Udhëtime/Ekskursione Ditore

Birraria Plzeň dhe Pilsner

Për shumë njerëz, Plzeň do të thotë birrë. Kjo është e vërtetë, të paktën, në formën gjermane të fjalës. Pilsner Urquell, për shumë adhurues të birrës, përfaqëson një stil lager birre. Shumë turistë që udhëtojnë në qytetin e dytë më të madh në Bohemi e bëjnë këtë për të parë monumentet dhe kishat e tij, por është e sigurt të thuhet se shumica e bëjnë këtë për shkak të fabrikës së birrës, një distancë e vogël nga qendra e qytetit.

Pilsner Brewery

Fabrika e birrës Pilsner

Është e pamundur të mos shohësh portën e shquar, simbolin që shfaqet në secilën prej etiketës Plzeňský Prazdroj, e cila i jep Urquell markën e saj çeke.

Kompleksi i fabrikës së birrës është i hapur nga ora 8:30 deri në 18:00 prill-shtator dhe deri në orën 17:00 tetor-mars, por hyrja bëhet vetëm me turne udhërrëfyes. Është mirë të dini se nëse nuk rezervoni paraprakisht, turnet në anglisht janë në orën 12:45, 14:15 dhe 16:15. Një turne me guidë kushton 150 CZK për të rritur dhe 80 CZK për fëmijë. Në fund të turneut, do të çoheni në bodrumet e vjetra për një gotë me këtë nektar të artë të papasterizuar.

Pas një turneu në fabrikë birre, turistët mund të shkojnë në restorantin Prazdroj pranë hyrjes. Në veri-lindje të sheshit qendror, NáměstíRepubliky, në Veleslavínova, është një shtëpi e çuditshme, historike, e verdhë që tani është Muzeu i madh i Birrarisë . Kjo ka sallën e saj të birrës të quajtur: ‘ Na Parkánu ‘.

Çfarë duhet të shihni në Pilsen

Por Plzeň (Pilsen) ka më shumë për të ofruar sesa thjesht birrë. Qyteti i vjetër është ndërtuar në një shkallë të gjerë dhe është i rrethuar nga bulevardet e mëdha që e ndajnë atë nga qyteti industrial që e rrethon. I themeluar nga Mbreti Václav i dytë në 1295, vendndodhja e qytetit në qendër të 4 lumenjve ishte thelbësore në suksesin e tij. Pas një periudhe të ashpër pas Luftës 30-vjeçare në shekullin e shtatëmbëdhjetë, Plzeň u zgjerua përsëri me shpejtësi në shekullin e nëntëmbëdhjetë, kur të dyja punimet e armatimit të Skoda-s dhe fabrika e birrës u krijuan përkatësisht në 1859 dhe 1842. Kjo shpjegon përqindjen e madhe të banesave të fundit të shekullit, duke përfshirë stacionin hekurudhor dhe apartamentet e zbukuruara.

Plzen

Pragë për / nga Plzeň . Rezervoni online transfertën e rehatshme me minibus. Shoferë që flasin anglisht.

Shtëpitë e krahasueshme në Náměstí Republiky zakonisht errësohen nga shtëpitë baroke dhe të Rilindjes me kapakë dhe nga kisha e lartë e Shën Bartolomeut . Pjesa më e madhe e kishës gotike me gurë ranor largon vëmendjen nga e vërteta se ky është sheshi më i madh i qytetit të Bohemisë.

Ju mund të ngjiteni në kamionin treqind e tridhjetë e pesë këmbë (njëqind e dy metra) të lartë, që është më i larti i republikës. Një kullë tjetër, e shkatërruar në 1925 nga rrufeja, nuk u rindërtua kurrë. Xhami i njollosur i zbukuruar nuk e ndihmon përulësinë e brendshme të kishës, por altari i saj i lartë përmban një Madonna mahnitëse të shekullit të katërmbëdhjetë.

Kolona e murtajës e vitit 1686 ndodhet në veri të kishës (në krye të së cilës është një Madonna e praruar), bashkia e errët sgraffito e periudhës së Rilindjes. Friary of the Francescans , që ndodhet në jug të sheshit, ka interierë të mrekullueshëm gotik, pavarësisht nga fasada e stilit barok. Pas kësaj, muzeu i rindërtuar i Bohemisë Perëndimore përmban një sasi të madhe të armaturës së shekullit të katërmbëdhjetë, midis artefakteve të tjera. Në perëndim të sheshit, në Prešovská, turistët mund të shkojnë në Sinagogën e Madhe të stilit oriental, e cila është ndër më të mëdhatë në Evropë, e rinovuar në vitin 1998. Afër kësaj, Teatri Tyl neoklasik nuk do të dukej i keq në Ringstrasse në Vjenë.

