Pazar

Praga nuk do të ishte kurrë në të njëjtin nivel me Londrën, Milanin apo Nju Jorkun kur bëhet fjalë për blerjet. Por edhe kështu, qendra e Pragës është plot me qendra tregtare të reja, me shkëlqim me zinxhirë të rrugëve të larta ndërkombëtare. Dhe nëse dilni nga rrugët kryesore, do të gjeni dyqane të ndryshme lokale, kryesisht që shesin qelq dhe porcelan tradicional çek, punime artizanale, qeramikë, granata çeke dhe antike, padyshim që ia vlen të vizitohen.

 • Garnet çek

  Garneti i kuq i gjakut është perlë zyrtare kombëtare çeke, e vlerësuar ndër më të mirat në botë. Garneti çek është një aksesor i njohur…

  Lexo më shumë »
 • Qelqi dhe kristal çek

  Do të gjeni shumë dyqane bohemiane qelqi, porcelani dhe kristalesh të përhapura në të gjithë qendrën e qytetit. Vendi më popullor për të filluar kërkimin…

  Lexo më shumë »
 • Moda e Pragës

  Nëse e keni vizituar Pragën më parë, do të bini dakord, ka shumë gra me pamje të bukur këtu. Ata janë me stil, duke e…

  Lexo më shumë »
 • Zana e Gjelbër – Absinthe Çeke

  Absinthe është rikthyer në Pragë si fryma e zgjedhjes së tendencave alternative. Është shumë i njohur si pije alkoolike 'zana e gjelbër', për shkak të…

  Lexo më shumë »
 • Qendrat dhe Dyqanet Tregtare

  Palladium - Kjo qendër tregtare shumë e madhe sapo u hap kohët e fundit në 2007. Ka katër kate, me më shumë se 200 dyqane…

  Lexo më shumë »
 • Kukulla Çeke

  Kukullat e para e kishin origjinën në nënkontinentin e Indisë dhe shpejt gjetën një rrugë drejt Azisë Juglindore dhe Evropës. Çekët e kanë dashur artin…

  Lexo më shumë »
 • Prague Christmas Markets

  Tregjet e Krishtlindjeve në Pragë fillojnë më 29 nëntor dhe funksionojnë çdo ditë gjatë gjithë dhjetorit deri më 1 janar. Tregjet zakonisht janë të hapura…

  Lexo më shumë »
 • Rruga Pařížská

  Rruga Pařížská, rruga më e mirë borgjeze, falë vendndodhjes së saj, i ka takuar gjithmonë rrugëve me një përqendrim të lartë të dyqaneve luksoze, kafeneve,…

  Lexo më shumë »
 • Orari i hapjes

  Dyqanet: Disa janë të mbyllura të dielën, por në qendër do të gjeni shumë dyqane dhe qendra tregtare të hapura më vonë dhe të dielave…

  Lexo më shumë »
 • Doganat dhe Rimbursimet e TVSH-së

  Kur sillni mallra në Republikën Çeke ka kufizime të caktuara për mallra të caktuara. Nëse një shumë e caktuar tejkalohet, duhet të paguhet detyrimi dhe…

  Lexo më shumë »
 • Kembim parash

  Monedha zyrtare e përdorur në Republikën Çeke është kurora çeke e cila ka shkurtesën ndërkombëtare CZK. Republika Çeke është anëtare e BE-së që nga 1…

  Lexo më shumë »
Back to top button