Restorantet

Czech Cuisine

Czech CuisineKujdes vegjetarianë! Praga nuk do të jetë qyteti më i mirë për ju. Megjithatë, për ata që e duan mishin, atëherë do të jetë një vend i përsosur. Në fakt, kuzhina tradicionale çeke përbëhet nga pjata me bazë mishi, duke përfshirë mishin e derrit, lakrën dhe petat. Vetë ushqimi çek është normalisht më i liri dhe i shijshëm për t’u ngrënë nëse keni një buxhet.

Shumë ushqime në Pragë do të jenë shumë të ngjashme me atë që mund të gjesh në Austri dhe Gjermani. Shumica e ushqimit përfshin mish viçi ose derri të skuqur ose të pjekur dhe nganjëherë peshk dhe kafshë të tjera. Shumë herë mishi shërbehet me petë, patate, oriz dhe salcë. Edhe pse jo të gjithë mund t’i shijojnë këto pjata, ato janë të gjitha shumë të shijshme.

Vizitorët mund të gjejnë gjithashtu pika të shumta me kuzhinë ndërkombëtare si kineze, koreane, kantoneze, italiane, japoneze, ballkanike dhe amerikane. Megjithatë, në Pragë nuk ka shumë ushqim të shpejtë, megjithëse pica po bëhet gjithnjë e më e njohur.

Shumica e ushqimeve që gjenden në Pragë janë me shije, por jo domosdoshmërisht plot me erëza. Ndoshta, pjata më e zakonshme përbëhet nga petë dhe lakër turshi. Kjo pjatë është e balancuar mirë midis kripës së mishit dhe thartirës së lakër turshi. Një tjetër pjatë popullore përbëhet nga rosto në tenxhere e mbuluar me një salcë perimesh kremoze dhe boronicë. Për ata që kanë një dhëmb të ëmbël, do të shijoni petë frutash, strudel dhe petulla.

Disa pjesë të kuzhinës çeke janë importuar nga vende të tjera. Një nga pjatat më të njohura erdhi nga Vjena dhe përfshin petat e pulës ose derrit të pjekura ose të skuqura. Nga Hungaria erdhi goulash, i cili është mish në lëng mishi me dumplings buke.

Nëse jeni duke kërkuar për një sallatë të freskët, keni ardhur në vendin e gabuar, madje edhe perimet mund të jenë të vështira për t’u gjetur. Megjithatë, pothuajse çdo menu do të ketë një tas të vogël të mbushur me speca zile të copëtuara, domate dhe tranguj në uthull të ëmbël dhe të mbuluar me djathë të kripur.

Nëse jeni duke kërkuar për diçka për të rrëmbyer dhe për të shkuar, atëherë një petull me patate të skuqur me erëza me hudhër është një e preferuar vendase. Djathi i skuqur është gjithashtu një rostiçeri popullore për t’u rrëmbyer në lëvizje.

Çfarëdo që vendosni të hani për drekë apo darkë, shumica e vakteve shkojnë shumë mirë me një birrë tradicionale çeke. Disa nga birrat më të shitura dhe më të njohura janë Pilsner Urquell, Gambrinus dhe Prague Staropramen. Ka gjithashtu verëra dhe pije alkoolike të njohura, duke përfshirë Becherovka, Borovicka dhe Silvovice. Uji nuk ofrohet në restorante, por ofrohet sipas kërkesës.

Vegjetarianët

Situata për vegjetarianët në Pragë po përmirësohet çdo vit, pasi restorante të reja vegane po shfaqen dhe perime të freskëta janë në dispozicion gjatë gjithë vitit. Shumica e restoranteve ofrojnë opsione vegjetariane dhe vegane. Është mirë të dini se edhe kur një pjatë përshkruhet si pa mish, ia vlen gjithmonë ta kontrolloni. Vegjetarianët duhet të kenë kujdes veçanërisht nga seksionet e menusë të quajtura ‘bez masa’ pasi, ndërsa përkthimi fjalë për fjalë i kësaj fjale është ‘pa mish’, kuptimi i saj aktual është se mishi nuk është përbërësi kryesor në pjatat e listuara. Për më shumë informacion, shihni seksionin për restorantet vegjetariane në Pragë .

Shkolla Kulinare Shef-parade

Shkolla Kulinare e Paradës së Kuzhinierëve në Pragë i jep kënaqësi gatimit. Mësoni më shumë rreth zakoneve lokale dhe ushqimit çek nëpërmjet këtyre Kurseve të Gatimit që janë krijuar posaçërisht për turistët. Një mësim praktik gatimi në anglisht do t’ju japë mundësinë të gatuani së bashku me shefin e kuzhinës dhe të përjetoni kënaqësitë e gastronomisë lokale. Ju mund t’i përshtatni mësimet sipas pëlqimeve/mospëlqimeve tuaja. Orari i hapjes: 08:30-17:30. Faqja e internetit: www.chefparade.cz/en/

Duke ngrene mengjes

Nëse jeni në lëvizje herët, atëherë bastja më e mirë për ushqim është të ndaleni në një furrë buke ose kafene dhe të shijoni mëngjesin për rreth 80 CZK.