Nëse dëshironi të eksploroni Plzeň dhe Birrarinë Pilsner, ju rekomandojmë ta bëni atë në një ekskursion privat ose të përbashkët si një udhëtim ditor nga Praga. Një ekskursion privat ju jep fleksibilitet të plotë: ju mund të zgjidhni orën e nisjes, kohëzgjatjen e qëndrimit në destinacionin tuaj, mundësinë e ndryshimeve (nëse vendosni të qëndroni më gjatë ose më të shkurtër) dhe të zgjidhni ose të keni një guidë me përvojë në vendlindjen tuaj. gjuhën ose thjesht një shofer që ofron njohuri bazë dhe rekomandime për vendin. Ndërsa ekskursionet e përbashkëta ofrojnë më pak fleksibilitet, ato nisen në orare dhe ditë të planifikuara me një program fiks – çmimi është i favorshëm dhe përfshin të gjitha tarifat. Shikoni më shumë informacion në faqen tonë të internetit .

Atraksione të tjera

Muzeu Patton Memorial Pilsen

Muzeu Patton Memorial Pilsen tregon historinë se si ushtria amerikane çliroi Plzen në vitin 1945 – prandaj është arsyeja pse është emëruar pas një prej gjeneralëve më të famshëm të SHBA-së, i cili ishte në krye të çlirimit. Një nga pikat kryesore janë mesazhet ndjellëse të lëna nga ish-ushtarët amerikanë që kanë rivizituar Plzen që nga lufta dhe përgjigja e muzeut ndaj atyre që deklaronin se sovjetikët në të vërtetë çliruan Plzen, jo amerikanët. Është e hapur nga 9 e mëngjesit deri në 13 pasdite dhe 14:00 deri në 17:00 çdo ditë përveç të hënës. Hyrja është 60 CZK (40 CZK për koncesionet) dhe mund të mësoni më shumë duke vizituar www.patton-memorial.cz .

Sinagoga e Madhe

E gjetur në perëndim të qytetit të vjetër, kjo është sinagoga e tretë më e madhe në botë – vetëm sinagogat në Jerusalem dhe Budapest janë më të mëdha. Ajo u ndërtua në 1892 nga hebrenjtë që jetonin në Plzeň dhe në ditët e sotme përdoret gjithashtu për koncerte dhe ekspozita arti. Është e hapur nga ora 10:00 deri në 18:00 çdo ditë, përveç së shtunës, dhe kostoja e hyrjes është 60 CZK (40 CZK për koncesionet). Zbuloni më shumë në www.zoplzen.cz .

Bashkia e Vjetër

Kjo ndërtesë e frymëzuar nga Rilindja italiane u ndërtua në mesin e 1700 dhe strehon një model të detajuar të qytetit të vjetër brenda. Jashtë ka një kolonë murtaje, e ndërtuar në 1681. Është e hapur nga ora 8 e mëngjesit deri në 6 pasdite.

Nëntokësore Plzeň

Merrni rroba të ngrohta dhe eksploroni kalimet e vjetra poshtë qytetit. Historia e këtyre tuneleve shkon prapa në shekullin e 14-të, kur ato u përdorën për prodhimin e birrës dhe ndoshta për mbrojtje. Adresa: Veleslavínova 6; Pranimi: 90 CZK. Hapur: 10:00-18:00 Prill-Dhjetor, 10:00-17:00 Shkurt-Mars, mbyllur Janar; Turne në anglisht 13:00 çdo ditë.

Këshillë: Nëse udhëtoni me fëmijë, mund të dëshironi të vizitoni kopshtin zoologjik lokal. Kopshti zoologjik përmban mjaft kafshë ekzotike dhe vlerësohet si një nga më të mirët në Republikën Çeke. Adresa: Pod Vinicemi9; Pranimi: 120 CZK dhe 90 CZK për fëmijët. Hapur: 08:00-19:00 Prill-Tet, 9:00-17:00 Nëntor-Mars. Pranë kopshtit zoologjik është parku tematik, DinoPark.

Ku për të ngrënë

Na Spilce

Ky pub/restorant gjendet brenda fabrikës së birrës Pilsner. Ushqimi është tradicionalisht çek dhe mbi mesataren për nga shija. Megjithatë, ylli i vërtetë është birra e sjellë direkt nga fabrika e birrës. Zbuloni më shumë në www.naspilce.com .

Groll Pivovar

Kjo fabrikë birre është një vizitë e domosdoshme për adhuruesit e birrës, veçanërisht nëse jeni duke kërkuar për një kopsht të mrekullueshëm birre për të ngrënë drekë. Çmimet janë të mira dhe mund të porosisni çdo gjë, nga biftek deri te sallata, të gjitha të plotësuara me birrë të shkëlqyer të bërë në shtëpi (përfshirë birrën maja). Zbuloni më shumë në www.pivovargroll.cz .

Pubs Pilsen

Birra ka gjithmonë shije më të mirë nga e ka burimin dhe fansat e Pilsner Urquell patjetër do të kenë etje kur të vizitojnë fabrikën e birrës. Na Parkánu është një vend i mirë për të gjetur një pintë Pilsner të papasterizuar dhe të freskët. Ky është një pijetore komode me një kopsht të këndshëm ngjitur me Muzeun e Birrarisë, i zbukuruar me thekse bakri dhe druri ( www.naparkanu.com ). Përndryshe, ju mund të zgjeroni sythat tuaja të shijes në Klub malých pivovarů ( www.klubmalychpivovaru.cz ), ku shërbehen lloje të ndryshme mikro-birrash rajonale.

