Restorantet

Restorante tajlandeze

Disa dekada më parë, nuk kishte restorante tajlandeze në Pragë. Sot, është një histori ndryshe, me restorante tajlandeze të vendosura në të gjithë qytetin. Shumica drejtohen nga vendasit që janë martuar me tajlandezët ose që kanë qenë në Tajlandë dhe kanë sjellë me vete dashurinë e tyre për ushqimin tajlandez. Provoni NOI – Arti i Shijes ose Gjethja e Limonit , një sukses si nga vendasit ashtu edhe nga turistët.

Gjeth limoni

Nëse keni pasur mjaft pjata mbushëse çeke, kjo është ndoshta një nga zgjedhjet më të mira në Pragë për t’u drejtuar për kuzhinën tajlandeze të përballueshme. Me stafin e tij të dobishëm dhe të përshtatshëm dhe ushqimet e shijshme, ky ambient i këndshëm restoranti u rekomandua nga Ambasada Tajlandeze në Pragë për origjinalitetin dhe cilësinë e tij të lartë në 2012. Shumica e rrjeteve janë rreth 200 CZK.

Adresa: Myslíkova 14, Prague 2; www.lemon.cz

Restorant Bangkok

Pjatat tajlandeze dhe japoneze shërbehen në këtë restorant që ndodhet në një rrugë të pasme midis Urës së Charles dhe Sheshit Malostranske. Brendësia e thjeshtë, shërbimi i sjellshëm dhe më tepër një atmosferë e qetë – por gjithsesi një zgjedhje shumë e mirë për ata që kërkojnë ushqim të mirë tajlandez me çmime të arsyeshme. Ka një kuzhinier tajlandez në kuzhinë dhe pjatat tajlandeze janë padyshim shumë më të mira se sushi ose sashimi nën mesataren. Edhe pse vaktet mund të jenë më autentike dhe pikante, ato ndoshta janë të përshtatura me shijen e vendasve, gjë që megjithatë nuk e zvogëlon vlerësimin e tyre. Rekomandohen petët thai dhe som tam ose kerri jeshil.

Adresa: Josefská 1, Qyteti i Vjetër; www.bangkokrestaurant.cz

Hëna portokalli

Hëna portokalli është kryesisht një restorant tajlandez, por gjithashtu shërben kuzhina të tjera aziatike. I ndodhur në oborrin ushqimor të qendrës tregtare Flora, në menu, do të gjeni pjata tipike si Tom Yum, Kaeng Phed Kai, Phad Thai Kung, si dhe kerri malajzian ose indonezian.

Adresa: Qendra Tregtare Flóra, Pragë 3; www.orangemoon.cz

NOI

I vendosur në lagjen Lesser Town, vetëm disa qindra metra nga Sheshi Malostranske, NOI është një restorant i këndshëm tajlandez me një brendshme Zen që ndihet paksa si një klub. Kur të hyni në restorant, do të ndjeni atmosferën super elegant, por të ftohtë, të Lindjes së Largët me statujat e Budës, fenerë dhe lule zambak uji, të gjitha të shoqëruara me muzikë (që disave mund t’i duket paksa e zhurmshme). Në meny do të gjeni oriz klasike tajlandeze dhe pjata me petë si Pad Thai, Som Tam Thai, Kang Phed Moo dhe supë Tom Yam Koong. Rryma varion nga 150 në 300 CZK, ose mund të zgjidhni menynë e kompletit të plotë NOI për dy persona për 850 CZK.

Adresa: Újezd 409, Prague 1; www.noirestaurant.cz

Orkide Siam

I vendosur afër dhe midis qendrave tregtare Palladium dhe Bila Labut (të fshehura në një pasazh pranë një dyqani), ky vend ka një dekor mjaft të thjeshtë dhe nuk duket shumë premtues. Por mos u hutoni nga pjesa e brendshme – nëse dëshironi ushqim të mirë tajlandez me një çmim të arsyeshëm, të përgatitur nga kuzhinierët tajlandez, ky është vendi ku duhet të shkoni. Shumica e rrjeteve janë nën 200 CZK.

Adresa: Na Poříčí 21, Prague 1; www.siamorchid.cz

Thai Oishi

Në menu janë pjata tradicionale nga Tajlanda dhe sushi i freskët. Sapo të hyni në restorant, nuk do t’ju presë luksi, por shefat e kuzhinës tajlandeze do t’ju bëjnë të ndiheni sikur keni fluturuar në Tajlandë. Supat janë nën 80 CZK, ndërsa shumica e furnizimeve kryesore janë nën 200 CZK.

Adresa: Jaromírova 186, Prague 2; www.thaioishi.cz

Modrý Zub

Ky bar me petë i shkëlqyeshëm, elegant dhe shumë i njohur është ideal për një drekë apo edhe darkë të shpejtë dhe një spërkatje birre Singha. Ekziston një gamë e gjerë petësh tajlandeze, sallata tajlandeze dhe karrie tajlandeze të kuqe, jeshile dhe të verdha. Ata kanë dy lokacione, të dyja të vendosura në qendër – njëra në Jindrisska 5 dhe tjetra në Spalena 29. Rryma varion nga 170 në 280 CZK.

Adresa: Jindřišská 5, Prague 1; www.modryzub.com

Artikuj të Lidhura

Back to top button