Udhëtime/Ekskursione Ditore

Terezín

Terezín – një ish-qytet garnizoni i ndërtuar fillimisht nga perandori Jozef II, si një sistem i zgjuar fortesash ushtarake për mbrojtjen e mbretërisë kundër Prusisë, në fund të shekullit të 18-të – u ndryshua plotësisht dhe u shndërrua në një geto hebreje (dhe u përdor si një kamp tranziti për hebrenjtë, destinacioni përfundimtar i të cilëve ishte kampi i përqendrimit të Aushvicit nga nazistët) gjatë Luftës së Dytë Botërore. Deri në fund të luftës, rreth 150.000 hebrenj kishin kaluar nëpër Terezín dhe 35.000 të tjerë vdiqën nga sëmundjet dhe uria. Në të njëjtën kohë, gjermanët përdorën Terezín për qëllimet e tyre propagandistike të keqinterpretuara, duke i bindur vizitorët e Kryqit të Kuq se kjo ishte një qendër kulturore dhe tregtare në lulëzim. Tani Terezin kujton historinë e tij të errët të Luftës së Dytë Botërore, ku mijëra hebrenj vdiqën.

Praga për / nga Terezín . Rezervoni online transfertën e rehatshme me minibus. Shoferë që flasin anglisht.

Terezín Memorial

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, qyteti ishte i pafat si një kamp përqendrimi “model” për hebrenjtë nga e gjithë Evropa; Kalaja e Vogël shërbeu si burg për Gestapon e Pragës. Një Memorial për viktimat e nazizmit dhe Holokaustit është krijuar këtu si një kujtim i historisë moderne evropiane.

Orientimi në Terezin

Kur vizitoni, duhet të blini biletën prej 200 CZK, e cila do t’ju lejojë të hyni në të gjitha zonat e ndryshme të kampit, duke përfshirë Sinagogën e Fshehur, Muzeun e Getos dhe Kazermat e Magdeburgut. Shumica e zonave janë të hapura çdo ditë nga ora 9 e mëngjesit deri në 6 pasdite (prill deri në tetor) ose nga ora 9 e mëngjesit deri në 17:30 (nëntor deri në mars). Do t’ju ndihmonte, megjithatë, nëse mbani mend që Krematoriumi dhe Columbarium janë mbyllur të shtunën dhe se krematoriumi hapet në orën 10:00 dhe mbyllet në orën 16:00 (nëntor deri në mars). Gjithashtu, Kalaja e Vogël hapet në orën 8 të mëngjesit dhe mbyllet në orën 16:30 (nëntor deri në mars).

Nëse dëshironi të merrni një turne me guidë në kamp, ato do të ofrohen në anglisht, por vetëm nëse ka mjaft njerëz që meritojnë ta mbajnë një të tillë. Për të shmangur zhgënjimin, mund të telefononi përpara për të rezervuar një vend.

Këshillë: Nëse po mendoni të vizitoni Terezín në një ekskursion me guidë nga Praga, rekomandohet të zgjidhni një ekskursion privat me orar fleksibël (kontrolloni ofertat aktuale me Transfertat e Aeroportit të Pragës ). Shumica e ekskursioneve të zakonshme të përbashkëta priren të jenë paksa të nxituara, duke lejuar vetëm dy orë kohë të lirë. Aty rekomandohet të paktën tre orë.

Terezin Museum

Muzeu Ghetto

Çdo vizitë duhet të fillojë me Muzeun Ghetto, i krijuar në 1991 dhe i themeluar në Komenského në qendër të qytetit. Ai përfshin një memorial për 1000-at e fëmijëve që vdiqën atje. Fotot e vizatuara prej tyre janë ekspozuar në mënyrë prekëse. Një video krahason pjesë të klipeve të propagandës naziste që shtrembëronin informacionin për Terezín me fotografi moderne që tregojnë realitetet e atij kampi. Turistët mund të blejnë një biletë duke u dhënë atyre akses në çdo vend dhe të marrin harta të dobishme që do t’ju shfaqin vendndodhjen e tyre.

Pranimi: i rritur 170 CZK ose fëmijë 140 CZK; kombinuar me Kalanë e Vogël, të rritur 210 ose fëmijë 160 CZK.

