfshirë. Nëse paratë nuk janë problem, rezervoni suitën në Royal Tower, e cila ka një pamje 360 gradë të Pragës. Objektet në hotel përfshijnë një restorant gustator, kafe/bar, dhomë spa/stërvitje dhe shërbim në dhomë njëzet e katër orë. Vizitoni faqen e internetit

Hotel Antik

Një hotel i vogël, i qetë dhe me tre yje me vendndodhje ideale, me disa antike të këndshme dhe një kopsht të këndshëm prapa. Vizitoni faqen e internetit

The Grand Alchymist Hotel & SpaGrand Alchymist Hotel & Spa

Ky hotel me pesë yje në pallat barok ka më shumë se njëzet suita dhe njëzet e gjashtë dhoma, duke filluar nga luksi bazë deri tek ato jashtëzakonisht të pasura. Dhomat e hotelit janë të mëdha dhe të dekoruara në mënyrë të bollshme, megjithëse llambadarët e kristaltë dhe swag dhe llaçi i praruar mund të jenë paksa shumë për disa. Ka një galeri arti, një banjë të këndshme, një dhomë me diell, një pishinë bodrumi me një atmosferë të këndshme dhe një palë limuzinë për t’ju çuar nga dhe në aeroport. Vizitoni faqen e internetit këtu.

Booking.com – hotele me zbritje, konfirmim i menjëhershëm, paguani pas mbërritjes

Hoteli i Katër stinëve në Pragë

Siç do ta prisnit me këtë zinxhir të famshëm, hoteli i Pragës Four Seasons është elegant dhe luksoz. Ai ka 161 dhoma dhe ndodhet afër urës së Karlit në brigjet e lumit Vltava. Ofron pamje spektakolare dhe çdo dhomë ka jorganë dhe jastëkë luksozë, akses në internet me shpejtësi të lartë, një CD player dhe një minibar. Gjithashtu, ky hotel përmban një palestër, spa, bar dhe restorant. Vizitoni faqen e internetit

Hotel Porta e Hekurt

Ky hotel ofron dyzet e tre studio dhe suita të dekoruara me shije në një ndërtesë historike të shekullit të katërmbëdhjetë. faqe interneti

The Josef HotelHotel Josef

Arkitektja e famshme, Eva Jiřičná, e projektoi këtë hotel. Është shumë i sofistikuar dhe popullor me këdo që vlerëson minimalizmin elegant. Ky hotel mahnitës dhe në modë ka 110 dhoma të izoluara nga zëri, dy të përshtatshme për mysafirë me aftësi të kufizuara. Një gjimnaz fantastik, sallë pritjeje biznesi dhe kopsht i bukur privat janë gjithashtu në dispozicion. Vizitoni faqen e internetit

Radisson SAS Alcron

Ky konsiderohet si një nga hotelet më luksoze në Pragë. Ka dhoma të cilat janë të mobiluara bukur dhe banjo elegante. Ka 212 dhoma në këtë hotel, të cilat kanë ruajtur atmosferën e tyre autentike duke ofruar çdo komoditet modern. Ndodhet afër Václayské náměstí. Vizitoni faqen e internetit

Hotel Romantik U Raka

I vendosur në Nový Svět të bukur, ky hotel i çuditshëm me dru kabine është i kërkuar dhe ka vetëm gjashtë dhoma; prandaj rekomandohet rezervimi. Këto dhoma janë të mobiluara në mënyrë elegante dhe shërbimi i hotelit është fantastik. Tarraca e oborrit jashtë është mahnitëse. Vizitoni faqen e internetit

Klubi Betlem

Ky hotel i vogël historik i shekullit të trembëdhjetë ka qenë një sallon funerali, një dhuratë martese dhe një shtëpi kurve në kohën e vet. Emri i hotelit tregon vendndodhjen – pak mbi rrugën nga Kisha e Betlehemit, ku Jan Hus, reformatori, predikoi gjatë shekullit të pesëmbëdhjetë. Ky hotel në modë ka qasje në Sheshin e Qytetit të Vjetër. Vizitoni faqen e internetit

Hotel Union

Një hotel i vjetër, i shkëlqyer që daton në vitin 1906. Në vitin 1958, ky hotel u shtetëzua nga qeveria komuniste, por iu kthye familjes së ish-pronarit të tij në vitin 1991. I rinovuar bukur, me disa nga prekjet e periudhave të mbajtura të paprekura, ky hotel ndodhet në këmbët e kodrës së kalasë Vyšehrad. Dhomat e gjumit janë të buta por të rehatshme. Kërkoni një dhomë këndi luksoz, sepse këto janë të bollshme dhe mburren me dritare gjiri me pamje ose të Kalasë së Pragës (në distancë) ose Vyšehrad. faqe interneti

Hoteli Kampa Garden

Një hotel me tre yje në një ndërtesë historike, e vendosur në kanalin e ishullit Kampa pranë rrotës së ujit Velkoprevorský Mill. faqe interneti

