Udhëtime/Ekskursione Ditore

Brno

Krahasuar me Pragën, Brno është shumë më i vogël kur bëhet fjalë për gamën e aktiviteteve dhe monumenteve arkitekturore të disponueshme për vizitorët. Por jeta e natës në Brno, veçanërisht në fundjavë, rivalizon lehtësisht skenën e klubeve të Pragës, kur mijëra studentë dhe madje edhe vizitorë të huaj mbushin kafenetë, klubet dhe baret qendrore. Ekziston gjithashtu një zgjedhje e përsosur e restoranteve dhe mikrobirrarive të shkëlqyera. Shtojini kësaj disa muzeume dhe Villa Tugendhat, e mbrojtur nga Unesco, dhe mund të qëndroni lehtësisht dy ditë në Brno pa u shqetësuar se mos mërziteni.

Špilberk dhe Petrov janë dy kodrat që karakterizojnë Brno-n: Katedralja ndodhet në majë të njërës, dhe në majë të tjetrës qëndron kështjella imponuese e Špilberk . Edhe këto ditë, kalaja solemne mund t’ju bëjë të dridhet shtylla kurrizore. Ndërsa Brno është një qendër industriale e gjallë, qendra historike është intriguese.

City of Brno

Keltët u zhvendosën në zonë 2500 vjet më parë. Në shekullin e 9-të, Slays ndërtoi një kështjellë në atë që sot quhet Kodra Petrov. Nga shekulli i njëmbëdhjetë, selia e Margrave të Moravisë ishte mbi këtë. Në vitin 1641, Brno u shndërrua në kryeqytetin e Moravisë, duke tërhequr kështu agresionin e turqve dhe suedezëve, të cilët i shkaktuan dëm të madh qytetit ndërsa përpiqeshin ta merrnin atë. Shumë prej ndërtesave në stilin barok u projektuan nga Mořic Grimm dhe vëllai i tij, arkitektë të famshëm të qytetit. Në vitin 1861, qyteti i shkatërruar u zëvendësua me bulevardet dhe parqet.

Industrializimi, veçanërisht prodhimi i tekstileve, gjatë shekullit të nëntëmbëdhjetë siguroi që Brno të lulëzonte; Ai gjithashtu e la emrin e tij në një armë Bren, të prodhuar këtu fillimisht. Nga fundi i shekullit, Brno ishte qyteti i dytë më i madh në të gjithë Republikën Çeke, dhe tregtarët e tij përparimtarë donin që qyteti të shfaqte modelet më të reja tregtare dhe industriale. Gjatë vitit 1928, ata krijuan një rrjet masiv panairesh tregtare, me stilet e tij novator të arkitekturës; ajo tërhoqi 1000 turistë jashtë shtetit çdo vit.

Brno, Petrov

Kodra e Petrovit

Katedralja e Shën Palit dhe e Shën Pjetrit qëndron në majë të Petrovit me kunjat e saj të valëzuara të dukshme nga milje larg. Pas shkatërrimit të kodrës Petrov në 1645 nga forcat suedeze, katedralja u rindërtua nga Mořic Grimm në një stil barok. Më pas, kori i jashtëm dhe i gjithë kori u gotikizuan gjatë fillimit të shekullit të njëzetë. Pallati i Rilindjes së Kryepeshkopit është ngjitur me katedralen.

Hyrja: Kulla; i rritur 40 CZK, kripte 20 CZK. Hapur: 11:00-18:00 Hënë-Sht., nga ora 11:45 e Diel. www.katedrala-petrov.cz

Sheshi i Zelný Trh (Tregu i lakrës)

Zeleny Trh SquareKorsitë dhe shkallët me kalldrëm të çojnë nga Petrov në 1 nga 2 sheshet kryesore të Brno. Ky është sheshi i Zelný trh, tregu i zënë i perimeve i përqendruar rreth shatërvanit Parnassus të vitit 1695 nga Johann Bernard Fischer von Erlach. Ndërtesa qendrore në këtë shesh, pallati mjaft i thjeshtë i shekullit të shtatëmbëdhjetë i Dietrichstein, është shndërruar në Muzeun Moravské. I specializuar në historinë e Moravisë, ky muze përmban disa ekspozita folklorike dhe artizanale.

