Udhëtime/Ekskursione Ditore

Karlovy Vary

Karlovy Vary është resorti spa më i vizituar në Republikën Çeke, megjithëse ndoshta jo aq magjepsës dhe i famshëm sa dikur në mesin e shekullit të 14-të. Charles IV zbuloi qytetin ndërsa po gjuante dreri, dhe më vonë në 1522, Dr Payer i Loket përcaktoi vetitë e ujërave në një traktat mjekësor dhe fama e tyre filloi të përhapet. Nga fundi i shekullit të 16-të, kishte më shumë se 200 ndërtesa spa, por pamja aktuale e qytetit daton kryesisht nga shekulli i 19-të.

Karlovy Vary

Kolonada e Mullirit u bë kolonada më e famshme në Karlovy Vary në shekullin e 19-të, kjo u projektua nga Josef Zítek, i cili projektoi ndërtesën e Teatrit Kombëtar në Pragë . Dy arkitektë të famshëm vjenezë, Ferdinand Fellner dhe Hermann Helmer, lanë një shenjë të rëndësishme në arkitekturën e qytetit, ndërtesa e tyre më e njohur ishte Grandhotel Pupp.

Karlovy Vary Spas

Sot qyteti admirohet nga dhjetëra mijëra vizitorë çdo vit, nga pacientë që trajtohen në shtëpitë lokale të banjës, nga pushuesit në programe relaksi dhe mirëqenieje, por kryesisht nga udhëtarë të pavarur ditorë. Shumica e vizitorëve ditorë shëtisin rreth kolonadës kryesore dhe pinë përbërës sulfurik që supozohet se rigjenerojnë shëndetin nga gotat e pijeve qeramike, bëjnë pazare suvenirësh, shijojnë vaflet lokale dhe bëjnë not ose masazh në banjën private të një hoteli, e cila lejon jo mysafirët vizitorët. Eshtë e panevojshme të thuhet se Karlovy Vary nuk është shumë mikpritës për të ftuarit që kërkojnë trajtime të veçanta; këto shërbime janë lehtësisht të disponueshme, por kërkojnë rezervime.

Karlovy Vary ka arkitekturë mbresëlënëse moderne dhe historike, kolonada të bukura dhe parqe të qeta spa; është një vend ku bukuria e natyrës dhe fisnikëria e spa janë ndërthurur në harmoni. Nëse angazhoheni në aktivitetin më të njohur – duke shëtitur kolonadat – do të zbuloni se janë 12 burime të nxehta në përdorim, më i njohuri prej të cilëve është më i nxehti, në 72°C, burimi Vřídlo.

Transporti nga Praga në Karlovy Vary . Alternativë për tren ose autobus. Rezervoni minibus privat derë më derë të lirë.

Përveç aktiviteteve spa, Karlovy Vary është vendi i Festivalit të famshëm Ndërkombëtar të Filmit. Festivali mbahet në korrik dhe ia vlen të vizitohet. Me mbi 200 filma në shfaqje dhe bileta relativisht të lehta për t’u marrë, ky festival dyfishon numrin e vizitorëve dhe e sjell Karlovy Vary në jetë të plotë.

Vaferat Karlovy Vary janë vafera të mëdha, të rrumbullakëta, të ëmbla të quajtura ‘oplatky’, të cilat shkojnë mirë me marrjen e ujit mineral. Shitur nxehtë në shumë dyqane ëmbëlsirash me rreth 12 CZK, ju mund të zgjidhni nga shijet origjinale krokante të vaniljes ose çokollatës/lajthisë.

Nëse dëshironi të eksploroni Karlovy Vary , ju rekomandojmë ta bëni atë në një ekskursion privat ose të përbashkët si një udhëtim ditor nga Praga. Një ekskursion privat ju jep fleksibilitet të plotë: ju mund të zgjidhni orën e nisjes, kohëzgjatjen e qëndrimit në destinacionin tuaj, mundësinë e ndryshimeve (nëse vendosni të qëndroni më gjatë ose më të shkurtër) dhe të zgjidhni ose të keni një guidë me përvojë në vendlindjen tuaj. gjuhën ose thjesht një shofer që ofron njohuri bazë dhe rekomandime për vendin. Ndërsa ekskursionet e përbashkëta ofrojnë më pak fleksibilitet, ato nisen në orare dhe ditë të planifikuara me një program fiks – çmimi është i favorshëm dhe përfshin të gjitha tarifat. Shikoni më shumë informacion në faqen tonë të internetit .

