Udhëtime/Ekskursione Ditore

České Budějovice

Ceske BudejoviceI ndodhur 160 km në jug të Pragës, České Budějovice është një qytet kala mesjetar i ruajtur mirë me një histori mbresëlënëse. Ajo u themelua në 1265 nga Otakar II, i cili donte një fortesë në bashkimin e lumenjve Vltava dhe Malše për të mbrojtur Boheminë jugore nga çdo ushtri që avanconte. Fatkeqësisht, Otakar u vra në 1278 në betejën e Fushës Moraviane dhe familja rivale Vítkovic më pas shkatërruan qytetin. Çuditërisht, megjithatë, České Budějovice vazhdoi të ndërtohej siç ishte planifikuar fillimisht nga Otakar.

shekullin e 15-të, Revolucioni Hussite përfshiu Boheminë Jugore. Me një përjashtim, pra. Popullsia kryesisht katolike e České Budějovice i qëndroi besnike mbretit dhe, në këmbim të besnikërisë së saj, u zhvillua në qytetet më të pasura dhe më të rëndësishme të Bohemisë. České Budějovice derdhi pasurinë e tij, e cila zgjati deri në vitet 1700, në ndërtimin e ndërtesave mahnitëse arkitekturore. Ndërtesat e vjetra gotike filluan të merrnin një pamje të qartë të Rilindjes, u ndërtua një bashki e re dhe Masné Krámy (Tregu i Vjetër) në lulëzim u rindërtua. Mbi të gjitha ngrihej një frëngji e re 72 metra e gjatë e quajtur Černá věž (Kulla e Zezë). Mjerisht, Lufta Tridhjetëvjeçare që zgjati nga 1618 në 1648, dhe një zjarr i madh në 1641 shkatërroi pjesën më të madhe të qytetit, duke lënë disa ndërtesa të padëmtuara. Për fat të České Budějovice, Perandoria e Habsburgëve erdhi në shpëtimin e qytetit në shekullin e 18-të dhe ndërtoi ndërtesa të stilit barok që qëndrojnë sot.

Sot, České Budějovice njihet më pak për të qenë mbrojtësi i Bohemisë dhe më shumë për të qenë vendlindja e fabrikës origjinale të birrës Budweiser dhe një ndalesë e detyrueshme në çdo turne evropian të birrës. Megjithatë, edhe nëse nuk pini birrë, ritmi i ngadaltë i qytetit, atmosfera e relaksuar dhe arkitektura magjepsëse e bëjnë České Budějovice një ndalesë të denjë. Kjo është veçanërisht e vërtetë nëse jeni të interesuar të eksploroni Boheminë jugore ose të shkoni në Austri.

Praga për / nga České Buďejovice . Mënyra më e shpejtë se si të udhëtoni midis Pragës dhe České Buďejovice. Rezervoni online.

Eksplorimi i qytetit

Ju mund ta shihni lehtësisht České Budějovice brenda një dite ose gjysmë dite përpara se të vazhdoni në Český Krumlov. Qendra e qytetit dominohet nga Náměstí Přemysla Otakara II , një shesh me kalldrëm që është një nga sheshet më të mëdha të Evropës Qendrore. Shatërvani i zbukuruar i Sampsonit , një shekull i 18-të i njohur si furnizimi kryesor me ujë i qytetit, është një nga atraksionet më të rëndësishme të sheshit. Është gjithashtu një vend i këndshëm për të pushuar pak dhe për të parë disa njerëz të mrekullueshëm.

Black TowerNga shatërvani i Sampsonit , shikoni në cepin jugperëndimor të Náměstí Přemysla Otakara II deri në Bashkinë e České Budějovice. Është një strukturë elegante baroke që Martinelli ndërtoi midis 1727 dhe 1730. Në krye të ndërtesës, statujat më të mëdha se jeta nga Dietrich përfaqësojnë virtytet qytetare: drejtësinë, trimërinë, mençurinë dhe zellin.