Zotërimi i çmuar i zbulimeve prehistorike të muzeut është “Venusi i Věstonice”, e cila është 27000 vjet e vjetër dhe figura e parë qeramike (ose balta e pjekur) e gjetur ndonjëherë që përshkruan formën njerëzore.

Me t’u larguar nga pallati, shkoni djathtas dhe kaloni nëpër portat metalike në oborrin e Peshkopisë, ku muzeu, më pak tërheqës, Biskupský dvůr i kushtohet monedhave dhe faunës Moraviane (me një grumbull rekord me cikada). Në fund të shpatit, në sheshin e Kapucínské, është Manastiri i pazbukuruar i Kapuçinëve , ku njëqind e pesëdhjetë trupa të mumifikuar u vendosën të ekspozuar dhe të veshur në kriptin e tij. Një pamje makabre, por jo pa vend në qendër të Evropës; kjo praktikë u ndërpre për arsye shëndetësore në 1784. Brenda dhomës së fundit, njëzet e katër murgj kapuçinë janë të shtrirë në tokë, me kokat e tyre të ngritura mbi tulla; disa janë alarmante të ruajtura mirë pas dyqind e pesëdhjetë vjetësh. Vizitorët mund të marrin pjesë në një ekspozitë të përhershme, pjesa e së cilës është një turne në kriptin e Kapuçinës me mumie. Pranimi: i rritur 60 CZK. Hapur: 09:00-mesdite dhe 13:00-16:30 maj-shtator, mbyllur Hënën mes shkurt-prill dhe tetor-mesi-dhjetor, mbyllur në mes të dhjetorit-mesi i shkurtit. www.kapucini.cz .

Duke përfshirë Zelný trh, ju mund të shikoni, nga këtu, kalanë e ndërlikuar të Bashkisë së Vjetër , që shfaqet si një paradë helmetash osmane me gjemba. Portali gotik u projektua nga Anton Pilgram në 1511, i cili me qëllim bëri që kulmi në qendër të dukej sikur do të rrëzohej. Pilgram më vonë dekoroi Katedralen e Shën Stefanit në Vjenë me gdhendjet e tij. I pezulluar në hyrjen e harkut është Dragoi i njohur Brno, i dallueshëm si një aligator në një mal; ajo iu ofrua nga një delegacion nga Turqia për Matthias Corvinus. Popullsia e Brno-s ka një dëshirë për këtë dhuratë të veçantë dhe rrotën e karrocës së varur në mure. Georg Birk, një marangoz, vuri bast në vitin 1636 se ai do të ishte në gjendje të bënte timonin nga trungjet dhe ta rrotullonte atë për tridhjetë e pesë milje (pesëdhjetë kilometra) nga fshati ku jetonte në Brno në një ditë të vetme. Ai ia doli me këtë bast.

Përtej Sallës së Qytetit të Vjetër ndodhet Kisha Domenikane e Shën Michael e vitit 1655, e cila përmban përzgjedhjen normale të pjesëve të altarit dhe statujave të stilit barok, megjithëse dekori i gdhendur mbi foltore duket sikur një bombë ka rënë në parajsë. Kjo kishë është ngjitur me Bashkinë e Re të stilit barok. Fillimisht, ky ishte manastiri i Dominikanëve i konceptuar, në vitet 1690, nga vëllezërit Grimm.

Brno

Kurseni kohë duke rezervuar transferta të shpejta dhe të rehatshme në internet midis Brno dhe Pragë. Klikoni këtu për të kontrolluar çmimet .

