Restorantet

Japanese Restaurants

Shumica e restoranteve japoneze në Pragë janë të mbiçmuara. Kjo është për shkak të çmimeve të larta për ushqimet e detit të freskëta, siç është rasti me shumë vende pa dalje në det. Një faktor tjetër është cilësia—dhe nuk do të gaboni me kusht që pronari të jetë japonez, por nuk ka shumë vende të tilla, gjë që shpesh rezulton në zhgënjim. Hanabi Sushi House dhe Kobe ka reputacion të mirë, por është mjaft i kushtueshëm; nëse keni një buxhet më të ulët, provoni Sushi Oishi Restaurant (V Celnici 4, Pragë 1).

Baifu

Ky restorant kinez ka katër vendndodhje në qytet. Është një vend i mirë për vrapim të lirë sushi në brez, me cilësi të mirë, por asgjë të jashtëzakonshme. Në meny janë edhe pjata të tjera kineze.

Adresa: Bělehradská 75, Prague 2; www.baifu.cz

Mashana

Çifti japonez që zotëron dhe drejton këtë vend me një qëndrim shumë të sjellshëm dhe shërbim miqësor e bëjnë këtë një zgjedhje të mirë. Të ftuarit japonezë e zënë kryesisht restorantin. Brendësia e thjeshtë, por ushqimi autentik i shijshëm e bëjnë atë që ia vlen të vizitohet. Çmimet e rrjetit kryesor variojnë nga 250 në 500 CZK.

Adresa: Badeniho 3, Prague 6; www.mashhana.cz

Sushi Millhouse

Është një bar modern sushi me një rrip transportieri me vendndodhje qendrore (në Slovansky Dum, pak shëtitje nga metroja Mustek). Ashtu si me bare të ngjashme sushi japoneze, çmimet e pjatave korrespondojnë me dizajnin dhe ngjyrën e pjatave në të cilat shërbehen. Është një vend i mirë, veçanërisht për sushi të shpejtë, me staf miqësor, por pak i mbiçmuar. Kompletet e sushit variojnë nga 390 në 1100 CZK. Ekziston gjithashtu një ofertë që mund të hani gjithçka (me përjashtim të sashimit) për 680 CZK.

Adresa: Na Příkopě 22, Prague 1; www.sushimillhouse.com

Mijabi

Ky restorant i vogël japonez i krijuar mirë krijoi standardin për kuzhinën japoneze në Pragë që kur u hap në 1995 dhe mban emrin e tij sot. Sapo të hyni, do të ndjeni atmosferën autentike japoneze. Me pak fjalë, është një nga vendet më të mira për të pasur ushqim të freskët dhe të shijshëm japonez, veçanërisht sushi – për një çmim të arsyeshëm. Këshillë: provoni kutitë e drekës bento, të cilat kanë vlerë të shkëlqyer, duke filluar nga 250 CZK. Sushi është nga 50 në 130 CZK për copë; sashimi nga 110 CZK në 480 për grup.

Adresa: Navrátilova 10, Prague 1; www.miyabi.cz

Z. Sushi (SushiGo)

Një restorant i vogël sushi i orientuar kryesisht nga dërgesa që ofron grupe të mira sushi dhe pjata të tjera japoneze. Restoranti ka dekor bashkëkohor japonez – i pastër, i freskët dhe një rezervuar i madh peshku, me muzikë që luhet në sfond. Ka staf miqësor dhe ndodhet në qendër, por me çmime jo aq të lira dhe shërbim shumë të ngadaltë, mendoni dy herë para se të vini. Menytë e vendosura janë nga 570 në 8000 CZK.

Adresa: Malá Štupartská 3, Prague 1; www.sushigo.cz

Sakura

Ky restorant luksoz ka dy vendndodhje në Pragë. Njëra është në NáměstíSvobody 1, Dejvice, dhe tjetra është në pasazhin e qendrës tregtare CernaRuze në Qytetin e Ri. E para është e vendosur në një ndërtesë funksionaliste inteligjente të viteve 1930 dhe ka një brendshme që ndërthur stilet moderne japoneze dhe çeke. E dyta nuk është larg nga Sheshi Wenceslas, dhe restoranti ka një dekor të këndshëm modern japonez dhe pamje mbi një kopsht dhe shatërvan japonez. Menytë e shijimit janë nga 800 në 4100 CZK. Menutë speciale të drekës shërbehen nga ora 11:00 deri në orën 15:00 me rrjetë nga 100 CZK.

Adresa: Náměstí Svobody 1, Dejvice; www.sushisakura.cz

Sushi Tam da

Restoranti aziatik i lirë me grupe dhe specialitete të mira sushi janë në shitje. Sushi fillon nga 34 CZK.

Adresa: Perunova 13, Prague 3; www.sushitamda.cz

Bar Sushi

Sushi Bar u hap në vitin 1999 dhe që atëherë ofroi ushqim të freskët të mrekullueshëm në një mjedis të këndshëm modern. Cilësia nuk është e lirë në një vend pa dalje në det, por nëse dëshironi të llastoni veten, është vendi ku duhet të shkoni. Llogaritni nga 1500 deri në 2500 CZK për person.

Adresa: Zborovská 49, Prague 5; www.sushi.cz

YAMI

I fshehur në një nga rrugët e vogla pranë Sheshit të Qytetit të Vjetër është ky restorant koreano-japonez që fokusohet kryesisht te sushi. Nëse jeni duke kërkuar për një vakt të lirë, kjo nuk është ajo; por për cilësinë, ka një çmim shumë të arsyeshëm. Yami Sushi House ka dy restorante në Pragë; e dyta është Hanabi Sushi House, dhe të dyja janë thjesht të shkëlqyera! Rekomandohet shumë. Roleta sushi 8 copë nga 220 CZK, sushi Nigiri nga 60 CZK për copë.

Adresa: Masná 1051/3, Prague 1; www.iyami.cz

Hanil

Ky restorant japonez dhe korean i vendosur në lagjen Zizkov është paksa jashtë qendrës turistike. Brendësia e lyer me të bardhë është zbukuruar me fenerë dhe ekrane grilë, ndërsa tavolinat e lëmuara prej graniti krijojnë një atmosferë joformale. Sushi këtu është vërtet i mirë. Rryma elektrike është nga 350 në 500 CZK.

Adresa: Slavíkova 24, Žižkov

Artikuj të Lidhura

Back to top button