Restorantet

Italian Restaurants

Ju do të jeni të llastuar për zgjedhjen me restorantet italiane në Pragë. Kuzhina italiane është në modë midis vendasve (shumica e vendeve janë të përballueshme) dhe turistëve (dreka të qeta/snacks). Italishtja është padyshim e preferuara e çekëve në darkë. Ka një bollëk restorantesh për të zgjedhur, disa prej të cilave kanë menu ekskluzivisht italiane, dhe të tjerët ofrojnë italisht si dhe tarifat standarde. Disa nga zgjedhjet më të mira janë: Ambiente Pasta Fresca , VinoDiVino , Aromi ose Ambiente Pizza Nuova .

Ambiente Pasta Fresca

Nëse jeni gati për makarona të përsosura të bëra në shtëpi me një përzgjedhje të madhe verërash, një nga zgjedhjet më të mira është restoranti i zinxhirit Ambi Pasta Fresca, i vlerësuar përgjithmonë më i mirë. Nga niveli i rrugës, ku është kafeneja, restoranti mund të mos duket jashtëzakonisht simpatik, por sapo të hyni, shkallët do t’ju çojnë në bodrumin intim 300-vjeçar ku gjithçka është bërë me dorë. Ky restorant italian i ngarkuar me një menu të gjerë shërben ushqime të tilla si makarona me shparg, proshutë, djathë parmixhano të sapo grirë, rizoto kremoze me porcini dhe spageti pikante Aglio-olio me spec djegës. Shumica e pjatave me makarona kanë çmime të arsyeshme rreth 200 CZK, ndërsa ushqimet e detit dhe mishi mund të arrijnë 400 CZK.

Adresa: Celetná 11, Prague 1; www.ambi.cz

Ambiente Pizza Nuova

Kjo është një tjetër degë e restoranteve të zinxhirit Ambi e vendosur në hapësirën e katit të parë ngjitur me qendrën tregtare Kotva, me pamje nga Sheshi i Republikës. Pica këtu rrotullohet me dorë sipas traditës së Verace Pizza Napoletana dhe më pas piqet në një furrë origjinale duke përdorur një zjarr me dru ahu. Menyja gjithçka që mund të hani deri në orën 18:00 është 365 CZK, ose pas orës 18:00, ofrohet një ofertë tjetër gjithçka që mund të hani për 555 CZK. Pica a la carte kushton 200 CZK.

Adresa: Revoluční 1, Prague 1; www.ambi.cz

Aroma

Ky restorant italian gustator ofron një gamë të gjerë peshku të freskët dhe ushqim deti. Ai prezanton kuzhinë autentike italiane me theks në cilësinë dhe përbërësit e freskët nga të cilët përgatitet ushqimi. Tullat e kuqe, druri i lëmuar dhe mobiljet e stilit vendas krijojnë një atmosferë fshatare e cila është ideale për drekë dhe po aq për një darkë romantike. Në mes të restorantit do të gjeni një tavolinë të madhe me një përzgjedhje të madhe djathërash. Për ata që nuk mund të gjejnë hapësirë për shkak të popullaritetit të restorantit, ekziston një bar i madh tetë metra i stilit kubist për të pirë një pije apo edhe vakt. Nga viti 2006 deri në vitin 2012, restorantit iu dha çmimi Michelin Bib Gourmand. Edhe pse shërbimi mund të jetë pak më i lartë, me një kamerier që ju jep listën e specialiteteve, ndërsa një tjetër derdh ujë dhe një i tretë sjell koshin e bukës, Aromi është një nga zgjedhjet më të mira! Rryma varion nga 450 në 600 CZK.

Adresa: Mánesova 78, Prague 2; www.aromi.cz

Casa de Carli

Një restorant tipik italian, i vendosur në qendër të qytetit të vjetër, me personel miqësor dhe të vëmendshëm. Sapo të hyni, do të vini re dekorin modern me llambadarë të mrekullueshëm dhe një atmosferë komode, që ju kujton më shumë një kafene sesa një restorant. Këshilla jonë është të provoni rizoto me lepur, e cila është e shijshme. Makaronat janë këtu për rreth 250 CZK, ndërsa furnizimi me mish kushton rreth 500 CZK.

Adresa: Vězeňská 5, Prague 1; www.casadecarli.cz

Corte di Angelo

I vendosur në zonën Anděl/Smíchov, ky vend mjaft i zënë është i mirë për pica të mira me një çmim të volitshëm. Tërheqjet kryesore këtu janë pica me kore të hollë nga një furrë me dru, shërbimi i këndshëm dhe i shpejtë dhe një tarracë e bukur e vendosur jashtë rrugës në oborr. Rryma varion nga 120 në 200 CZK.

Adresa: Nádražní 116/61, Pragë 5; www.cortediangelo.cz

Da Emanuel

Ky restorant i mrekullueshëm është i fshehur në një zonë të qetë banimi jo shumë larg stacionit të metrosë Dejvice. E vetmja pengesë është se pronari italian i ngriti çmimet dhe është mjaft i shtrenjtë, por gjithsesi është një vend i këndshëm, komod, intim për darkë me një atmosferë të këndshme. Rryma varion nga 250 CZK në 600 CZK.