Sheshi i Náměstí Svobody

Square Of Náměstí SvobodyPërballë Bashkisë së Re , një rrugë e vogël zbret në sheshin më të madh të qytetit të vjetër, Náměstí Svobody, i ndarë nga linjat e tramvajit. Rruga kryesore e Brno, Masarykova, e lidh këtë shesh me stacionin e trenit. Krahasuar me shumë sheshe të mëdha çeke, Náměstí Svobody është i jashtëzakonshëm, madje edhe kolona e saj e murtajës është një dizajn statik. Nga maja e sheshit, Jánská shkon në kishën e Minorites, e konceptuar nga Grim, i cili përdori statuja të fuqishme për të shënuar fasadën e saj të gjerë. Një organ gjallëron brendësinë e dekoruar shumë në stilin barok të stolisur me instrumente të luajtshme putti. Përtej kësaj kishe, përgjatë Minoritská, disa shtëpi dhe dyqane të mëdha të shkëputura janë rinovuar rishtazi dhe shkëlqejnë me gjethe ari. Në anën e kundërt të Jánská, gjendet një dyqan i vjetër me panele xhami i quajtur Centrum, i ndërtuar në vitin 1928 nga sipërmarrësi i këpucëve Tomáš Baťa.

Vazhdoni nga Centrum në sheshin e Malinovského dhe një Teatër Mahen i shekullit të nëntëmbëdhjetë është atje në anën e majtë.

Ka një pamje madhështore, me një makinë të shkëlqyer që shtrihet deri në hyrje të verandës. Pjesa e brendshme është e këndshme, me shkallë me stil, llambadarë kristali, sallone shëtitjeje me intervale dhe, natyrisht, një auditor me tarraca që është i praruar shumë, luksoz por personal. Ky ishte teatri i parë në 1882 në Evropë që përdorte dritat elektrike.

Një rrugë tjetër që largohet nga Svobody-Rašinova ju çon në kishën e madhe gotike të Shën Jakobit , kishën famullitare të Brno-s, me kambanoren e saj të lartë. Rrugët e saj mbështeten nga kalata shumë të holla të cilat nuk duken të afta të mbajnë peshën e kësaj strukture të madhe, edhe kur ndihmohen nga një rrjet qemeresh të sakta brinjësh. Një stil i tillë gotik është një frymë e ajrit të pastër pas shumë kishave të stilit barok në pjesë të tjera të Brno. Shkoni një bllok shtesë përgjatë Rashinovës te Kisha e Shën Thomait , strukturë e njohur për foltoren e saj me 3 nivele. Bashkuar me Kishën e Shën Thomas është Pallati i Guvernatorit i shekullit të tetëmbëdhjetë, i krijuar nga Grimms. Që nga viti 1992, ajo ka qenë shtëpia e një pjese të zotërimeve të Galerisë Moravian. Ky grumbull gotik ka shumë piktura dhe gdhendje druri, si një panel i shekullit të pesëmbëdhjetë që tregon portretin grafik të kokës së Medusës me bollëk gjarpërinjsh nga Shën Osvald Ruben. Ekzistojnë gjithashtu disa fotografi të shkëlqyera të shekullit të tetëmbëdhjetë nga Johann Lucas Kracher, Daniel Gran, Angelica Kauffmann, Franz Anton Maulbertsch dhe fotografi të shekullit të nëntëmbëdhjetë nga Hans Makart dhe Friedrich Amerling. Pranimi: i rritur 60 CZK. Hapur: 10:00-18:00 e mërkurë dhe e premte-dielli, deri në orën 19:00 të enjte. www.moravska-galerie.cz

Pranë këtij pallati, në cepin e Česká-s, mbërrini në hotelin Avion , projektuar nga Bohuslav Fuchs, arkitekti më i mirë i Bmo në shekullin e njëzetë.

