Udhëtime/Ekskursione Ditore

Nëse dëshironi të bëni disa eksplorime përtej Pragës, ka shumë mundësi për ekskursione. Udhëtimet në kështjellën mesjetare Karlštejn ose në kampin e përqendrimit Terezín janë zgjedhjet më të njohura, veçanërisht për distancën e tyre të shkurtër me makinë nga Praga. Nëse ju pëlqen spa dhe arkitekturë, përpiquni të vizitoni Karlovy Vary. Ky qytet është i famshëm për burimet e tij të nxehta minerale dhe shëtitoren e bukur. Nëse jeni një entuziast i birrës, bëni një udhëtim në Plzeň ose České Budějovice; të dy qytetet janë të njohur për industrinë e tyre të birrës. Kutná Hora është një tjetër qytet i rekomanduar për t’u vizituar. Në shekullin e 13-të, zbulimi i depozitave të mëdha të mineralit të argjendit dhe bakrit e ktheu Kutna Horën brenda natës në një nga qytetet e lulëzuara të Evropës Qendrore.

Nëse udhëtoni vetë me autobus ose tren, udhëtimet zakonisht zgjasin shumë më tepër në krahasim me një ekskursion të organizuar ose marrjen me qira të një makine vetë. Mbani në mend se pagesa për një udhërrëfyes turistik dhe një makinë është shpesh një marrëveshje më e mirë.

 • Český Krumlov

  E vendosur 180 km larg Pragës, është një nga disa qytete që kanë ruajtur ende natyrën e vet mesjetare. Cesky Krumlov është në fshatin simpatik…

  Lexo më shumë »
 • Terezín

  Terezin është ish-qyteti i garnizonit i ndërtuar fillimisht nga perandori Joseph II. si një sistem i zgjuar fortesash ushtarake për mbrojtjen e mbretërisë në fund…

  Lexo më shumë »
 • Kalaja Konopiště

  Kalaja Konopiště është rreth 45 km nga Praga. Ajo u themelua në shekullin e 14-të dhe në 1887 u rinovua nga pasardhësi i fronit të…

  Lexo më shumë »
 • Kalaja Karlštejn

  Karlštejn u themelua nga Charles IV në 1348 si një thesar për mbretërinë perandorake dhe koleksionin e tij të relikeve. Sot me një mesatare prej…

  Lexo më shumë »
 • Kutná Hora

  Falë minierave të saj të argjendit, të cilat ishin të hapura për 250 vjet, Kutna Hora ishte, pas Pragës, qyteti i dytë më i rëndësishëm…

  Lexo më shumë »
 • Karlovy Vary

  Karlovy Vary është resorti spa më i vizituar në Republikën Çeke, megjithëse ndoshta jo aq magjepsës dhe i famshëm sa dikur në mesin e shekullit…

  Lexo më shumë »
 • Kalaja e Křivoklát

  Të dhënat që përmendin kështjellën mbretërore Krivoklat u regjistruan për herë të parë rreth vitit 1100 pas Krishtit, megjithëse ndërtesa e sotme daton nga fundi…

  Lexo më shumë »
 • Birraria Plzeň dhe Pilsner

  Për shumë njerëz, Plzeň do të thotë birrë. Kjo është e vërtetë, të paktën, në formën gjermane të fjalës. Pilsner Urquell, për shumë adhurues të…

  Lexo më shumë »
 • Brno

  Špilberk dhe Petrov janë 2 kodrat që karakterizojnë Brno: Katedralja ndodhet në majë të njërës; dhe në krye të tjetrës qëndron kështjella imponuese Špilberk. Edhe…

  Lexo më shumë »
 • Mělník

  Melnik është një qytet i vogël rreth 30 km në veri të Pragës dhe është qendra e zonës në rritje të verës së Bohemisë. Ajo…

  Lexo më shumë »
 • České Budějovice

  České Budějovice është një qytet kala mesjetar i ruajtur mirë me një histori mbresëlënëse. Ajo u themelua në 1265 nga Otakar II i cili donte…

  Lexo më shumë »
 • Hluboká Chateau

  Hluboká është një vilë monumentale romantike; fillimisht një kështjellë gotike, ajo u rimodelua në stilin barok gjatë gjysmës së parë të shekullit të 18-të. Ai…

  Lexo më shumë »
Back to top button