Udhëtime/Ekskursione Ditore

Litoměřice

LitomericeLitoměřice është një qytet me 26,000 banorë dhe ndodhet vetëm 3 milje nga Terezín . Kjo do të thotë se është vendi i përsosur për të shkuar nëse dëshironi të ngrini pak humorin pasi keni kaluar kohë duke ecur nëpër kampin shpesh depresiv. Sheshi Kryesor këtu është vendi kryesor ku turistët duhet të shkojnë, dhe nëse qëndroni këtu për një kohë mjaft të gjatë, do të ndjeni vërtet se si funksionon ky qytet i vogël plot gjallëri. Ju gjithashtu duhet të siguroheni që të vizitoni dy kishat mbresëlënëse baroke në qytet – një qytet që dikur, gjatë epokës komuniste, ishte i vetmi vend në Republikën Çeke me një seminar.

Pamjet në Litoměřice

Shumica e njerëzve që vizitojnë Litoměřice fillojnë në Sheshin Kryesor, dhe nga këtu, ka shumë rrugë anësore të ndryshme për të eksploruar, secila plot me dyqane dhe furra të vogla buke. Nëse doni të merrni kushineta në Sheshin Kryesor, kulla ndodhet në jug, ndërsa pjesa më e lartë e sheshit është në perëndim. Vendi më i mirë për të ngrënë një kafshatë për të ngrënë është vetë sheshi, pasi më pas mund t’i ulni kaloritë me një xhiro me udhëzues në kullën në formë qepe të Bashkisë – megjithatë, kini kujdes, udhërrëfyesi pëlqen tingujt e tij. zëri i vet! Muzeu në shesh nuk është me interes të madh, dhe shumica e turistëve e anashkalojnë këtë atraksion.

Nëse shkoni në rrugën pranë bashkisë, do ta gjeni veten duke ecur drejt mureve të qytetit. Këto ofrojnë pamje të mrekullueshme mbi qytet dhe jashtë në periferi. Ju do të vini re një statujë kur të arrini në këndvështrimin, dhe kjo është e një prej poetëve më të famshëm të Republikës Çeke, Karel Hynek Macha, i cili shkroi një poezi jashtëzakonisht të famshme të quajtur “Maj”. Ai vdiq në Litomerice, dhe në vitin 1939 trupi i tij u zhvarros dhe u transferua në varrezat Slavin në Pragë. Përgjatë shekullit të 20-të – veçanërisht gjatë pushtimit nga nazistët dhe regjimi komunist – ai u pa si një figurë frymëzimi, një njeri për të nxitur nacionalizmin e çekëve në mbarë vendin. Madje ai u përfshi në Revolucionin e Kadifenjtë në 1989, teksa studentët po shkonin drejt varrit të tij kur po demonstronin kundër sundimit të komunistëve.

Ploskovice palace - Litomerice

Ushqimi në Litoměřice

Ekzistojnë dy mundësi kryesore për të ngrënë në Litomerice. Këto janë:

Joka

Ky është një restorant çek i ushqimit të shpejtë, që shërben ushqime të rregullta dhe disa supë të shkëlqyera gjithashtu. Mund të rrëmbesh një sanduiç nga këtu dhe më pas të ulesh pranë shatërvanit, duke admiruar pamjen e arkitekturës dhe duke parë njerëzit që kalojnë jetën e tyre të përditshme.

Salva Guarda

Ky është një restorant për t’u ulur dhe gjendet nën harqet në juglindje të sheshit. Shërbimi nuk është i shkëlqyeshëm dhe restoranti nuk është shumë i rehatshëm, por ushqimi është i shijshëm. Është e hapur nga ora 11:00 deri në 23:00 çdo ditë.

Transporti nga Litoměřice

Autobusët nisen nga Litoměřice për në Pragë çdo orë dhe do t’ju duhet të shkoni në stacionin kryesor të autobusit për të kapur një të tillë. Ju mund ta bëni këtë duke ecur në lindje përgjatë Rrugës kryesore (Dlouhá), më pas duke kaluar kryqëzimin, përpara se të vazhdoni në lindje përgjatë rrugës Na Kocande. Është vetëm 10 minuta në këmbë dhe është e vështirë të humbasësh. Ju gjithashtu do të gjeni stacionin e trenit afër, megjithëse autobusët janë më të përshtatshëm; Marrja e trenit për në Pragë kërkon që të ndërroni trenat gjatë rrugës.

Arritja në Litoměřice

Për të shkuar në Litoměřice, duhet të merrni të njëjtin autobus si në Terezín; qyteti ndodhet në të njëjtën rrugë, vetëm pak minuta pas kampit. Nëse po mbërrini me autobus, duhet të zbrisni menjëherë pas urës, pasi kjo do t’ju lërë me një shëtitje të qetë dy minuta deri në Sheshi Kryesor. Nëse keni qenë në Terezin, mund të hidheni edhe në një taksi për të shkuar në Litoměřice – është vetëm një udhëtim pesë minutash dhe do të kushtojë rreth 150 CZK.

Minibus Pragë – Litoměřice . Rezervoni online transfertën e rehatshme me minibus. Shoferë që flasin anglisht.

Artikuj të Lidhura

Lexoni gjithashtu
Close
Back to top button