Ngjarjet

Të vizitosh Plzeň në fillim të majit është një përvojë mjaft e mirë për të gjithë, por mund të jetë veçanërisht argëtuese për amerikanët. Edhe pse pjesa më e madhe e Republikës Çeke u çlirua nga nazistët nga Ushtria e Kuqe Sovjetike, Plzeň u çlirua nga trupat amerikane nën komandën e gjeneralit George S. Patton, i cili mori qytetin në mëngjesin e 6 majit 1945. Qyteti ende shënon çlirimin me një festë të madhe gjatë javës së parë të majit. Është një pamje shumë e bukur të shohësh dhjetëra çekë që qarkullojnë me xhipa të vjetër të ushtrisë amerikane dhe të gjithë të veshur si një GI amerikan. Qyteti gjithashtu shkon në një lakim pesë-ditor si pjesë e festës, kështu që është një festë argëtuese pavarësisht kombësisë.

Në mes të gushtit, qyteti pret një festival modest muzikor të quajtur Jazz on the Streets. Kjo është një mënyrë argëtuese dhe relaksuese për të shijuar disa koncerte madhështore të realizuara nga muzikantë më të mirë çekë. Edhe pse pak më e butë se festimet e majit, vizita gjatë festivalit muzikor është një mënyrë argëtuese për të përjetuar frymën muzikore të Plzen.

I shqetësuar për të përfituar nga trashëgimia e birrës dhe gjithmonë i lumtur që ka një arsye për të festuar, Plzeň ka nisur Oktoberfest-in e tij të quajtur Pivní Slavnosti, i cili zhvillohet nga fundi i shtatorit dhe fillimi i tetorit. Një festë tradicionale e birrës e modës së vjetër, Plzeň’s ofron një gamë më të gjerë birrash dhe muzikë po aq të mirë sa Oktoberfest i Mynihut, por i mungojnë turmat e zhurmshme dhe çmimet jashtëzakonisht të larta.

Për më shumë informacion mbi ngjarjet e Plzeň, kontaktoni Qendrën e Informacionit të Qytetit Plzeň.

Qendra e Informacionit Turistik

Duke u përpjekur të jetë sa më miqësore për vizitorët, Qendra e Informacionit të Qytetit Plzeň e vendosur në Náměstí Republiky 41, 301 16 ( www.plzen.eu ) është e mbushur me literaturë që do t’u përgjigjet të gjitha pyetjeve tuaja. Zyra është e hapur çdo ditë nga ora 9 e mëngjesit deri në 6 pasdite.

Qendra Amerikane në Plzeň, e vendosur në Dominikánská 9 ( www.americancenter.cz ), është pak larg sheshit kryesor. Ka libra dhe revista në gjuhën angleze, si dhe terminale kompjuteri dhe një kafene të dobishme me Wi-Fi. Ekziston edhe një restorant “i stilit Kalifornian” në bodrum, i cili shërben ushqime amerikane si hamburgera me djathë dhe sanduiçe klubi. Është e hapur nga e hëna në të premte nga ora 8 e mëngjesit deri në 8 pasdite.

Orientim

Plzeň është e përqendruar rreth Náměstí Republiky. Të gjitha pamjet, duke përfshirë edhe fabrikën e birrës, janë jo më shumë se 15 minuta në këmbë larg.

Arritja atje

Arritja në Plzeň nga Praga është po aq e lehtë me autobus ashtu edhe me tren. Disa trena të shpejtë bëjnë udhëtimin 90 minuta çdo ditë nga Hlavní Nádraží e Pragës. Biletat e trenit të klasit të dytë kushtojnë rreth 150 CZK. Për të shkuar nga stacioni i trenit në qendrën e qytetit Plzeň, dilni nga hyrja kryesore, merrni rrugën Americká përtej lumit dhe kthehuni djathtas në Jungmannova drejt sheshit kryesor.

Një opsion pak më i shpejtë dhe më pak i kushtueshëm kur udhëtoni nga Praga në Plzeň është të merrni një nga autobusët e Agjencisë Studentore që qarkullojnë çdo orë gjatë ditës nga stacioni i autobusëve Florenc të Pragës. Udhëtimi zgjat një orë dhe kushton 100 CZK.

Me makinë, Plzeň është vetëm 70 km (43,5 milje) poshtë autostradës D5. Pasi të keni pastruar trafikun duke dalë nga qendra e Pragës, udhëtimi zgjat rreth 45 minuta. Pas mbërritjes në Plzeň, shkoni me makinë në një parking me pagesë ose përdorni parkimin me pagesë në rrugë. Tarifat e parkimit kushtojnë rreth 20 CZK në orë.

Artikuj të Lidhura

Back to top button