Pazar

Qelqi dhe kristal çek

Do të gjeni dyqane bohemiane qelqi, porcelani dhe kristalesh të përhapura në të gjithë qendrën e qytetit. Vendi më popullor për të filluar kërkimin është rreth Sheshit Wenceslas , Na Příkopě dhe Celetná dhe afër urës së Karlit . Dy prodhuesit kryesorë janë Moser dhe Egermann , për stile më bashkëkohore, Artěl .

Czech Crystal

Erpet

Sheshi i Qytetit të Vjetër 27; tel: 224 229 755; www.erpetcrystal.cz ; çdo ditë 10:00-23:00; metro: Staroměstská; Një gamë e gjerë kristalesh të nivelit të lartë nga një shumëllojshmëri prodhuesish.

Moser

Sheshi i Qytetit të Vjetër 15; tel: 221 890 891; www.moser-glass.com ; Hënë-Premte 10:00-20:00, e shtunë-diell 10:00-19:00; metro: Staroměstská; Dyqani kryesor i caktuar në mënyrë elegante i disa prej qelqeve më të mira, më të shtrenjta çeke.

Artěl

U Lužického Semináře 7; tel: 251 554 008; www.artelglass.com ; metro: Malostranská; Hapur çdo ditë nga ora 10:00 – 19:00. Artěl nuk është një kompani e zakonshme kristalesh luksoze; ato paraqesin një koleksion të mrekullueshëm që nxjerr në pah finesën e punuar me dorë në nuancat delikate, të sofistikuara të ylberit, dizajnin grafik të guximshëm dhe forma bashkëkohore.

Qubus

Maksima e dizajnit “forma ndjek funksionin” është kthyer në kokë këtu: një çizme prej porcelani bëhet vazo, një orë barok përmban një ekran dixhital, kuriozitete të shumta. Adresa: Qyteti i Vjetër, Rámová 3; Hapur: Hënë-Premte 10:00-18:00; www.qubus.cz

Kunstkomora

Kthehu prapa në mbretërimin e Perandorit të çmendur Rudolf II, Kunstkamera Perandorake e Pjetrit të Madh. Kunstkomora ofron një koleksion arti, antike dhe kuriozitetesh nga çdo cep i botës që përfshin më shumë se dy mijë vjet. Adresa: Laser Laser, Lázeňská 9; www.kunstkomora.cz

Porcelani Český (Porcelani çek me qepë blu)

Modeli unik i përdorur në këtë porcelan është etiketuar si një model qepë blu. E ka origjinën nga motive të stilizuara bimore në një sfond të stilit të Azisë Lindore; megjithatë, ajo është përshtatur me stilin dhe konceptin evropian. Emri i zakonshëm “model i qepës” e ka origjinën në interpretimin e gabuar të një motivi të modelit – përshkrimi i një shege, e cila nga forma e saj i kujton distanca një qepë. Pavarësisht kësaj, koncepti i “cibulák” është një simbol i bukurisë delikate, një simbol i kombinimit të dobisë dhe të qenit i këndshëm për syrin, një simbol i veçantisë dhe botës.

Lehtësisht i dukshëm nga dizajni “i printuar me qepë”, porcelani bohemian vjen në shumë forma dhe madhësi. Ky dyqan ofron një përzgjedhje masive dhe gjithashtu ka disa tekstile për të blerë gjithashtu. Adresa është Perlová 1, Qyteti i Vjetër dhe stacioni më i afërt i metrosë është Můstek. Është e hapur nga ora 9 e mëngjesit deri në 18:00, nga e hëna në të premte, dhe faqja e internetit është www.cesky.porcelan.cz .

Ruckl Crystal

Kjo fabrikë unike e xhamit kristali është e lidhur me një traditë 300-vjeçare në prodhimin e qelqit si familje. Familja e prodhimit të qelqit Rückl erdhi në Bohemi në fund të shekujve 17 dhe 18, ka shumë të ngjarë nga ajo që është Zvicra e sotme. Duke u larguar nga Italia, ata kaluan përmes Zvicrës dhe Bavarisë në Šumava dhe më pas në Boheminë lindore dhe veriore. Punishtja e qelqit në Nižbor prodhon një gamë të gjerë kristalesh të prera 24% me plumb në një shumëllojshmëri të gjerë dekorimesh nga ato të thjeshta deri te dekorimet jashtëzakonisht komplekse dhe të mundimshme, me prarim, lyerje me dorë dhe rërë. Kompania u zgjodh për prodhimin dhe furnizimin e dhuratave zyrtare shtetërore për shkak të cilësisë dhe shërbimeve shumë të larta. Është e mundur të shëtisni nëpër fabrikat e qelqit të firmës në Nižbor afër Beroun, ku mund të shihni të gjitha fazat e prodhimit të xhamit. Faqja e internetit: www.ruckl.cz

Thun Porcelani

Një nga veprat më të vjetra të Kinës çeke u themelua në Klasterec nad Ohri qysh në vitin 1794. Ajo gradualisht krijoi famën e saj në modelimin e përsosur dhe punën e jashtëzakonshme artistike të shërbimeve të Kinës, të njohura si Thun Porcelain. Prodhimi aktual i punimeve të Kinës Klasterec po ndjek këtë traditë të pasur. Pika kryesore në programin e prodhimit vazhdon të jetë porcelani shtëpiak në darkë, kafe, çaj dhe shërbime të tjera. 738 punonjës kujdesen për prodhimin vjetor prej 3804 ton kinë. Fabrika ka klientët e saj tradicionalë në tregun çek dhe në më shumë se dyzet vende të tjera anembanë botës.
Faqja e internetit: www.thun.cz

Keramika V Ungeltu

Ky është një dyqan si për nënat ashtu edhe për fëmijët. Nënave do t’u pëlqejë qeramika që gjendet këtu – shumë prej të cilave shfaqin dizajnin tradicional të “qepës” – ndërsa fëmijëve do t’u pëlqejë të shikojnë lodrat prej druri që shet ky dyqan. Adresa është Týn 7, Qyteti i Vjetër, dhe është i hapur nga ora 10:00 deri në 20:00 çdo ditë.

U Škopků

Ky është një dyqan që shet kopje të syzeve të epokave të ndryshme, si epoka gotike, rilindjes, barokut, Rudolf II dhe Charles IV. Ju gjithashtu do të gjeni se është një vend i mrekullueshëm për të marrë një suvenir me një çmim shumë të arsyeshëm. Dyqani ndodhet në U Lužického semináře 22, Lesser Town, dhe stacioni më i afërt i metrosë është Malostranská. Është e hapur çdo ditë nga ora 11:00 deri në 20:00, megjithëse në dimër mbyllet në orën 17:00.

Turne – Qelqi dhe Kristal Çek

Ju mund të vizitoni pesë fabrika çeke të xhamit ose kristaleve afër Pragës dhe ideja më e mirë është të rezervoni paraprakisht një turne në grup në vend që të shkoni vetë. Dy më afër Pragës janë në Beroun, Mladá Boleslav dhe Poděbrady, ndërsa fabrika më e famshme Moser ndodhet pak më larg në Karlovy Vary . Zakonisht, ju mund të blini xhami çek më lirë në Karlovy Vary ose në disa fabrika, sesa në Pragë.

Artikuj të Lidhura

Lexoni gjithashtu
Close
Back to top button