Udhëtime/Ekskursione Ditore

Mariánské Lázně

Mariánské Lázně (Marienbad) është një qytet spa elegant Neo-Klasik dhe Art Noveau (megjithëse më pak i njohur se Karlovy Vary ) me një spektër të gjerë burimesh natyrore terapeutike dhe kushte të shkëlqyera klimatike, i vendosur mes një panorame të mahnitshme natyrore malore. Qyteti ndodhet rreth 150 km nga Praga.

Ndërtesa më e madhe dhe ndoshta më e bukura arkitekturore në Mariánské Lázně është e ashtuquajtura New Spa, e ndërtuar sipas një projekti nga Josef Schaffer. Ky arkitekt nga Mariánské Lázně projektoi gjithashtu qendrën e rëndësishme kulturore, Shtëpinë e Kazinosë, e ndërtuar në stilin e neo-Rilindjes italiane. Kolonada neoklasiciste që daton në 1889 konsiderohet me të drejtë si një xhevahir midis kolonadave.

Qyteti më i dashur nga banjat në Bohemi, Marienbad (Mariánské Lázně) është relativisht i ri për banjat: Ai u ndërtua vetëm në fillim të shekullit të nëntëmbëdhjetë nga abati i manastirit Teplá. Rreth tetë milje (dymbëdhjetë kilometra) në lindje, Václav Skalník krijoi peizazhin e kopshteve. Në vetëm disa dekada, kjo zonë e largët në pyllin e Bohemisë ishte një përzierje e mrekullueshme pavijonesh dhe parqesh, të mbledhura rreth dyzet burime terapeutike.

Mariánské LázněAutori prestigjioz gjerman, Goethe, ishte një turist i famshëm i hershëm në vitet 1820. Autori rus, Nikolai Gogol, shkroi disa nga librin e tij ‘Shpirtrat e vdekur’ ndërsa banonte këtu dhe, në 1848, Wagner shkroi Lohengrin në Mariánské Lázně. Përmirësimi i këtyre pullave artistike të vlerësimit ishte mbretëria, me perandorin Franz Josef nga Austria dhe mbretin Eduard të shtatë të Anglisë që festoheshin dhe vizitoheshin të shpeshtë. Sot, Marienbad është veçanërisht i popullarizuar me vizitorët nga Gjermania.

Ndërtesat shpesh pompoze dhe madhështore janë rinovuar pas viteve të kalbjes graduale. Përzierja është superiore ndaj pjesëve individuale të të gjitha banjave çeke, dhe kjo është ndoshta më tërheqëse dhe harmonike.

Rruga kryesore, Hlavní, që përshkon gjatësinë e qytetit është një seri praktikisht e pandërprerë kafenesh, apartamentesh dhe hotelesh dekadente nga fillimi i shekullit. Këtu, gjithashtu, do të zbuloni një muze të vogël (i quajtur Dion E Chopin) i frymëzuar nga një tjetër turist i njohur, Fredéric Chopin (kompozitori polak që jetoi nga 1810 deri në 1849). Ai vizitoi në 1836 për të ndjekur zonjën e re që u bë e fejuara e tij. Megjithatë, ai kurrë nuk u martua me të, për shkak të shëndetit të tij në rënie. Gjatë gjithë javës së 3 -të të gushtit, kjo banjë mban një festival në kujtim të Chopin. Këto ndërtime, shumë prej të cilave kanë ballkone, përballen me kodrat e Slavkovit dhe kopshtet e banjës. Këto ndërtesa janë të dukshme dhe spërkatës dhe jashtëzakonisht të zbukuruara, megjithëse, disi, ato ruajnë përulësinë e tyre. Në Ruská, pas Hlavní, është kisha e mëparshme anglikane, aktualisht një sallë për ekspozita, dhe kisha ortodokse, ruse, 1902. Ia vlen të vizitoni këtë kishë ruse për të dëshmuar ikonostasin e përpunuar të bërë nga porcelani dhe që zakonisht konsiderohet si pjesa më e madhe individuale e porcelanit në planet.

Praga për / nga Mariánské Lázně . Mënyra më e shpejtë për të udhëtuar midis Pragës dhe Mariánské Lázně. Rezervoni online.

Aktivitetet

Një nga vendet e pakta në Evropën Qendrore që nuk pretendon se Mozart është një nga djemtë e tij, Mariánské Lázně në vend të kësaj ka zgjedhur të nderojë kompozitorin polak Frédéric François Chopin me një festival vjetor. Gjatë jetës së tij, Chopin i pëlqente të vizitonte Mariánské Lázně, dhe qyteti nuk e ka harruar kurrë besnikërinë e tij. Festivali Chopin zakonisht zgjat nga tetë deri në 10 ditë afër fundit të gushtit. Muzikantë dhe regjisorë në mbarë botën mblidhen për të marrë pjesë dhe për të dëgjuar koncerte dhe recitale të gjalla. Disa galeri lokale të artit mbajnë gjithashtu ekspozita të veçanta që paraqesin artistë të rinj dhe të njohur nga e gjithë bota. Në përgjithësi, është një ëndërr e realizuar për dashamirët e muzikës dhe artit. Biletat variojnë nga 180 CZK në 500 CZK.