Adresa: Charles lla 626, Prague 6; www.daemanuel.cz

Giallo Rossa

I vendosur në mënyrë perfekte vetëm disa qindra metra larg Sheshit të Qytetit të Vjetër, ky bar-restorant i vogël italian është i mrekullueshëm për pica të ndryshme, pjata me makarona dhe mish. Çmimet janë shumë të favorshme, shërbimi është i shpejtë, por jo duhanpirësit të jenë të vetëdijshëm – vendi mund të bëhet vërtet i tymosur këtu – menyja e drekës ditore me supë vetëm 145 CZK; rrjeti nga 120 në 200 CZK.

Adresa: Jakubská 2, Prague 1; www.giallorossa.cz

Grossetto

Ky zinxhir restorantesh italiane ka disa vendndodhje në qytet; një nga më të vjetrat është në Dejvice, një tjetër në Vinohrady dhe një në lumë. E fundit, Marina Grosseto Ristorante, ofron pamje të mrekullueshme mbi Kalanë e Pragës. Dikur ishte një nga vendet më të mira ku vendasit do të shkonin për pica, megjithëse për fat të keq, për disa arsye, ajo ka ndryshuar gjatë viteve të fundit. Ajo ende ofron vlera të mira dhe pjata italiane të shijshme dhe pica të përgatitura në një furrë picash me dru, ndërsa shërbimi priret të jetë më pak i vëmendshëm. Rryma kushton nga 120 në 200 CZK.

Adresa: Alšovo nábř., Prague 1; www.grosseto.cz

KOGO

Njëra degë ndodhet në zonën e këmbësorëve Na Prikope, midis Sheshit Wenceslas dhe Sheshit të Republikës në qendrën tregtare Slovansky Dum, dhe tjetra në Havelska 27. Ky restorant modern, i pasur dhe me stil ia vlen të vizitohet për gatimet e shkëlqyera të peshkut, makaronave dhe rizotos së shefit. E vërteta është se vendi është pak i kushtueshëm dhe ndonjëherë bëhet tym, por ushqimi këtu është gjithmonë i mirë. Rryma varion nga 200 CZK e lart për makaronat e bëra vetë, rizoto për rreth 300 CZK dhe pjata me mish nga 400 deri në 500 CZK.

Adresa: Havelská 499, Prague 1; www.kogo.cz

Modrá Zahrada

Një vend i përballueshëm dhe i denjë për pica, me mundësi ndenjëseje në natyrë. Kostoja e rrjetit nga 130 CZK lart.

Adresa: Národní 37, Prague 1; www.modrazahrada.cz

Osteria da Clara

E vendosur më larg nga qendra, Osteria da Clara është një vend i vogël, i frymëzuar nga toskan, me një kuzhinier dhe pronar britanik, Glen Svarc, i cili jetonte dhe gatuante në Firence. Në pamje të parë, vendi mund të mos duket shumë tërheqës, duke pasur parasysh brendësinë e tij të thjeshtë, por atmosfera miqësore dhe intime e kompenson atë. Rrjeti kryesor këtu është nën 180 CZK.

Adresa: Mexická 58, Prague 10; www.daclara.com

Pica Ajnshtajni

Me disa vendndodhje rreth qytetit, ky zinxhir ofron ushqime të lira dhe të shpejta. Rryma kushton nga 100 në 170 CZK.

Adresa: Seifertova 595, Prague 3; www.pizza-einstein.cz

Piceri Kmotra

Nuk mungojnë vendet e picave në Pragë, por gjetja e një të përsosuri kërkon mjaft përpjekje. Disa piceri fillojnë mirë, por me kalimin e viteve humbasin emrin. Kjo nuk është e vërtetë me një nga piceritë më të vjetra dhe ndoshta më të mira të Pragës, Kmotra, me nofkën “Kumbara”. Menuja ka 30 pica të ndryshme për të zgjedhur, dhe madje mund të shtoni ushqime shtesë nga një listë. Pica këtu gatuhet në një furrë picash të vërtetë me dru dhe ka shije vërtet të shijshme. Uluni pranë lokalit në katin e sipërm, shikoni një ndeshje futbolli në një nga dy televizorët me ekran të madh ose shkoni në bodrum – në të dyja zonat nuk pihet duhan. Ka zona të veçanta për duhanpirësit dhe jo-duhanpirësit. Vendi është me të vërtetë i zënë këtu, kështu që provoni të vini herët për darkë për të bllokuar një tavolinë para kësaj. Rryma varion nga 100 në 225 CZK.

Adresa: V Jirchářích 12, Prague 1; www.kmotra.cz

Rugantino

Është një vend i mrekullueshëm për makarona me shërbim miqësor dhe të shpejtë. Nuk është padyshim një vend elegant, por karakterizohet nga një brendshme e thjeshtë dhe çmime të përballueshme. Ata kanë dy lokacione, një në Dusni 4 në lagjen hebraike dhe tjetri në Klimentska 40 afër Sheshit të Republikës. Rryma kushton rreth 200 CZK.

Adresa: Klimentská 40, Prague 1; ristoranterugantino.cz

Artikuj të Lidhura

Lexoni gjithashtu
Close
Back to top button