Udhëtime/Ekskursione Ditore

Olomouc

Olomouc
Monumentet fetare, vendet e pelegrinazhit dhe destinacionet e tjera interesante fetare tërheqin gjithnjë e më shumë turistë.

I ndodhur rreth 170 milje (280 km) në lindje të Pragës në qendër të Moravisë, Olomouc krenohet me një qendër tërheqëse të qytetit – në veçanti, sheshi kryesor renditet ndër më të mirët e vendit dhe i është dhënë statusi i Trashëgimisë Botërore nga UNESCO. Sheshi kryesor i qytetit është i rrethuar nga ndërtesa historike të dominuara nga kolona madhështore e Trinitetit dhe rrugët përreth janë të mbushura me kisha që duhen parë, që dëshmojnë historinë e gjatë të qytetit si një bastion i Kishës Katolike. Në çdo rrugë të vizitorëve është Kalaja e lashtë Olomouc me Muzeun Arqidioqezan.

Megjithatë, ndryshe nga fshatrat e tjera të lashta dhe piktoreske çeke, ai është gjithashtu i mësuar të rrijë deri vonë për shkak të popullatës studentore universitare. Duke ecur nëpër sheshet kryesore në një mbrëmje (Olomouc ka tre, që shtrihen poshtë nga Václavské náměstí deri në Horní náměstí dhe Dolní náměstí), do të vini re grupe që shkojnë në klubin ose barin më të ri të hipit. Në përgjithësi, ky qytet është një pushim i mirëpritur nga Praga, ndërkohë që shërben edhe si një vend i këndshëm ndalimi në rrugën për në Poloni, malet e Jeseniky ose Kalaja e mrekullueshme Bouzov afër. Qyteti është mjaft i vogël që njerëzit të mund të ecin rehat rreth tij.

Olomouc është një nga qytetet çeke ku rekomandohet një qëndrim gjatë natës, pasi ka shumë për të parë gjatë ditës dhe restorante dhe mikrobirra të shkëlqyera për t’u zbuluar në mbrëmje.

Legjenda thotë se Olomouc, i cili është ndër qytetet më të vjetra në Moravia, u krijua fillimisht nga Jul Cezari. Në fakt, megjithatë, ajo erdhi në ekzistencë si një qendër kryesore gjatë shekullit të shtatë. Olomouc daton në vitin 1017 (të paktën) kur ishte një qytet i çmuar gjatë rrëmbimit të tokës Çeke Přemyslid – që përfundoi sundimin e Moravisë së Madhe. Gjatë gjithë konfliktit Hussite, ky qytet (i ngjashëm me pjesën më të madhe të Moravisë) ishte në anën e katolikëve dhe kishte vrarë rebelët Husitë në sheshet e tij. Për këtë u shpërblye me 12 kisha tërheqëse. Këto ditë, ai është një qytet industrial i gjallë dhe i begatë, jashtë shtegut kryesor turistik, që ruan ende monumentet e tij piktoreske fetare.

Pragë për / nga Olomouc . Alternativë për tren ose autobus. Rezervoni minibus privat derë më derë të lirë.

Staré Město (Qyteti i Vjetër) shënohet nga një kthesë në lumin Morava dhe është me zigzage nga korsi të vogla që përfundojnë në Katedralen e Shën Wenceslas (Kostel sv Václava). Pa dyshim, kjo duhet të ketë qenë gjëja e fundit që Václav i III-të pa në vitin 1306, përpara vrasjes së tij në shtëpinë e kapitullit. Kjo më vonë e frymëzoi Mozartin, kur ai ishte vetëm 11 vjeç, të shkruante Simfoninë e tij të 6-të.

Pallati i afërt Přemyslid, i cili ka themele që datojnë që nga viti 1204, është sigurisht një ndërtim ndjellës me dritaret e tij romane. Megjithatë, ai nuk mburret me ndonjë veçori tjetër që mund të shkaktojë përshpejtimin e pulsit. Diku tjetër, mos kaloni mbi bërjen realiste socialiste të Kullës Astronomike të Sahatit, në Bashkinë në Horní náměstí. Kjo paraqet një mozaik që përshkruan një shkencëtar që zbulon një mënyrë për të përmirësuar cilësinë e jetës së secilit duke përdorur kiminë. Është një monument vërtet unik që ndoshta është i pashembullt në të gjithë botën.

Sheshi i sipërm (Horní náměstí)

Në qendër të sheshit kryesor është bashkia e qytetit, e cila daton në shekullin e trembëdhjetë. Kjo u zgjerua ndjeshëm gjatë shekullit të pesëmbëdhjetë, kur fitoi “Vendin e tij të debatit gotik me hark të mrekullueshëm, orën astronomike të saj” dhe kapelën që i kushtohet Shën Jeronimit. Sousoší Nejsvětější Trojice (Kollona e Trinisë së Shenjtë) masive në hyrje të bashkisë është pjesë e listës së Trashëgimisë Kulturore Botërore nga UNESCO. Ky shembull i skulpturës evropiane barok u ndërtua nga 1716 deri në 1717. 3 nivelet e saj janë stolisur me shenjtorë dhe figura historike. Sheshi i tregut krenohet me 3 nga 7 shatërvanët Olomouc. Shatërvani i Cezarit është më i madhi prej tyre dhe u ndërtua në 1725 nga Jan Schauberger. Ajo ka një statujë kuajsh të këtij themeluesi legjendar të qytetit. 2 të tjerat janë shatërvani i Herkulit dhe shatërvani Arion. Mbi to shfaqet heroi duke mbajtur simbolin e qytetit – një shqiponjë të bardhë.