Kodra e Špilberk

Dy degët e Galerisë Moravian ndodhen në Husova, afër Špilberk. Muzeu i artit modern, i vendosur në Husova tetëmbëdhjetë në pallatin Pražákův, ka fotografi të mrekullueshme kubiste nga Antonín Procházka dhe Emil Filla. Gjithashtu ia vlen të shikoni për fotot e Jan Zrzavý.

Pranë pallatit është Muzeu i Arteve të Aplikuara, i njohur si UPM, që paraqet punime nga kohët historike e deri më sot. Punimet gjithëpërfshirëse të tij përfshijnë orendi Biedermeier të fillimit të shekullit të parë dhe xhami të shekullit të shtatëmbëdhjetë. Pas një ndryshimi total në shije, recesioni solli një jetë të re në dizajnin e mobiljeve dhe ngriti standardet e restaurimit në një nivel të shkëlqyer mjeshtërie. Disa nga dizajnet e mobiljeve Tugendhat Villa të Ludwig Mies van der Rohe janë të vendosura këtu.

Kodra Špilberk përballet me këto muze. Mbreti i Bohemisë, Přemysl Otakar i dytë, ndërtoi një kështjellë këtu ( Kështjella Špilberk ) rreth vitit 1270. Gjatë gjithë Luftës Tridhjetëvjeçare, ajo u shndërrua në një kështjellë imponuese për të burgosur armiqtë politikë të regjimit Habsburg në birucën e tij. Të poshtëruar nga fama e burgut, Habsburgët e mbyllën atë gjatë viteve 1850. Deri në vitin 1880 ishte hapur sërish si një atraksion për turistët. Megjithatë, gjatë gjithë pushtimit të nazistëve, Gestapo e pa kështjellën si një përshtatje të përsosur për qëllimet e tyre dhe shumë viktima u torturuan, u ekzekutuan dhe u burgosën këtu. Turistët tani janë në gjendje të vizitojnë dhomat e torturës dhe birucat e Špilberk, dhe zona perëndimore e kështjellës është aktualisht muzeu i qytetit. Ka ekspozita të përhershme si The Casemates (me një dhomë torture dhe instrumente torture), Farmaci Barok dhe Lapidar. Është një ngjitje e madhe në majën e kodrës për të arritur në kështjellë, por pamjet nga këtu janë fantastike.

Hyrja e kalasë (hyrja e kombinuar me Muzeun e Qytetit të Brno): 250 CZK të rritur, 150 CZK fëmijë. Hapur: 10:00-18:00 e martë-die korrik-shtator, 09:00-17:00 E martë-diell maj & qershor, 10:00-17:00 e mërkurë-dielli prill & tetor; www.spilberk.cz . Shikoni faqen e internetit të kështjellës për më shumë informacion.

Vende të tjera

Muzeu i Janacek

Shumica e kompozimeve të Leoš Janáček janë bërë në Brno, dhe shtëpia e tij aktualisht është muzeu i Janáček. Për të shkuar në të nga Náměstí Svobody, merrni Rashinovën në drejtim të veriut, pastaj kaloni nëpër Kounikovë, në muzeun e saj.

Výstaviště

Pas qendrës së qytetit është terreni i panairit. Në 1928, Výstaviště fillimisht e parashtroi këtë. Këto terrene pritën një ekspozitë të arkitektëve më të mirë çekë, të cilët atëherë po zhvillonin një stil funksional.