Tërheqjet në Karlovy Vary

Lëvizja bëhet lehtësisht në këmbë. Mjafton të ndiqni shtegun e kanalit, i cili ju kalon nëpër zona me interes si burimi termal , Muzeu Rajonal , Kolonada e Mullirit , Grand Hotel Pupp dhe shumë butikë, dyqane dhuratash, kafene dhe restorante.

Sinqerisht, nuk ka shumë për të bërë në Karlovy Vary, përveç shëtitjes dhe marrjes së ambienteve përreth – diçka që nuk është domosdoshmërisht një gjë e keqe. Ndërsa jeni këtu, pse të mos bëni siç bëjnë vendasit? Blini një filxhan dhe bëni një shëtitje rreth kolonadës kryesore. Mund ta mbushni filxhanin e pirjes falas në pikat e spa, megjithëse mos pini shumë, pasi sasitë e tepërta thuhet se kanë çuar në probleme gastrike.

Punime qelqi Moser , Karlovy Vary, Kpt. Jaroše 19, www.moser-glass.com . Ekspozita përfshin ekspozita historike, mjete për prodhimin e qelqit, medalje, dekorime, dokumente historike, fotografi, mostra dizajni dhe katalogë të materialeve reklamuese historike. Një pjesë tjetër e muzeut i kushtohet sovranëve dhe personazheve të famshëm për të cilët Moser ka ofruar mallrat e tij. Shumë mbresëlënëse dhe një ide e shkëlqyer për t’u ngrohur gjatë një udhëtimi dimëror. Muzeu i hapur Hënë – të Premte 8:00 – 17:30, Sht 9:00 – 15:00. 50 CZK Hyrja në fabrikat e qelqit, hyrja në muze është falas.

BecherovkaJan Becher Muzeum , Karlovy Vary, TG Masaryka 57, www.janbecher.cz . Vizitoni fabrikën ku ata bëjnë këtë specialitet të veçantë çek duke zhytur thasët me përzierje barishte në alkool dhe duke e transferuar rezultatin në plakje në fuçi të mëdha lisi. Hapur nga 9:00 – 17:00. Pranimi 100 CZK.

Grandhotel Pupp . Grandhotel Pupp shumë i bukur ia vlen patjetër të vizitohet. Hoteli nuk është shumë larg nga ndërtesa e teatrit, e vendosur në sheshin Mírové në Karlovy Vary. Që kur u ndërtua në 1895, ajo është rindërtuar dhe, kur pronarët ekzekutuan unifikimin kryesor të ndërtesave, u organizua për të ofruar rehati dhe luks për mysafirët e saj. Hoteli priti gjithashtu yjet e Festivalit të Filmit në Karlovy Vary dhe luajti një rol të madh në filmin e James Bond “Casino Royale”. www.pupp.cz

Chateau Hill – është zhvilluar dhe integruar me kompleksin e ndërtesave të Chateau Bath. Struktura është projektuar nga arkitekti Ohmann. Arkitektura e ndërtesës është e ndikuar nga eklekticizmi me elementë dhe zbukurime të shumta Art Nouveau.

Muzeu i Karlovy Vary – Ky muze u hap për herë të parë më shumë se 150 vjet më parë, në 1853. Ai ka një sasi të madhe artefaktesh që lidhen me historinë e rajonit, si në aspektin e mjedisit që rrethon qytetin ashtu edhe nga njerëzit që jetonin atje. Përveç ekspozitave të rregullta, ka edhe ekspozita të organizuara çdo vit në baza të përkohshme. Hapur nga 9 e mëngjesit në mesditë, nga ora 13:00-17:00 të mërkurën deri të dielën.

Banja Perandorake – Kjo ndërtesë ka një histori të shkëlqyer në Karlovy Vary, dhe dikur ishte vendi për t’u parë për njerëzit e pasur në qytet. Pjesa e jashtme e bën atë të duket mjaft imponuese për vizitorin për herë të parë dhe nuk do ta merrni me mend kurrë se është një institucion mjekësor. Megjithatë, arkitektura – brenda dhe jashtë – është diçka e mahnitshme për t’u parë.

Kolonada e mullirit – Kjo ndërtesë u ndërtua në 1871-72 nga Josef Zitek, i cili gjithashtu ndërtoi Teatrin e famshëm Kombëtar në Pragë. Arkitektura është absolutisht e mahnitshme, dhe adhuruesit e periudhës së Neo-Rilindjes do ta duan të gjithë vendin. Vëmendje e veçantë janë 124 kolonat e gjetura brenda ndërtesës dhe pesë burimet e ndryshme dhe 12 statujat.

