Restorantet

Restorante indiane

Për kuzhinë të mirë indiane, drejtohuni në Indian Jewel , e vendosur në mënyrë të përshtatshme në qytetin e vjetër. Megjithëse mos i vendosni pritshmëritë tuaja shumë të larta dhe prisni çmime të larta. Nuk është e lehtë të gjesh një restorant të mirë indian në Pragë – por nuk ka humbur gjithçka, pasi një opsion më pak i kushtueshëm dhe i rekomanduar është Lal Qila që ndodhet në Vinohrady. Pjatat vegjetariane atje janë të shkëlqyera.

Shtëpia e Curry

CurryHouse është një restorant tipik indian dhe Bangladesh i vendosur vetëm pak jashtë qendrës së qytetit, pranë metrosë Palmovka. Çmimet janë të arsyeshme, shërbimi është miqësor dhe porcionet janë vërtet të mëdha. Kujdesuni dhe merrni një meze me kujdes për t’u siguruar që të lini hapësirë për një nga vaktet kryesore të shijshme. Çmimet për rrjetin elektrik variojnë nga 150 në 500 CZK.

Adresa: Novákových 893, Pragë 8; www.curryhouse.cz

Dilli Delhi

Ejani këtu për të shijuar kuzhinën e mirë indiane Halal, të shoqëruar me kokteje dhe muzikë indiane. Rryma elektrike është nën 200 CZK dhe menyja e drekës është vetëm 99 CZK.

Adresa: U Vodárny 10, Prague 3; www.dillidelhi.com

Khajuraho

Khajuraho ka një atmosferë persiane, me qilima të shpërndarë në tokë, skulptura indiane të futura në kamare dhe tekstile që shkëlqejnë me ngjyra nën tavolinat e xhamit. Është padyshim një vend i mrekullueshëm në qendër me shërbim të mirë. Një menu që mund të hani gjithçka është e disponueshme nga ora 17:30 deri në 23:00 për 290 CZK (përfshirë birrën/pijen e gazuar). Rryma kushton nga 300 në 700 CZK.

Adresa: Michalská 25, Prague 1

Himalaja

Himalaya është një restorant autentik indian në qendër të Pragës, megjithëse shërbimi mund të jetë paksa i ngadaltë. Në meny është kuzhinë tradicionale indiane, furrë tandoori, mish hallall dhe ushqim vegjetarian. Shumica e rrjeteve janë rreth 200 deri në 300 CZK.

Adresa: Soukenická 2. Pragë 1; www.himalayarestaurant.cz

Ushqimi i shpejtë Indian Himalaja

Adresa: Mikovcova 7, Prague 2; www.himalayarestaurant.cz

Xhevahir Indian

Është një restorant i këndshëm indian i vendosur në zemër të qytetit të vjetër të Pragës, me dysheme mermeri, karrige të trashë prej druri, sende prej bakri dhe dekor të përmbajtur oriental. Në verë, të ulesh jashtë në oborr është një zgjedhje më e mirë. Ushqimi është i shijshëm, duke filluar nga shijet e jugut me speca deri te pjatat nga veriu hyjnor. Këto pjata jo vetëm që do t’ju joshin me aromën e tyre, por do t’ju ngatërrojnë gjuhën në një pasion të pa përjetuar më parë. Rryma elektrike është nga 230 në 300 CZK.

Adresa: Týn 6, Prague 1; www.indianjewel.cz

Masala

Ky zinxhir restorantesh indiane ofron ushqim të lirë, të mirë dhe asnjë nga atmosfera tronditëse dhe shërbimi i ashpër që zakonisht gjeni në vendet indiane në Pragë. Pjatat përgatiten nga kuzhinierë profesionistë indianë, duke ofruar ushqime të shijshme nga të gjitha anët e Indisë. Vetëm një koment: ushqimi mund të përdorë më shumë erëza, por me siguri synojnë vendasit që nuk janë mësuar me shumë erëza në vaktet e tyre. Rryma kushton nga 150 në 300 CZK dhe menutë e grupeve të shijimit për dy janë nga 1100 në 1800 CZK. Aktualisht, ata kanë dy lokacione në Vinohrady – një në Pod Karlovem 12/1574 dhe tjetri në Mánesova 13. Ekziston gjithashtu një vendndodhje në Průhonice, Tulipánová 142.

Adresa: Mánesova 13, Prague 2; www.masala.cz

Pind

Një nga restorantet më të mira indiane në Pragë, me shërbim të ngrohtë dhe të personalizuar. Nga ushqimi i Kashmirit në Punjabi, një shumëllojshmëri e madhe ushqimesh është gjithmonë e mirë dhe me standardet më të mira. Kurset vegjetariane dhe kryesore kanë çmime të arsyeshme rreth 200 deri në 250 CZK.

Adresa: Korunní 1151, Prague 3; www.thepind.cz

Artikuj të Lidhura

Lexoni gjithashtu
Close
Back to top button