Ngrënia e drekës

Dreka është e disponueshme nga ora 11:30 deri në 15:00. Nëse po kërkoni të kurseni para, ushqimet më të lira janë në dispozicion në baret ku ushqimi plus një pije kushton rreth 100 CZK. Pjata të tjera të lira mund të gjenden në piceri dhe ushqime kineze. Shumë restorante nuk janë të hapura për drekë, dhe ato që në përgjithësi shërbejnë ushqime të caktuara.

Gustatorët dhe adhuruesit e ngrënies së mirë do të vlerësojnë që numri i restoranteve me cilësi të lartë në Pragë po rritet vazhdimisht. Dy restorante të Pragës Sansho dhe Manastiri kanë marrë së fundmi etiketën e BiB Gourmand. Ata do të plotësojnë restorantet SaSazu , Le Terroir , Aromi dhe Divins të cilat arritën të ruajnë statusin e dhënë atyre në 2011.

Duke ngrene darke

Ham Dumplings
Petë me patate të mbushura me mish të tymosur dhe spinaq

Darka ofrohet nga ora 18:00 deri në 21:30, por disa restorante do të shërbejnë shumë më vonë se kaq. Një darkë e lirë do t’ju kushtojë rreth 200 CZK, duke përfshirë një pije. Shumica e restoranteve të nivelit të mesëm janë pak më të shtrenjtë dhe do të kushtojnë midis 250 dhe 500 CZK, pa përfshirë një pije. Nëse shkoni në një restorant me pesë yje dhe përfshini verë, fatura mund të rritet në rreth 2000 CZK.

Nëse keni një apartament në Pragë, ose përndryshe dëshironi të bëni disa pazare ushqimesh, sigurohuni që të vizitoni potraviny, i njohur ndryshe si dyqani ushqimor. Kur bëni pazar, sigurohuni që të merrni disa produkte duke përfshirë, proshutë, një tas supë dhe bukë të skuqur me hudhër.

Nëse planifikoni një vakt dhe dëshironi ta servirni atë në mënyrën tradicionale çeke, atëherë shumica e vakteve fillojnë me një supë si supë me hudhër, supë me patate, supë me kopër të bërë me qumësht të thartë ose supë me lakër turshi. Këshillë: Provoni nyjen e derrit dhe nuk do të gaboni shumë.

Pjatat kryesore përfshijnë mish me disa pjata anësore, zakonisht pa perime. Disa nga pjatat më të njohura përfshijnë mishin e pulës, derrit dhe viçit të shërbyer me salcë. Disa nga pjatat më të njohura përfshijnë Wiener-schnitzel, goulash, svickova ose viçi në një salcë kremi dhe dumplings. Disa nga pjatat anësore më të njohura janë patatet e ziera, patatet e pjekura, sallata me patate, pureja e patateve, patate të skuqura, orizi dhe petat.

Ëmbëlsirat e servirura në Pragë janë zakonisht të rënda dhe mund të mbushen me yndyrë për shkak të gjalpit dhe kremit të rrahur të përdorur në receta. Disa nga pjatat më të njohura përfshijnë strudelin me mollë, krepat e mbushura me luleshtrydhe, kekun me mjaltë dhe akulloren.

Etiketa e ngrënies

Në Pragë, kini parasysh se dollia është një dukuri e përhapur. Mënyra e duhur për ta bërë këtë është të shikoni në sytë e tjetrit dhe të thoni Na zdravi, që do të thotë shëndetin tuaj. Gjithashtu, sigurohuni që të thoni dobrou chut, që do të thotë oreks i mirë përpara se të filloni të hani. Përveç kësaj, konsiderohet si sjellje e mirë që burri të hyjë në restorant para një gruaje. Kjo është pak më ndryshe nga vendet perëndimore ku burri zakonisht lejon gruan të hyjë i pari. Megjithatë, mendohet se nëse burri hyn i pari, atëherë gruas nuk i kapet syri nga burrat që janë brenda dhe burri mund të bëjë një rrugë për në tryezë.

Nëse jeni në një bar dhe kërkoni për një pije, vendosni një slitë para jush në mënyrë që serveri të vendosë një turi atje. Dhe kur të përfundoni një birrë, mos e derdhni kurrë llumin e një birre në birrën e freskët që sapo keni marrë.

Bakshishët mund të lihen gjithashtu në tryezë pasi të keni paguar faturën.

Nëse jeni duhanpirës, sigurohuni që të lexoni shenjat në pjesën e jashtme të restorantit. Që nga viti 2010, të gjitha pijet dhe restorantet duhet të vendosin një shenjë që tregon nëse pirja e duhanit lejohet, ndalohet apo përzihet me zonat për duhanpirësit dhe jo duhanpirësit.

Në Pragë, tani ka një lëvizje drejt vakteve pak më të shëndetshme. Ndërsa popullsia nuk po heq dorë nga vaktet e tyre tradicionale të rënda, më shumë restorante vegjetariane po hapen pasi banorët po përpiqen të bëhen pak më të shëndetshëm.

Artikuj të Lidhura

Lexoni gjithashtu
Close
Back to top button