Kolonada e Parkut – Kjo strukturë e bukur është ndërtuar nga një substancë që zakonisht nuk do ta lidhni me madhështinë që ofron kjo ndërtesë – hekuri i farkëtuar. Ajo u projektua nga Ferdinand Fellner dhe Hermann Helmer në 1880 dhe gjendet në kopshtet Dvorakovy Sady, të cilat janë në qendër të qytetit.

Kolonada e tregut – Kjo kolonadë e mrekullueshme e bardhë u projektua gjithashtu nga Ferdinand Fellner dhe Hermann Helmer dhe u ndërtua për të imituar një stil zviceran, duke qenë se është ndërtuar kryesisht nga druri. E ndërtuar në vitet 1883-1884, është në vendin që dikur ishte zënë nga bashkia. Ai iu nënshtrua një rinovimi të madh në fillim të viteve 1990 për t’u siguruar që të ruante hijeshinë e tij origjinale.

Kisha e Shën Pjetrit dhe Shën Palit – Pesë kupolat e praruara të kësaj kishe janë madhështore për t’u parë dhe janë ndërtuar në vitet 1893-97 – së bashku me pjesën tjetër të kishës – nga G. Wiedermann. Është një nga kishat ortodokse ruse më të mëdha në botë dhe është ndërtuar posaçërisht për aristokracinë ruse, e cila shpesh vizitonte Karlovy Vary në shekullin e 19-të. Hapur: 10:00-17:00 çdo ditë.

Diana Viewpoint – E vendosur në skajin jugor të Stara Louka dhe pas Grand Hotel Pupp, mund të gjendet stacioni i Funicularit (biletë me një drejtim 40 CZK, kthim 70 CZK), i cili është ndërtuar në vitin 1912. Kjo ngrihet në majën e kodrës 550 metra dhe në majë është pikëpamja e Diana, duke ofruar pamje spektakolare mbi zonën. Udhëtimi për në Diana zgjat pesë minuta. Hapur: 9:15-18:45 (16:45 tetor-maj) çdo ditë.

Kisha e Shën Maria Magdalenës – E parë shpesh si një nga shembujt më të mirë të stilit barok në të gjithë Boheminë, kjo kishë e shekullit të 16-të është e mbushur plot me objekte dhe artefakte interesante dhe të mrekullueshme, të tilla si imazhi në altarin e lartë të vetë Maria Magdalenës dhe skulpturat krijuar nga Jakob Eberle e Shën Agustinit, Shën Pjetrit, Shën Palit dhe Shën Jeronimit. Gjithashtu me një shënim të veçantë janë dhomat anësore magjepsëse dhe altarët anësor në kishë dhe galeritë, si dhe kupola.

Teatri Komunal , vetëm një nga një numër i plotë ndërtesash të projektuara nga arkitektët Fellner dhe Helmer.

Castle Spa – është një qendër moderne spa me një pishinë termale nëntokësore që synon vizitorët e udhëtimit ditor. Kontrolloni faqen e tyre të internetit për trajtimet e ofruara dhe çmimet. Adresa: Zámeckývrch 1; www.castle-spa.com . Hapur: 7.30-19.30 Hënë-Premte, nga ora 8.30 e Shtunë dhe e Diel.

Festivali i Filmit në Karlovy Vary

Karlovy Vary Film FestivalFestivali i Filmit në Karlovy Vary është nata më spektakolare në kalendarin e filmit çek dhe nuk duhet humbur nëse keni mundësinë të jeni atje. Ajo zhvillohet në zonën zakonisht të qetë të Karlovy Vary dhe shpesh tërheq yje të mëdhenj ndërkombëtarë. Në të kaluarën, ka pasur paraqitje nga yje si Robert De Niro dhe Sharon Stone. Festivali zakonisht shfaq mbi 200 filma të ndryshëm për adhuruesit e filmit nga e gjithë bota.

Biletat e këtij eventi prestigjioz dalin në shitje të përgjithshme vetëm 24 orë para fillimit të tij, por së fundmi ato kanë filluar të vihen në dispozicion online, por edhe personalisht. Edhe pse biletat blihen kaq afër eventit, është e kujdesshme të rezervoni një dhomë hoteli shumë më herët, pasi mbushen shumë shpejt.