Kisha e Shën Mëhillit

Dominikanët erdhën në Olomouc rreth vitit 1240 dhe së shpejti filluan të ndërtonin manastirin e tyre dhe kishën e tyre të Shën Michael (sv Michala) në vendin më të lartë të qytetit. Gjatë shekujve të katërmbëdhjetë dhe të pesëmbëdhjetë, kisha u rrënua nga zjarri, dhe gjatë shekullit të shtatëmbëdhjetë, ajo u dëmtua nga lufta 30-vjeçare. Nga 1673 deri në 1699, ajo u rindërtua në stilin barok. Giovanni Pietro Tencalla, arkitekti, projektoi godinën e 1- 3-shtepiake Moraviane. Shumë prej orendive datojnë nga epoka barok, duke përfshirë organe nga Augustine Thomas Berger dhe Josef Sturmer. Fasada kryesore e kësaj ndërtese u zbukurua, në 1829, me statuja të Shpëtimtarit dhe Virgjëreshës Mari, të skalitura nga Ondřej Zahner gjatë shekullit të tetëmbëdhjetë. Këto statuja janë një shembull i shkëlqyer i stileve barok në Olomouc. Orari i hapjes: 10:00-12:00, 14:30-15:30 të mërkurave, 14:30-15:30 të premteve. Adresa: Žerotínovo náměstí.

Katedralja e Shën Wenceslas

Ende ekzistojnë pak gjurmë të kishës së stilit romak, e cila u ndërtua në këtë vend në vitin 1107. Forma e kishës aktuale (sv Václav) pasqyron dëshirat e Kryepeshkopit Bedřich Fiirstenberg. Fiirstenberg urdhëroi rindërtimin e kishës në 1883-1892, në një stil neo-gotik. Një gjë që vlen të përmendet është se pallati i stilit romak, ngjitur me Katedralen e Shën Wenceslas, është një nga ndërtesat më të bukura në Olomouc. Kjo u ndërtua nga peshkopi Jindřich Zdík pas vitit 1126. Në atë kohë, kjo ishte ndër pjesët më të shkëlqyera të arkitekturës rezidenciale të Evropës. Orari i hapjes: Çdo ditë. Adresa: Václavské náměstí.

Kisha e Shën Maurice

Me 2 kullat e saj asimetrike, kjo ndërtesë masive e shekullit të pesëmbëdhjetë ka një ngjashmëri të habitshme me një kështjellë të kohërave mesjetare. Kjo kishë (sv Mořice) përmban disa detaje unike arkitekturore në formën e një shkalle të jashtme të mbyllur brenda një kafazi të rrethuar. Brendësia mbresëlënëse është zbukuruar me një pikturë të madhe muri të vitit 1505 dhe disa dritare piktoreske prej xhami me njolla. Organi i kishës, i bërë në 1745 nga Michael Engler (ndërtuesi i organeve silesian), është më i madhi i Evropës Qendrore. Adresa: Eight Května. Orari i hapjes: çdo ditë nga 09:00 deri në 18:00.

Pallati i Přemyslid

Ndër ndërtesat më të bukura në Olomouc është pallati i stilit romak, ngjitur me Katedralen e Shën Wenceslas. Ajo u ndërtua nga peshkopi Jindřich Zdík pas vitit 1126. Në atë kohë, kjo ishte ndër pjesët më të shkëlqyera të arkitekturës rezidenciale të Evropës. Me kolonat dhe dritaret e tyre të stilit romak të punuar në mënyrë të mrekullueshme, dhomat e peshkopit janë të pashoqe në Republikën Çeke. Në vitin 2006, u hap Muzeu Arqidioqezan i Olomouc. Këtu janë disa piktura të bukura të mbledhura nga peshkopët e Olomouc. Vendi i koncerteve Mozarteum ia vlen gjithashtu të vizitohet. Orari i hapjes: Prill deri në Shtator: 10:00-18:00, nga e marta në të dielë. Adresa: Václavské náměstí

Zyra e Informacionit Turistik

Punonjësit këtu mund të rezervojnë dhoma dhe të rezervojnë udhëtime në Kështjellën Bouzov, në pjesën e jashtme të qytetit. Gjithashtu, mund të merrni lista të plota të klubeve, restoranteve dhe koncerteve në zonë. Orari i hapjes: 09:00-19:00 çdo ditë, ( www.olomouc.eu ). Bashkia, Horní náměstí.

Provoni Olomoucký sýr – djathi më me erë të keqe në Republikën Çeke.

Duke udhëtuar atje

Me autobus – 4 autobusë nisen çdo ditë nga stacioni Florenc në Pragë për në Olomouc. Ky udhëtim zgjat rreth tre orë e gjysmë.

Me makinë – Olomouc është 174 milje (280 km) në lindje të Pragës. Bashkohuni me E50 / E65 në jug-lindje drejt Brno dhe Jihlava, duke u bashkuar në E 462 në jug të Brno-s dhe në Olomouc.

Nëpërmjet trenit – Trenat nisen çdo orë nga stacioni kryesor i trenit dhe duhen afërsisht tre orë për të arritur në Olomouc.

Artikuj të Lidhura

Back to top button