The Small FortressKalaja e Vogël (Malá pevnost)

Kjo ndodhet në buzë të qytetit në anën e kundërt të lumit Ohře. Ndërsa këtu ka pasur gjithmonë një burg, duke filluar nga viti 1940, ai u kthye në një burg të drejtuar nga SS. Kur i afrohesh, vëren varrezat e mëdha çifute dhe të krishtera që kanë shumë gurë varresh të pashënuara. Brenda kështjellës gjarpëruese, mund të shkoni në qelitë klaustrofobike dhe blloqet e izolimit.

Pranimi: i rritur 170 CZK ose fëmijë 140 CZK; kombinuar me Muzeun Ghetto, të rritur 210 ose fëmijë 160 CZK.

The CrematoriumKrematoriumi

Krematoriumi, i vendosur rreth ½ milje (një kilometër) në jug të muzeut të madh, u përdor për të hequr qafe trupat e 2500 njerëzve që u ekzekutuan ose që vdiqën, brenda kalasë dhe të paktën 30000 të tjerë që vdiqën brenda. geto. Në anën e krematoriumit, në një zonë të varrit masiv, është një varrezë për hebrenjtë. Pasi vendi i varrimit ishte mbushur, të vdekurit duhej të digjeshin në këtë vend.

Kazermat e Magdeburgut

Midis këtyre zonave janë Kazermat e Magdeburgut, një distancë e shkurtër në jug në Tyršova, në banesën ku kishte zyrat e këshillit autonom të getos. Ekspozitat dokumentojnë kulturën e jetës në kamp dhe përshkruajnë artistët, shkrimtarët dhe muzikantët që punuan në mënyrë konstruktive.

Ekspozita të tjera paraqesin rindërtimin e një konvikti femrash dhe fotografitë grafike të ekzistencës në geton e mbushur plot. Shumë artistë që paguanin për t’i bërë këto, u ekzekutuan në Kalanë e Vogël si autorë të një ‘propagande tmerri’ me vizatimet e tyre tepër realiste.

Ushqimi në Terezín

Kafeneja dhe Restoranti Memorial që shërben pjata çeke është e vetmja mundësi. Ushqimi varion nga 130 deri në 300 CZK. Një opsion më i mirë është të shkoni në Litoměřice, vetëm 3 km në veri. Sheshi i qytetit ka një zgjedhje të restoranteve të mira.

Qendra e Informacionit

Adresa: náměstí Československé armády 179; www.terezin.cz . Hapur nga 08:00-17:00 Hënë-E Enj, 08:00-13:30 E Premte, 09:00-15:00 e Diel, mbyllur Sht.

Arritja atje nga Praga

Terezin është afërsisht 40 milje në veriperëndim të Pragës, dhe mënyra më e mirë për të arritur atje është të përdorni ose një autobus ose të rezervoni një turne me marrje nga hoteli juaj. Autobusët që shkojnë në Terezin nisen çdo orë nga stacioni i trenit Holešovice në Pragë. Nëse mbërrini këtu me metro, drejtohuni në pjesën e përparme të trenit dhe më pas ngjituni lart, përpara se të ktheheni djathtas dhe të bëni rrugën për në fund të korridorit. Më pas do të shihni autobusët drejtpërdrejt para jush, me autobusin për në Terezin që niset nga Platforma 7 (duhet të blini biletën nga shoferi dhe të shkoni në drejtim të Litoměřice).

Kur përdorni autobusin, udhëtimi duhet të zgjasë rreth 50 minuta kur të mbërrini në stacionin e autobusit pranë Muzeut të Getos. Herë pas here autobusi do të ndalojë më herët, në vend të kësaj jashtë Kalasë së Vogël. Prapëseprapë, një turne me vetë-drejtim funksionon më mirë nëse zbarkoni në ndalesën në qendër të qytetit (do ta njihni këtë ndalesë pasi është ajo menjëherë pasi autobusi kalon një fushë të mbushur me kryqe në të djathtë, përpara se të bëjë rrugën mbi lumë).

Këshillë: Rezervoni një ekskursion në internet në Terezín këtu .

Artikuj të Lidhura

Back to top button