Černá Věž (Kulla e Zezë) , simboli 70 m (236 këmbë) i gjatë i České Budějovice, ndodhet një bllok në veri të sheshit. Kulla është ndërtuar në shekullin e 16-të dhe mund të shihet pothuajse nga kudo në qytet. Padyshim që ia vlen të ngjitesh në majë për të marrë një pamje befasuese të qytetit dhe zonës përreth. Kulla është e hapur nga ora 10 e mëngjesit deri në 6 pasdite nga e marta deri të dielën midis nëntorit dhe marsit, çdo ditë midis prillit dhe tetorit. Pranimi është 30 CZK për të rriturit dhe 20 CZK për fëmijët dhe të moshuarit.

Kisha e Shën Nikollës ndodhet ngjitur me Kullën e Zezë. Kjo kishë e shekullit të 13-të ishte një bastion i katolicizmit romak gjatë rebelimit Hussite të shekullit të 15-të dhe është një nga pamjet më të rëndësishme të České Budějovice. Nuk duhet të humbisni brendësinë e mrekullueshme të kishës në stilin barok, të bardhë dhe krem, të shtuar gjatë shekullit të 17-të. Kisha e Shën Nikollës është e hapur çdo ditë nga ora 9 e mëngjesit deri në 6 pasdite.

Rreth qytetit të vjetër

Rrugicat e vogla të ngushta që të çojnë nga sheshi kryesor janë të shkëlqyera për vizitë të mëtejshme të qytetit. Jo shumë larg, ju mund të shihni disa pjesë të fortifikimeve gotike që kanë mbetur, më e rëndësishmja prej të cilave është Kulla Rabenštejn (Pranimi: 40 CZK. Hapur: 10:00-18:00 Hënë-Premte, 9 e mëngjesit deri në mesditë e shtunë.) . Pamjet e tjera përfshijnë Kullën e Iron Maiden dhe Kishën e Sakrificës së Virgjëreshës me një ish Manastir Dominikan.

Turne në Budějovický Budvar (Budweiser Birraria)

Në skajin verior të České Budějovice ndodhet një faltore për ata që i luten perëndive të nektarit qelibar. Kjo është ajo ku Budějovický Budvar, fabrika origjinale e birrës Budweiser, ka fabrikën e saj të vetme. E themeluar në 1895, Budvar bazohet në më shumë se 700 vjet të traditës së prodhimit të birrës në zonë për të prodhuar një nga birrat më të mira në botë. Kjo është një birrë tradicionale e stilit Pilsner, dhe nuk ka ndryshuar shumë në fabrikë birre gjatë 100 viteve të fundit. Do t’ju duket magjepsëse të shikoni shishet e vjetra të pista të shndërruara në kuti kartoni ndërsa lëvizin përgjatë rripave transportues në dhomën kryesore të prodhimit.

Budějovický Budvar ofron një orë turne me guidë nga e hëna në të premte në orën 14:00 midis prillit dhe tetorit. Gjatë pjesës tjetër të vitit, turnet janë të disponueshme në orën 14:00 të martën deri të premten. Udhëtimet ofrohen në çekisht, anglisht dhe gjermanisht. Zakonisht është mirë të paraqitesh, por është mirë të telefonosh përpara në Qendrën e Vizitorëve të Budvarit në fabrikë birre për të rezervuar një vend në një nga turnet. Udhëtimet kushtojnë 100 CZK për person. Vizitoni www.budweiserbudvar.cz për më shumë detaje.

Fabrika e birrës është 3 km në veri të sheshit kryesor. Për të arritur te fabrika e birrës, merrni nr. 2 karroca ose kapni një taksi nga sheshi i qytetit për rreth 150 CZK.