Hoteli Savoy

Ndër hotelet më të mirë në Pragë, Savoy është vetëm një distancë e shkurtër nga Hradčany, ku ndodhet Kalaja e Pragës. Dhomat e tij janë të pajisura mirë dhe ka një atmosferë freskuese të pangutur. Vizitoni faqen e internetit

Hoteli Sax

Ky hotel pa njolla, njëzet e dy dhoma, me tre yje, është i mbyllur në një rrugë anësore Nerudova, rruga e pjerrët që të çon në kështjellë. Vizitoni faqen e internetit

Hoteli U Tří Pštrosů

Ky hotel dikur ishte qendra e një tregtie të begatë të puplave. Është emërtuar “Te 3 strucat” nga një prej pronarëve, i cili shiste pendët e strucit. Është një hotel i çuditshëm me oborr me tetëmbëdhjetë dhoma, ngjitur me Urën e Charles. Ai përfaqëson bazën ideale në Lagjen e Vogël për të eksploruar qytetin. Disa nga dhomat më të vogla që kanë pamje të shkëlqyer përmbajnë tavolina antike autentike dhe tavane të Rilindjes. Restoranti krenohet me një reputacion të arsyeshëm të mirë, duke shërbyer disa pjata fantastike me peshk. Vizitoni faqen e internetit

Hoteli Elysee

Një hotel i ndërtuar së fundmi që ofron një vend të dobishëm që ka pamje nga sheshi Wenceslas. Të shtatëdhjetë dhomat janë me përmasa bujare, dhe disa janë përshtatur për mysafirë me aftësi të kufizuara. Vizitoni faqen e internetit

Hotel Adria

Ky hotel i gëzuar, me ngjyrë të verdhë, afër kopshteve françeskane të sheshit Wenceslas, përmban tetëdhjetë e tetë dhoma me pajisje të gjelbërta dhe ari dhe mobilje prej druri të lëmuar. Ju mund të rezervoni turne turistike dhe bileta teatri në recepsion dhe të shkëmbeni monedhën tuaj në zyrën e katit të parë të hotelit. Hoteli Adria ofron lehtësira të shkëlqyera, si televizion satelitor, palestër dhe bare. Dhoma të shumta janë të përshtatshme për mysafirë me aftësi të kufizuara. Vizitoni faqen e internetit

Hotel Beranek

I vendosur në një ndërtesë të mrekullueshme klasike, dikur një bankë, ky hotel i ndërtuar së fundmi ka tetëdhjetë dhoma bashkëkohore të pajisura plotësisht. Vizitoni faqen e internetit

Grand Hotel Praha

Ky hotel i vogël ndodhet në sheshin e vjetër të qytetit. Dhomat kanë mobilje periodike dhe trarë druri dhe ajër të kondicionuar, akses në internet dhe televizor satelitor. Mund të jetë pak e zhurmshme – mbi një restorant dhe në shesh – megjithatë, ajo mburret me pamje të mrekullueshme të Orës Astronomike. Vizitoni faqen e internetit

Hotel Jalta

Pavarësisht pamjes së tij të jashtme monolit, ky hotel nëntëdhjetë e katër dhomash shkon gjithmonë mirë me mysafirët e korporatave të zgjedhura. Dhomat janë të zbukuruara me mermer dhe bronz të ndritshëm dhe ofrojnë TV satelitor, minibar dhe ajër të kondicionuar. Restoranti ofron gatime aziatike dhe sushi. Vizitoni faqen e internetit

The Palace Praha HotelHoteli Palace Praha

Ky pallat është ndoshta hoteli më elegant dhe luksoz në Pragë vetëm një shëtitje të shkurtër nga Sheshi Wenceslas. Me ndikimin e tij të pasur në Art Nouveau, ai ka 124 dhoma të dekoruara në blu dhe jeshile të heshtur dhe banja të zbukuruara me mermer Carrara. Çdo dhomë krenohet me shumë komoditete për t’u kujdesur për mysafirët e mprehtë: një minibar, ajër të kondicionuar, një lidhje në internet dhe një tharëse flokësh. Qasja ofrohet për mysafirët me aftësi të kufizuara. Parkimi është në dispozicion për një tarifë shtesë. Vizitoni faqen e internetit

Hoteli Ungelt

Ky hotel origjinal, në modë, i pozicionuar në qendër dhe intim ka dhjetë dhoma të dekoruara duke përdorur perde të gazta, llambadarë kristali dhe dru të lëmuar. Me përzierjen e saj tërheqëse të dekorit të Rilindjes dhe Gotik, kjo ndërtesë u ndërtua në shekullin e XII dhe u përdor për të formuar një pjesë të një magazine në kohët mesjetare. Parkimi është në dispozicion. Pajisjet në dhoma përfshijnë një TV satelitor, një minibar dhe një radio. Gjithashtu, disa nga dhomat kanë kuzhinën e tyre. Vizitoni faqen e internetit

