Restorantet

Ushqimet tipike të Pragës

Kuzhina çeke dhe gatimet tipike në Pragë kanë ndikuar dhe janë ndikuar nga kuzhina e vendeve përreth. Gjëja e parë që dalloni në çdo menu restoranti është se kuzhina çeke është më shumë e bazuar në mish. Por nuk ishte gjithmonë kështu; tradicionalisht, mishi ishte rezervuar për konsum një herë në javë, zakonisht në fundjavë. Trupi i vakteve çeke zakonisht përbëhet nga dy ose më shumë kurse; pjata e parë është supa, pjata e dytë është pjata kryesore dhe mund të pasojnë kurse suplementare si ëmbëlsirë apo komposto. Më poshtë do të gjeni gatime tipike, të cilat i gjeni pothuajse në çdo restorant që shërben ushqim tipik çek.

Mish derri me petë dhe lakër turshi (Vepřo-knedlo-zelo)

Ky emër është versioni i shkurtuar për vepřové, knedlíky a zelí— mish derri, petë dhe lakër turshi. I pasur me yndyrë dhe me pak shije, ky është ushqimi i vërtetë i shpirtit çek. Porositeni në vend të gulashit dhe do t’i bëni përshtypje kamerierit tuaj se sa i ambientuar jeni, duke supozuar se e shqiptoni siç duhet, sigurisht. Ka varietete të ndryshme, nga të tharta në të ëmbla.

gulash (Guláš)

Nuk është aq pikante sa kushëriri i tij hungarez, gulashi çek është në thelb një zierje e pasur me viç dhe më pak perime. Duhet të shoqërohet me petë (knedlíky) anash. Mishi i viçit është receta standarde e kësaj pjate kryesore, por ndonjëherë mund të gjeni gulash duke përdorur variante dreri, pule dhe madje edhe vegjetariane që janë në rritje.

Fileto viçi i marinuar (Svíčková na smetaně)

Fetat e filetos së viçit të pjekur në tenxhere shërbehen në një salcë kremi të ëmbëlsuar me karrota, sipër me një kukull krem pana, boronicat e kuqe dhe një fetë limoni. Me sa duket, kjo është një nga pjatat më të njohura në Republikën Çeke dhe nuk ka gjasa që të mos e gjeni në menunë e restorantit. Ashtu si goulash, është e paimagjinueshme ta hani pa petat për të pastruar salcën.

Gju derri (Vepřové koleno)

Mos u trembni nga madhësia e gjurit të derrit, që varion nga 600g deri në 1.5kg. Kjo është në fakt një zgjedhje shumë e popullarizuar edhe në mesin e turistëve. Shërbehet kryesisht me perime të tharta, rrikë, bukë dhe mustardë.

Djathë i skuqur (Smažený sýr)

Nëse vendasit nuk janë të sigurt ose të hutuar për menunë ose çfarë të porosisin, ata zakonisht i përmbahen kësaj zgjedhje vegjetariane, por jo të shëndetshme. I krahasueshëm me shkopinj mocarela të skuqura, ky bllok djathi i butë i skuqur thellë shërbehet kryesisht me patate të skuqura (hranolky) dhe një salcë tartare.

Halušky

Gjermanët i quajnë këto petë të vogla të trashë Spaetzle. Ato janë përfshirë në kanunin e kuzhinës çeke si një shenjë për Sllovakinë e afërt, nga e cila e kanë origjinën dhe me të cilën Bohemia ka ndarë kaq shumë histori. Mund t’i porosisni ose me lakër turshi ose me djathë kremoz dhe të mprehtë. Pjata është një mbushje dhe një alternativë e lirë e Europës Lindore ndaj makaronave.

Shnitzel (Řízek )

Ky është një tjetër vakt tradicional i mishit çek. Fjala “řízek” do të thotë “i prerë ose i prerë nga një copë”. Këto janë zakonisht feta të vogla viçi, derri ose pule të mbuluara me thërrime buke dhe të skuqura nga të dyja anët. Řízek shërbehet me pjata anësore me patate ose patate të skuqura.

Lepuri (Králík)

Lepuri edukohet zakonisht në fshat. Shërbehet edhe lepur (zajíc) me lojën e egër. Mishi i deles, qengji, keca, derri, kali apo dreri nuk janë aq të zakonshëm.

Rosë e pjekur (Pečená kachna)

Shumë e popullarizuar në mesin e vendasve dhe turistëve është rosa e pjekur. Shërbehet me bukë ose petë me patate dhe lakër të kuqe të zier.

Trofta (Pstruh)

I pjekur ose i pjekur në skarë me gjalpë dhe barishte (me ose pa hudhër), ky peshk lumi gjendet gjithashtu në menutë e shumicës së restoranteve. Trofta shpesh shërbehet me patate të ziera ose të pjekura ose patate të skuqura.

Dumplings sidedisch (Knedlíky)

Pemët me brumë janë një aspekt i trashëgimisë kombëtare çeke, rëndësia e së cilës do të ishte e vështirë të mbivlerësohej. Ato janë pjata anësore e zgjedhur për shumë pjata çeke të mbushura me lëng mishi. Përveç varieteteve të shijshme, të bëra me bukë, patate ose proshutë (špekové), knedlíky vijnë gjithashtu të mbushura me fruta (ovocné knedlíky), varieteti më i njohur është kumbulla (švestkové).

Enët e peshkut

Peshku më i popullarizuar në Republikën Çeke është krapi (kapr), i cili, në prag të Krishtlindjes, vritet në mënyrë rituale, pritet në biftekë, pastaj skuqet dhe skuqet. Fermat e troftës në vend ofrojnë shumë pstruh të freskët, zakonisht vetëm të skuqura plotësisht në gjalpë ose të skuqura dhe të pjekura me bukë. Candát (pike purtekë) ose zander amtare është një pjatë e klasës punëtore dhe u prezantua nga ky rajon në Evropën Perëndimore, veçanërisht. Mustak (Sumec), tench (lín), pike (štika), ell (úhoř) dhe perch (okoun) ofrohen ndonjëherë në menutë e restoranteve dhe sigurisht që ia vlen të merren mostra.

Loja Enët

Ndër ofertat më mbresëlënëse të kuzhinës në Republikën Çeke – vetëm kohët e fundit duke marrë vlerësimin që meriton – është loja e egër. Sapo të vijë vjeshta, shpesh shërbehen derri, mish dreri, pata dhe rosa e egër, zakonisht me një salcë të përgatitur duke përdorur fruta nga egra si boronicat ose trëndafilat. Meqenëse këto pjata shërbehen vetëm sezonale, nëse shihni një në një menu, provoni atë.

Artikuj të Lidhura

Back to top button