Një nga pikat kryesore të festivalit njihet si “Lindja e Perëndimit”, dhe kjo tregon disa nga filmat më të mirë të ardhur nga vendet që dikur përbënin Bllokun Lindor. Seksioni i dokumentarëve është gjithashtu një vend emocionues, duke shfaqur filma të tillë si hiti i vitit 2008 Man on Wire.

Qendra e Informacionit Turistik

Karlovy Vary ka tre zyra turistike të vendosura në Hotel Thermal në IP Pavlova 11, Vřídelní Kolonáda përgjatë shëtitores kryesore të banjës dhe stacionin e autobusëve dhe trenave Dolní Nádraží në Západní ul. 2a. Këto zyra janë të hapura nga e hëna në të premte nga ora 9 e mëngjesit deri në 5 pasdite, dhe e shtuna dhe e diel nga ora 10:00 deri në orën 17:00, dhe të gjitha shpërndajnë harta, japin këshilla për opsionet e akomodimit dhe mund t’ju ndihmojnë të planifikoni një ditë turistike ose trajtime spa.

Orientim

Shumica e hoteleve, restoranteve, kolonadave të banjës, dyqaneve dhe atraksioneve rreshtohen në një shëtitore të gjatë këmbësore që shkon në të dy anët e lumit të vogël Teplá. Shëtitorja fillon në Hotel Thermal dhe përfundon tre kilometra (dy milje) më vonë në Grandhotel Pupp. Ecja e bukur do t’ju marrë vetëm rreth një orë me një ritëm të qetë, megjithëse me siguri do të dëshironi të ndaloni në disa nga dyqanet tërheqëse ose të shijoni një drekë të shijshme në një nga kafenetë.

Traditat e vendeve të spa përfshijnë gjithashtu qendra golfi. Pranë llixhave ka pothuajse 60 fusha golfi, ndërsa më të famshmet dhe më të vjetrat janë Karlovy Vary dhe Mariánské Lázně.

Arritja atje

Ka shumë më tepër kuptim të marrësh autobusin nga Praga në Karlovy Vary sesa me trenin. Treni përshkon një rrugë komike rrethore dhe mund të zgjasë më shumë se katër orë. Megjithatë, autobusët e shpeshtë ekspres që udhëtojnë për në Karlovy Vary nga stacioni i autobusëve Florenc të Pragës e bëjnë udhëtimin në rreth dy orë, dhe biletat zakonisht kushtojnë rreth 150 CZK. Student Agency është një kompani e shkëlqyer autobusësh sepse autobusët e saj nisen çdo orë nga stacioni i autobusëve në Florenc, ata tregojnë një film falas gjatë udhëtimit dhe ofrojnë pije të ngrohta falas për të gjithë pasagjerët. Për informacion mbi oraret e trenave dhe autobusëve, shkoni te www.jizdnirady.cz .

Është gjithashtu e mundur për të përzënë një udhëtim gati dy orë nga Praga në Karlovy Vary, por kjo mund të jetë pak e rrezikshme për shoferët e papërvojë për shkak të rrugëve të ngarkuara dhe shoferët çekë të padisiplinuar.

Sidoqoftë, nëse po udhëtoni nga Mariánské Lázně ose Cheb, atëherë treni do të ishte një opsion i mirë. Trenat nga Cheb nisen çdo orë gjatë ditës dhe marrin rreth një orë për të arritur në Karlovy Vary. Tarifa është 72 CZK për një biletë të klasit të dytë.

Duhet të jeni të vetëdijshëm se Karlovy Vary ka dy stacione treni. Trenat nga Praga dhe shumica e qyteteve të tjera mbërrijnë në Horní Nádraží (stacioni i sipërm), ndërsa trenat nga Mariánské Lázně dhe disa qytete të tjera të vogla mbërrijnë në Dolní Nádraží (stacioni i poshtëm). Dolní Nádraží ka shërbime më të mira, strehon një degë të zyrës lokale të informacionit turistik dhe është gjithashtu vendi ku mbërrijnë dhe nisen autobusët për në qytet. Nëse mbërrini në Horní Nádraží, mund të arrini në zonën kryesore të spa dhe qendrën e qytetit me autobusin nr. 12 ose 13. Nëse mbërrini në Dolní nádraží, mund të ecni 10 minuta deri në zonën e banjës ose të merrni autobusin lokal nr. 4.

Këshilla jonë : Rezervoni ekskursion privat 7 ose 10 orë ose turne të përbashkët me autobus, niset çdo ditë .

Artikuj të Lidhura

Back to top button