Çdo qershor, Mariánské Lázně organizon një festival të muzikës klasike që përfshin shumë nga muzikantët më të mirë të Republikës Çeke, si dhe ata nga e gjithë bota. Ndonëse mund të mos jetë një ngjarje aq e madhe sa Festivali i Chopin, është një mënyrë paksa më e qetë për të shijuar meloditë e muzikantëve të rinj dhe të njohur klasikë. Për më shumë detaje ose rezervime biletash, kontaktoni Qendrën e Informacionit Turistik.

Është e lehtë të të marrë malli për shtëpinë gjatë udhëtimit në një ditë që do të thotë shumë për ty, por asgjë për njerëzit e vendit që po viziton. Kjo është arsyeja pse turistët amerikanë do ta pëlqejnë festën e katër korrikut të Mariánské Lázně. Ai përfshin gjithçka nga shtëpia, duke përfshirë një paradë dhe ngjarje të tjera speciale të valëvitjes së flamurit që përkujtojnë çlirimin e qytetit nga ushtarët amerikanë gjatë Luftës së Dytë Botërore. Edhe nëse nuk jeni amerikan dhe nuk keni asnjë lidhje me 4 korrikun, spektakli dhe emocioni i ditës do t’ju lënë të brohoritni dhe të valëvitni flamurin tuaj po aq fort sa gjithë të tjerët.

Për ata që ëndërrojnë të jenë Rory McIlroy i ardhshëm, fusha e golfit e Mariánské Lázně është një atraksion që duhet parë. Jo vetëm që është një nga fushat më të mira të golfit në Republikën Çeke, por gjithashtu priti vitet e hershme të turneut ndërkombëtar të golfit Czech Open gjatë viteve 1990. Fusha e golfit në Mariánské Lázně ka qenë në gjendje të mburret me të drejtën e përdorimit të titullit Royal Golf Club që nga viti 2003 bazuar në vendimin e Mbretëreshës Britanike Elizabeth II. Pra, merrni me qira disa klube, merrni një birrë dhe goditni gjelbërimin!

Trajtimet Spa

Shumica e hoteleve dhe vendpushimeve ofrojnë trajtime spa. Një nga banjat më të mira ndodhet në Danubius Health Spa Nove Lazne. Ato banja, sauna dhe pishina të stilit romak ia vlen të vizitohen edhe për vizitorët që hyjnë në këmbë. Adresa: Reitenbergerova 53. Hapur: 07:00-19:00.

Qendra e Informacionit Turistik

Qendra e Informacionit Turistik Mariánské Lázně ndodhet në shiritin kryesor në Hlavní 47, 353 01. Fatkeqësisht, nuk është shumë e dobishme; nuk ka harta falas dhe as shumë këshilla të dobishme. Megjithatë, mund të jetë një vend i mirë për të ndaluar për pyetje themelore dhe për të blerë bileta për ngjarjet lokale. Zyra është e hapur çdo ditë nga ora 9 e mëngjesit deri në 6 pasdite. Për informacion dhe këshilla rreth asaj që po ndodh, vizitoni www.mariankelazne.cz .

Orientim

Mariánské Lázně është vendosur rreth Hlavní Třída, e cila përmban një bollëk hotelesh, restorantesh, agjencish udhëtimi dhe dyqanesh. Lázeňská Kolonáda, një bllok i gjatë dhe i mbuluar që fillon në skajin verior të Hlavní Třída, përmban gjashtë nga tetë burimet kryesore të resortit.

Arritja atje

Ka trena të shpeshta ekspres nga stacioni kryesor i Pragës në Mariánské Lázně nëpërmjet Plzeň. Udhëtimi zgjat gati tre orë dhe biletat kushtojnë 240 CZK. Për një udhëtim më pak të drejtpërdrejtë, por pak më të shkurtër dhe më pak të kushtueshëm, merrni trenin nga Praga në Cheb (30 min, 45 CZK) për në Karlovy Vary (80 min, 60 CZK).

Stacioni i trenit Mariánské Lázně ndodhet në Nádražní náměstí 292, 30 minuta në këmbë nga zona kryesore e spa. Nëse nuk doni të ecni, merrni autobusin nr. 5 në qytet. Biletat kushtojnë 12 CZK dhe blihen nga shoferi, i cili do të pranojë vetëm monedha, prandaj sigurohuni që të keni disa në dorë.

Autobusi nga Praga në Mariánské Lázně kushton rreth 180 CZK dhe zgjat rreth 3 orë, shpesh duke kërkuar një ndryshim në Plzeň. Stacioni i autobusëve Mariánské Lázně është ngjitur me stacionin e trenit në Nádražní náměstí, kështu që është më mirë të merrni autobusin nr. 5 në qytet.

Kur vozitni nga Praga, rruga më e mirë është të merrni autostradën E50 përmes Plzeň në Stříbro, e cila është rreth 22 kilometra (13.7 milje) nga Plzeň dhe të shkoni në veriperëndim në autostradën 21. Rruga e shënuar qartë mund të zgjasë deri në dy orë.

Këshillë: Vizitoni fabrikën e birrës Chodovar për spa dhe birrë të klasit botëror. E vendosur në Planá, vetëm 20 minuta me autobus nga Marianske Lazne, është një udhëtim i përsosur ditor. Trajtimet e birrës Spa fillojnë nga 660 CZK, dhe trajtime të tjera, duke përfshirë masazhet, gurët e nxehtë dhe madje edhe një banjë private birre për dy, janë gjithashtu në menu.

Artikuj të Lidhura

Back to top button