Tërheqjet Turistike

Wenceslas Square

Fundi jugor i Na příkopě takohet me Sheshin Wenceslas – bulevardin 750 metra të gjatë dhe 60 metra të gjerë.

Wenceslas Square Pnorama

Ajo u vendos për herë të parë mbi 600 vjet më parë në periudhën e Charles IV kur u përdor si një treg kuajsh. Që atëherë, sheshi ka qenë një terren i rregullt parakalimi për çdo lloj personi, organizate apo partie politike të njohur në Republikën Çeke. Rruga mund, dhe ka mbajtur më parë, me lehtësi 400,000 njerëz. Në pjesën e sipërme të bulevardit shihet statuja e Shën Venceslas mbi kalin e tij. Pak metra larg statujës, qëndron një pllakë në kujtim të të vrarëve gjatë periudhës komuniste, duke përfshirë Jan Palach, një student 20-vjeçar, i cili i vuri flakën vetes në janar 1969, në shenjë proteste kundër pushtimit sovjetik, katër muaj. më herët. Jan Palach vdiq tre ditë më vonë me 85% djegie. 800,000 njerëz ndoqën funeralin. Pas rënies së pushtetit komunist në dhjetor 1989, Václav Havel dhe Alexander Dubček u shfaqën në ballkonin e nr. 36 për të përshëndetur mbështetësit e tyre në ekstazë. Palach dhe viktimat e tjera të regjimit janë përkujtuar në një faltore të vogël përballë statujës së kalorësisë së Josef Myslbek të Shën Wenceslas.

Sot, Sheshi Wenceslas është ngutja dhe nxitimi i tregtisë. Me të vërtetë ngjall pas errësirës, kur restorantet, kinematë dhe klubet e natës tërheqin turmat turistike. Vendet kryesore historike janë të gjitha brenda rrugës në këmbë dhe ia vlen të ecni hap pas hapi. Në skajin verior të sheshit, mund të gjeni Muzeun Kombëtar të Neo-Rilindjes. Një ndërtesë tjetër e rëndësishme është Koruna Palace – një arkadë e mbuluar tregtare me një kube xhami mahnitëse që daton nga viti 1911.

Pamjet TOP të Sheshit Wenceslas

Statuja e Shën Wenceslas

Pika qendrore e Sheshit Wenceslas është statuja e kalit Shën Wenceslas në skajin jugor. Skulptori, Josef Myslbek, kufizohej me “Mbretin e Mirë Wenceslas” dhe Dukën Bohemian të shekullit të dhjetë me katër shenjtorë shtesë bohemë – Adalbert, Prokop, Ludmila dhe Agnes.

Hotel Evropa dhe Kafe

Këto ditë, kjo kafene dhe hotel elegant i Art Nouveau është një parajsë për turistët. Megjithatë, nga trotuari, duhet të gjesh ende kohë për të habitur madhështinë e tij të venitur. Kafeneja është një shembull magjepsës i atraksioneve Art Nouveau të Pragës dhe i madhështisë së kaluar të Sheshit Wenceslas. Mos harroni të kërkoni arkitekturën shumëngjyrëshe në kufi me strukturën – mund ta humbisni nëse nuk shikoni lart.

Muzeu Kombëtar

Ia vlen hyrja, nëse vetëm për të parë shkallët prej mermeri të muzeut dhe panteonin e figurave kulturore çeke. Muzeu ekspozon koleksione natyrore shkencore dhe historike.

Memoriali i Jan Palach

Në gusht të vitit 1968, Rusia pushtoi Çekosllovakinë për të penguar legjislacionin liberalizues të partisë në pushtet të Aleksandër Dubçekut (kjo periudhë u quajt “Pranvera e Pragës”). Në vitin 1969, më 16 janar, studenti i kolegjit Jan Palach zgjodhi të sakrifikonte jetën e tij për të protestuar kundër pushtimit rus. Ai u dogj dhe, tre ditë më vonë, djegiet e tij e vranë atë. Vendi i saktë ku ka rënë protestuesi është shënuar me një kryq druri në trotuar. Kjo duket se ka pësuar një tërmet të vogël nën të. Çdo vit, më 16 janar, çekët përkujtojnë vdekjen e tij.

Kisha e Zojës së Borëve

E themeluar nga Charles IV pas kurorëzimit të tij në 1347, kjo kishë e bukur nuk u përfundua kurrë. Edhe pse është e paplotë, kisha ka qemerin më të lartë nga të gjitha kishat e Pragës (34 metra). Pranë kishës është Kapela e Virgjëreshës Pasov, një vend për ekspozita të përkohshme të artit. Kisha mund të arrihet përmes një harku në Institutin Kulturor Austriak në Sheshin Jungmannovo, ose mund të shihni një pamje të mirë të jashtme nga Kopshti Françeskan fqinj.

Palac Lucerna

Ish-presidenti çek, gjyshi i Václav Havel projektoi dhe ndërtoi këtë ndërtesë të madhe në 1921. Tani është shtëpia e një galerie arti, kinemaje, kafene, bare, dyqane dhe një sallë vallëzimi. Ka qenë vendi i shumë ngjarjeve të rëndësishme në historinë e tij dhe konsiderohet si qendra kulturore private më e rëndësishme në qytet.

Palác Koruna

I ndërtuar në stilin modernist/Art Nouveau në vitin 1912, pallati u bë shtëpia e banjove të stilit turk. Tani është shtëpia e Qendrës Tregtare Koruna Palace, e cila pret shumë dyqane dhe restorante luksoze.

Kopshtet Françeskane

Një shëtitje shumë e shkurtër nga zhurma e sheshit Wenceslas janë kopshtet e ish-manastirit të fshehura mirë, të cilat ofrojnë paqen e nevojshme për t’u çlodhur.

Këshilla më e mirë

  • Në rrëzë të sheshit, gjatë festave dhe festave, do të vini re stenda të shumta. Stendat që ofrojnë ushqim dhe pije janë të mira për marrjen e mostrave të specialiteteve lokale, si salcice të pjekura në skarë dhe verëra me erëza.
  • Kujdesuni mirë për portofolin/çantën tuaj – Sheshi Wenceslas është i famshëm për xhepat e tij.
  • Shumë nga klubet dhe restorantet e sheshit janë tepër të shtrenjta. Opsione më të përballueshme ofrohen në rrugët anësore aty pranë.
  • Në mbrëmje, Sheshi bëhet më i lagësht. Mundohuni të shmangni grupet e ndejave të dehur dhe promovuesit agresivë të klubeve të seksit.

Artikuj të Lidhura

Back to top button