Udhëtime/Ekskursione Ditore

Kalaja Konopiště

Konopiště Chateau ndodhet në mes të kopshteve simpatike dhe një peizazhi piktoresk. Kjo vilë dikur i përkiste pasuesit të fronit të Habsburgëve, Franz Ferdinand d´Este – i famshëm për vdekjen e tij në 1914, e cila filloi Luftën e Parë Botërore. Fillimisht një kështjellë gotike e ndërtuar në shekullin e 14-të, ajo u rindërtua në shekullin e 19-të, ku strehon koleksione magjepsëse të armëve historike, mobiljeve, pikturave dhe sixhadeve. Vlen të shihet është koleksioni mbresëlënës i Franz Ferdinandit i armëve dhe armaturës mesjetare dhe kopshti i peizazhuar me pallonj që kullosin në lëndinë. Franz Ferdinand ishte i fiksuar pas gjuetisë dhe shtëpia e tij është zbukuruar me trofetë e tij. Në librat e tij, ai regjistroi se ai qëlloi rreth 300.000 krijesa, nga dhelpra dhe dreri te tigrat. Më shumë se 100.000 prej tyre ende dekorojnë muret. Franz Ferdinand e rinovoi kështjellën në vitet 1890 me teknologji të përditësuar si tualete me ujë, energji elektrike dhe ashensor. Ekziston edhe Muzeu i Shën Gjergjit (Muzeum sv Jiří) vetëm nën tarracën e kështjellës. Ekzistojnë tre turne me guidë.

Konopiště Castle

Pragë në Konopiště . Alternativë për autobusin. Rezervoni minibus privat derë më derë të lirë.

Ushqimi në Konopiště

Ka tre restorante në Konopishte, por zgjedhja më e mirë është të sillni ushqimin tuaj – ka shumë vende ku mund të rezervoni furnizime nga Praga. Kjo do të thotë që ju do të shmangni radhët masive për restorantet dhe në vend të kësaj do të jeni në gjendje të relaksoheni. Provoni Stará Myslivna – një restorant çek i vendosur në një shtëpizë të shekullit të 19-të. Shumica e rrjeteve janë nën 200 CZK. Ju gjithashtu mund të provoni të hani në vetë Benesov – U Zlaté Hvězdy është një zgjedhje popullore.

Kostot dhe Udhëtimet

Pranimi: nga 145 CZK në 310 CZK, muzeu 25 CZK.

Ju mund ta vizitoni kështjellën vetëm nëse regjistroheni për një turne një orë me guidë, megjithëse mund të zgjidhni nga tre rrugë të ndryshme (Rruga 3 është më e mira):

  • Rruga I përfshin dhomat e publikut dhe të miqve, sallën e gjuetisë dhe poligonin e qitjes. Kushton 210 CZK për person.
  • Rruga II përfshin zonën më të vjetër të kështjellës, plus kapelën, ashensorin dhe armaturën. Gjithashtu kushton 210 CZK.
  • Rruga III përfshin banesat private të familjes së Franz Ferdinand dhe është pak më e shtrenjtë, duke kushtuar 310 CZK.

Rruga I është zgjedhja më popullore, pasi ofron më shumë për të parë në turne. Rruga III, megjithatë, është më spektakolare, pasi të kthen në kohën e Perandorisë Austro-Hungareze. Rruga III është e kufizuar në 8 persona në orë, kështu që është mirë të rezervoni paraprakisht. Ju mund të kurseni para nëse shkoni në një turne në gjuhën çeke dhe jo në një turne anglisht, dhe do t’ju jepet një udhërrëfyes audio në anglisht kur të shkoni.

Këshillë: lini kohë për të eksploruar terrenet me peizazhe të bukura rreth Kalasë.

Orari i hapjes

maj-gusht – e martë-e diel, 9:00-12:30 dhe 13:00-17:00

Prill dhe Tetor – e martë-e premte, 9 paradite-15:00; E shtunë-e diel, 9 paradite-16:00

Shtator – E martë-e premte, 9:00-16:00; E shtunë-e diel, 9:00-17:00

Nëntor-Mars – MBYLL

Arritja atje

40 km deri në 50 km në jug-lindje të Pragës, mund të merrni një autobus nga stacioni i metrosë Roztyly për në Benešov u Prahy (40 CZK, zgjat 40 minuta) ose me tren nga Stacioni Kryesor në Benešov u Prahy. Chateau është vetëm 2.5 km nga një qytet. Autobusi nr.2 shkon nga një ndalesë në Dukelská, përafërsisht. 400 m në veri të stacionit të trenit në parkun e makinave Chateau. Ju gjithashtu mund të rezervoni një ekskursion online .

Artikuj të Lidhura

Lexoni gjithashtu
Close
Back to top button