Restorantet

Restorante mesdhetare

Praga është një vend i mrekullueshëm për të shijuar disa nga kuzhinat e këndshme mesdhetare. Për bastin më të mirë drejtohuni në Corso Cafe , Oliva Restaurant , Kogo ose Restaurant Le Saint-Tropez. Ju gjithashtu mund t’i hidhni një sy zgjedhjeve të listuara më poshtë.

Gitanes

Gitanes është një restorant i vogël komod i vendosur në Lesser Town, me mure me ngjyra, një dekorim gati surrealist, fotografi të zgjuara dhe një kopsht të vogël dimëror. Menuja është e frymëzuar nga kuzhina dalmate dhe malazeze dhe përmban pjata me skarë, makarona dhe ushqime Frutti di mare. Çmimet fillojnë nga rreth 200 CZK për pjatat me makarona deri në 1900 CZK për specialitetet e ushqimeve të detit.

Adresa: Tržiště 7, Prague 1; www.gitanes.cz

Kogo

Një shembull i mirë i një restoranti mesdhetar të krijuar nga një emigrant nga Sarajeva. Në meny, ka shumë pjata italiane, ushqim deti, pica dhe makarona. Ky restorant modern me shërbim të shpejtë tashmë ka tre degë në qendër të Pragës. Është një vend që ia vlen patjetër të vizitohet qoftë për drekë apo për një takim pune. Rryma elektrike është nga 130 në 600 CZK.

Adresa: Havelská 499, Prague 1; www.kogo.cz

Luka Lu

Është një restorant vërtet i këndshëm ku gatuhet kuzhina italiane dhe kroate/jugosllave në mënyrën më të mirë. Ka tre dhoma të dekoruara bukur, secila me ndjenjën e saj autentike mesdhetare. Dhe ajo që është më e rëndësishmja – stafi është gjithmonë miqësor. I ndodhur në Qytetin e Vogël, çmimet e menusë janë të arsyeshme, nga 150 CZK në 450 CZK.

Adresa: Újezd 33, Prague 1; www.lukalu.cz

Oliva

Oliva është një restorant komod, popullor, miqësor, i drejtuar nga familja me kuzhinë mesdhetare. Pavarësisht nëse porosisni peshk, makarona, sallatë rakete me avokado, karkaleca tigër ose midhje, ushqimi përgatitet me kujdes dhe është thjesht i mahnitshëm. E vetmja pengesë mund të jetë se shërbimi herë pas here mund të jetë i ngadalshëm për shkak të popullaritetit të tij dërrmues, por ia vlen të presësh pak. Rryma elektrike është nga 400 në 500 CZK.

Adresa: Plavecká 4, Prague 2; www.olivarestaurant.cz

Vyšehrad i Rios

Rio’s ndodhet në lagjen e qetë Vyšehrad, pikërisht përballë Katedrales së Shën Pjetrit dhe Palit, i rrethuar nga historia dhe natyra e bukur. Në Rio’s, do të ndiheni sikur jeni në një kështjellë të vjetër. Ky është një restorant modern tërheqës i cili ka një zgjedhje prej katër dhomave të ngrënies. Kafeja në katin e parë është e përshtatshme për dasma, ngjarje sociale ose konferenca shtypi. Në katin e parë ju pret një restorant fisnik dhe një kopsht elegant dimëror, i cili të jep pamje nga kopshti veror. Tarraca e verës lulëzon gjatë ditëve të ngrohta dhe ju tërheq me erën e ëmbël të mishit dhe peshkut të pjekur në skarë. Menuja gustator përfshin kryesisht pjata mesdhetare plus klasike çeke si rosa e pjekur dhe gulash, apo edhe specialitete si toni i verdhë Bali në specin e kuq. Rryma fillon me 200 CZK.

Adresa: Štulcova 2, Vyšehrad; www.riorestaurant.cz

Artikuj të Lidhura

Lexoni gjithashtu
Close
Back to top button