Udhëtime/Ekskursione Ditore

Jablonec nad Nisou

Jablonec nad Nisou ndodhet rreth 100 kilometra nga Praga dhe shumë afër Liberec.

Ndonëse mjaft i vjetër – u përmend që në vitin 1356 – fshati i vogël fshatar ishte i detyruar të priste shumë shekuj që të vinte dita e tij D. Kushtet natyrore, aftësitë e njerëzve vendas dhe situata ndërkombëtare punuan së bashku për ta bërë vendin një prodhues me famë botërore të qelqit dhe bizhuterive në shekullin e kaluar. Jablonec nad Nisou u zgjua në realitetin e një vendi legjendar ku “gjërat e Jablonecit” lindën dhe u përshkruan si një “Kaliforni austriake” në librat e historisë ku njerëzit u pasuruan brenda natës ëndrrat e tyre më të guximshme për të shumëfishuar kapitalin e tyre po realizoheshin. Pesëdhjetë vitet që pasuan statusin e qytetit (që iu dha Jablonec nad Nisou në 1866) ndryshuan jashtëzakonisht fytyrën e qytetit. Popullsia u shumëfishua pesë herë dhe shumë shtëpi të dukshme u qëlluan nga toka për të shfaqur pasurinë e pronarëve, fakultetet dhe artin e arkitektëve. Ndërtesat mbresëlënëse në stilin e neo-Rilindjes dhe Art Nouveau, zyrat e administratës shtetërore dhe lokale, shkollat, zyrat e taksave dhe vilat private të tregtarëve dhe eksportuesve vendas dëshmojnë për lavdinë tashmë të zbehur të periudhës së artë të qytetit, duke qenë një shkollë virtuale arkitekturore në të njëjtën kohë.

Por nuk janë vetëm dashamirët e historisë dhe artit ata që ndjejnë joshjen e vendit, sepse sporti është një tjetër atribut lokal. Në qytet ka një digë me ujë të pastër kristal. Ka objekte të mëdha sportive në Střelnice (salla atletike plus stadiumi i futbollit të ligës së parë FK Jablonec Nad Nisou) dhe një tjetër në Břízky (afër pistës së skijimit ndër-vend); nje pishine; një pistë artificiale skish në periferi; një shesh patinazhi artificial në akull. Ka shumë parqe në vetë qytet, dhe fshati i bukur përreth është ëndrra e një turisti. Thjesht zgjidhni një nga shumë shtigjet e shënuara dhe shijoni pamje të largëta nga kullat e shumta të vëzhgimit. Kultura nuk është i afërmi i varfër i natyrës këtu. Jablonec ka disa kore të mrekullueshme (për shembull, le të përmendim korin Janáček, emri i të cilit është një simbol i cilësisë). Ekziston edhe një Muze i Qelqit dhe Bizhuterive, Shkolla e Arteve të Aplikuara, e cila është e specializuar në bizhuteri dhe mban një ekip mësuesish të talentuar dhe entuziastë. Disa artistë të shquar grafikë dhe plastikë që jetojnë këtu po mbështesin galeritë ambicioze të artit vendas. Më shumë projekte vazhdojnë të shfaqen – ekspozita të rregullta, koncerte, konkurse, shfaqje. Njerëzit shoqërohen më shpesh dhe po krijohen tradita të reja. “Genius loci” po lulëzon dhe po lulëzon. Ish-qyteti i qelqit që dikur tërhiqte njerëz të etur për më shumë njohuri dhe pasuri po bëhet sërish një vend që mund t’ju japë përvoja për t’u mbajtur mend. Edhe ju keni mundësinë.

Minibus Pragë-Jablonec nad Nisou . Alternativë për tren ose autobus. Rezervoni minibus privat derë më derë të lirë.

Artikuj të Lidhura

Lexoni gjithashtu
Close
Back to top button