Restorantet

Baret tradicionale çeke

Praga ka disa birrari të vjetra tradicionale në të cilën vizitorët mund të provojnë birrat tradicionale çeke. Më e famshmja është U Zlatého tygra, jo larg nga Lagjja e Qytetit të Vjetër është një vend ku presidenti çek Václav Havel e dërgoi Bill Clinton-in për një pije këtu në vitin 1994. Një tjetër bar vendor klasik është U Černého vola (pak më lartë nga kështjella), është një nga baret më të mira në Pragë.

Read More »

Fabrikat e vogla të birrës dhe restorantet e birrës

Si fabrikat gjigante të birrës si për shembull Pilsner Urquell, Budvar dhe Staropramen, ka disa fabrika të vogla birre që prodhojnë birra të çelëta të mrekullueshme si dhe birra të errëta. Birra e prodhuar në këto fabrika birre zakonisht ka një shije karakteristike ku freskia është e garantuar. Mbase restoranti dhe fabrika e vogël e birrës më e famshmja në Pragë është U Fleku. Menyja e U Fleku është tipike çeke: mish derri, mish lope, gullash, suxhuk, mish rose dhe mish pule. Birra e prodhuar në birrarinë në vend është e shkëlqyer dhe gjithashtu mund të organizohet një vizitë në fabrikën e birrës (rezervimet para kohe janë thelbësore).

Read More »

Restorantet e rekomanduara

Céleste. Ky ofron një nga kuzhinat më të mira franceze në Pragë dhe gjendet në katin më të lartë të një nga pikave më të famshme moderne të referimit të Pragës “Ndërtesës së Vallëzimit”. Ka pamje të mahnitshme të qytetit si nga dhoma e brendshme e ngrënies dhe nga tarraca në majë të çatisë. Është e famshme në mes të atyre që lëvizin lartë. Të rekomanduara janë peshku i kuq à la Provençal, tournedos de boeuf me salcë Béarnaise dhe lepuri i ri në salcë mustardë.

Read More »

Kafenetë më të famshme të Pragës

Kultura e kafenesë në Pragë ishte në majën e saj në mes të viteve të fundit të shekullit nëntëmbëdhjetë dhe 1930’, kur bar-kafetë në qytet mundësonin një vend ku mund të takoheshin shkrimtarët, aktivistët, disidentët politikë, gazetarët dhe artistët. Shumica e këtyre kafeneve nuk u mbajtën të strukturuara pas Luftës së Dytë Botërore, por gjashtë apo afërsisht aq akoma qëndrojnë ose janë ringjallur në famën që kishin në lulëzimin e tyre.

Read More »