Hoteli i Andelit

E vendosur në Smichov, ky është një hotel i ri, elegant dhe me katër yje. Karakterizohet nga xhami, guri i ashpër dhe kënde të mprehta, Andel’s është ngjitur me arkadën tregtare Novy Smichov, disa multiplekse dhe disa restorante. Ai krenohet me 239 dhoma të bollshme, të stilit minimalist që kanë tavolina xhami, DVD player dhe ndriçim të fshehur. Gjithashtu ka bar, restorant, palestër me solarium dhe parukeri. Vizitoni faqen e internetit

Hotel Belvedere

Themelor, por i këndshëm, ky hotel me 155 dhoma është afër Muzeut Kombëtar të Artit Modern. Mëngjesi shërbehet në sallën me 200 vende të hotelit. Në vend ka një babysitter dhe lejohen kafshët shtëpiake të vogla. Vizitoni faqen e internetit

Hotel Diplomat

I popullarizuar nga mysafirët e korporatave, ky hotel në formë kutie është një shëtitje e shkurtër nga një stacion treni, kështu që ofron akses të përshtatshëm në qendër të qytetit. Dhomat janë të mobiluara në mënyrë standarde, megjithëse disa ofrojnë presa pantallonash, rroba banjo dhe bidete. Parkimi është gjithashtu në dispozicion. Vizitoni faqen e internetit

Rezidenca Nosticova

Ky hotel menaxhohet nga e njëjta firmë që drejton hotelin Residence Alchymist. Megjithatë, Nosticova është më e nënvlerësuar, me dhjetë apartamente me një aneks kuzhine që janë të dekoruara në mënyrë individuale. Vepra arti unike zbukuron muret dhe ka një piano të madhe në një suitë. Vizitoni faqen e internetit

Rezidenca Retezova

Kjo rezidencë e dashur historike ofron nëntë apartamente. Secili ka një madhësi dhe çmim të ndryshëm, dhe disa kanë kuzhina, trarë të pikturuar origjinale dhe oxhaqe. Apartamentet më të mëdha janë të pozicionuara në disa kate dhe kanë pamje të shkëlqyer. Vizitoni faqen e internetit

Hoteli Carlo Boscolo IV

Punonjësit e dyerve të veshura me ngjyra, një atrium plot me palma, orendi luksoze dhe shërbimi i përsosur janë ato që e karakterizojnë këtë hotel zinxhir luksoz, luksoz, të stilit italian. Ka një pishinë, spa, bar puro dhe restorant, dhe është i përshtatshëm për stacionin kryesor të metrosë. Vizitoni faqen e internetit

The Hotel of Old Town SquareHotel Sheshi i Qytetit të Vjetër

Ky hotel elegant ndodhet në një shtëpi në qytet të shekullit të gjashtëmbëdhjetë që ka një listë të Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s. Është pikërisht në qendër të Sheshit të Qytetit të Vjetër. Dhomat e mëdha moderne janë të dekoruara në një dizajn minimalist bardh e zi, dhe banjat Philippe Starck kanë dysheme me ngrohje. Pjesa më e madhe e zhurmës nga sheshi eliminohet me xham të dyfishtë. Vizitoni faqen e internetit

Hotel Clementin

Pikërisht në mes të qytetit të vjetër, Hotel Clementin është rinovuar së fundmi. Ndodhet në një shtëpi në qytet dukshëm të ngushtë – me sa duket më e holla në Pragë e ndërtuar në vitin 1360. Ka vetëm nëntë dhoma me përmasa modeste, dhe të gjitha këto kanë të këqijat standarde të modës dhe banjat elegante bashkëkohore. Vizitoni faqen e internetit

Design Hotel Jewel

I ndodhur afërsisht në mes të rrugës midis Sheshit Wenceslas dhe Sheshit të Qytetit të Vjetër, ky hotel i vogël i bukur ka vetëm dhjetë dhoma me mobilim të thjeshtë. Zonat publike janë zbukuruar me pak më shumë shkëlqim, dhe dritaret në pjesën e përparme janë të mbushura me vepra arti lokale për shitje. Vizitoni faqen e internetit

Hoteli U Tri Bubnu

“At The 3 Drums” është një vend origjinal në këndin e Sheshit të Qytetit të Vjetër, i përbërë nga disa shtëpi të gjata e të ngushta mesjetare. Harkat e tullave, qemeret prej guri dhe tavanet me trarë druri kontribuojnë në atmosferën historike, ndërsa dhomat janë të dekoruara në modë, të bollshme dhe të pajisura me televizor dhe minibar. Banjat janë të vogla. Vizitoni faqen e internetit

Hoteli Imperial

Korridoret e errëta, të thella dhe ndjenja e magjepsjes së kaluar që karakterizon Perandorin, ofrojnë një pamje atmosferike në Pragën e dikurshme. Dhomat e dukshme bazë, së bashku me tualetet dhe dushet e përbashkëta, ndoshta duhet të rinovohen, por hoteli ende ofron vlerë të madhe. Vizitoni faqen e internetit

Back to top button