Ngjarjet

Çdo gusht, České Budějovice pret shfaqjen më të madhe ndërkombëtare bujqësore të vendit dhe shumë ekspozita dhe festivale të tjera më të vogla gjatë gjithë vitit. Këto festivale ofrojnë disa mundësi të shkëlqyera, veçanërisht për vizitorët urbanë, për të njohur kulturën bujqësore të Republikës Çeke. Kontrolloni www.vcb.cz për detaje.

Qendra e Informacionit Turistik

Qendra e Informacionit Turistik të České Budějovice ndodhet në Náměstí Přemysla Otakara II, pranë bashkisë historike të qytetit. Ka harta dhe udhërrëfyes dhe mund të ndihmojë në gjetjen e banesave. Zyra është e hapur nga e hëna në të premte nga ora 09:00 deri në 18:00, të shtunën nga ora 8:30 deri në 17:00 dhe të dielave nga ora 10:30 deri në orën 16:00. Në dimër, zyra është e hapur të hënën dhe të mërkurën nga ora 9 e mëngjesit deri në 5 pasdite; Të martën, të enjten dhe të premten nga ora 9 e mëngjesit deri në 6 pasdite; dhe të shtunave nga 9 e mëngjesit deri në 13 pasdite. Qendra e Informacionit ka edhe internet falas. Vizitoni www.c-budejovice.cz për më shumë informacion.

Orientim

Shumica e hoteleve, restoranteve dhe atraksioneve mund të gjenden rreth Staré Město (Qyteti i Vjetër) rrethor i České Budějovice dhe Náměstí Přemysla Otakara II, sheshi më i madh me kalldrëm i Republikës Çeke.

Arritja atje

Trenat ekspres ditor nga Praga e bëjnë udhëtimin për në Çeské Budějovice në rreth dy orë e gjysmë. Tarifa është 320 CZK për një biletë të klasit të parë dhe 222 CZK për një biletë të klasit të dytë.

Disa autobusë ekspres shkojnë nga stacioni Roztyly i Pragës në linjën C të metrosë çdo ditë dhe marrin tre orë për të arritur në České Budějovice. Biletat kushtojnë rreth 160 CZK. Një tjetër mundësi është të merrni autobusin e studentëve, i cili ndalon në České Budějovice në rrugën për në Cesky Krumlov. Bleni bileta nga shoferi i autobusit.

Nëse jeni duke vozitur, lini Pragën duke shkuar në jug në autostradën kryesore D1 dhe merrni daljen për në autostradën E55, e cila shkon drejt e në České Budějovice. Udhëtimi zgjat rreth një orë e gjysmë.

Këshillë: Kalaja Hluboká është një udhëtim i njohur ditor nga Çeské Budějovice. Autobusët nisen për në sheshin kryesor në Hluboká nad Vltavou në intervale 30 deri në 60 minuta. Udhëtimi zgjat rreth 20 minuta.

Kalaja Hluboká

Kalaja Hluboká u rindërtua në frymën e stilit gotik romantik anglez, bazuar në kështjellën mbretërore Windsor. Ishte dëshira e konteshës Elizabeth Schwarzenberg, e cila u ftua në vitin 1837 në kurorëzimin e Mbretëreshës Viktoria në Angli, ku pati mundësinë të shihte kështjellën mbretërore. Pas mbërritjes së saj në Hluboká, ajo e bindi burrin e saj të rindërtonte pallatin e tyre në kështjellën e parë në Windsor. Është një shembull i rrallë i arkitekturës angleze në Bohemi. Brenda, ka koleksione të mrekullueshme mobiljesh, sixhadesh, porcelani, pikturash dhe armësh. Në veçanti, ia vlen të merren parasysh të gjitha detajet e drurit. Është një nga kështjellat më të pasura dhe më të bukura çeke, e vizituar nga mijëra turistë çdo vit. Tarifa e hyrjes në kala është nga 40 në 230 CZK për person.

Artikuj të Lidhura

Lexoni gjithashtu
Close
Back to top button