Vila Tugendhat

Një ndërtesë tjetër me rëndësi, Vila Tugendhat e vitit 1930, arkitekti gjerman Ludwig Mies van der Rohe, ndodhet në periferi të Çemës Pole. Vila e saj e bardhë e mahnitshme është novator për dizajnet e saj të guximshme të hapësirës ‘lundruese të lirë’. Aspekti kryesor i ndërtesës është se ajo u krijua duke mbuluar një kornizë çeliku me xham, e cila kishte efektin e lidhjes së brendshme me atë të jashtme. Pas largimit të pronarëve në vitin 1938, sovjetikët dhe nazistët e dëmtuan rëndë ndërtesën. Pasi mbaroi Lufta e Dytë Botërore, ajo funksionoi si një shkollë vallëzimi dhe një qendër rehabilitimi për fëmijët. E restauruar përfundimisht në vitet nëntëmbëdhjetë të tetëdhjeta, ndërtesa u shpall një ndërtesë e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s në 2001. Restaurimi i plotë filloi në fillim të vitit 2010. Adresa: Černopolni 45; www.tugendhat.eu ; Pranimi: i rritur 300 CZK me zbritje 180 CZK. Hapur: 10:00-18:00 e martë-diell.

Pavioni i Verës në Mitrovskych

Një njeri i lirë i quajtur Antonín Arnošt Mitrovský e ndërtoi këtë vilë në fund të shekullit të tetëmbëdhjetë, ngjitur me manastirin Augustinian, në stilin e mrekullueshëm dhe në modë barok të Louis The Sixteenth. Ai funksiononte si një vend kumari në natyrë për Kontët Mitrovský.

Një bollëk aktivitetesh në këtë vilë (1 nga ngjarjet e saj – një top i madh – u ndoq nga perandori francez, Napoleon Bonaparte). Salla në qendër ishte zbukuruar me një afreske murale që shfaq një peizazh të pasur me motive bimësh dhe pemësh.

Teatri në Mahen

Ky teatër u ndërtua nga viti 1881 deri në 1882 në vendin e mëparshëm të mureve të qytetit të Brno-s. Dizajni arkitektonik i kësaj ndërtese kombinon stilet e epokës neo-barok, neo-klasicizmit dhe neo-rilindjes. Hermann Hellner dhe Ferdinand Fellner ishin ndër projektuesit e parë të arkitekturës së këtij teatri. Hyrja e ndërtesës është zbukuruar me skulptura korintike dhe toskane, kolona dhe një statujë të Dionisit në qendër, që qëndron brenda një karroce të tërhequr nga luani dhe pantera.

Ky ishte teatri i parë në kontinentin e Evropës që pajisej plotësisht me ndriçim elektrik. Vetë Thomas Edison në fakt vizitoi Brno-n për të vendosur dhe instaluar ndriçimin elektrik.

Nëntokë Brno

Merrni një turne 45-minutësh për të eksploruar pasazhet nëntokësore dhe bodrumet e qytetit mesjetar. Bodrumet u përdorën gjatë luftërave si një vend strehimi për mallra të vlefshme. Adresa: Zelný trh 21; Pranimi: i rritur 150, me zbritje 75 CZK. Hapur: 9:00 – 18:00 E martë – e diel.

Pista e garës Masaryk në Brno (Çmimi i Madh)

Kjo motoçikletë e klasit botëror dhe pista e makinave garuese është vendi për Çmimin e Madh Ndërkombëtar të njohur të Republikës Çeke (gara me automobila) dhe Çmimin e Madh të Republikës Çeke (gara me motor). Pista ka një kapacitet prej 155,000 spektatorësh dhe është 5,934 metra e gjatë, me 14 kthesa dhe një lartësi prej 74 metrash. Pista e garave Brno Autodrome-Masaryk ndodhet në Kývalek, 16 km në perëndim të qendrës së qytetit.

Qendra e Informacionit Turistik

Ndaloni këtu për harta falas të qytetit dhe fletëpalosje të tjera. Adresa: Radnická 8, Bashkia e Vjetër; www.ticbrno.cz . Hapur: 08:00-18:00 Hënë-Premte, 09:00-17:30 Sat & Dielli Prill-Shtator, deri në 17:00 të Shtun, deri në 15:00 Diell Tetor-Mars.

Brno është qendra midis Pragës, Vjenës dhe Bratislavës

Brno është vetëm 2.5 orë nga Praga me autobus ose dy orë me makinë. Brno shtrihet në pjesën qendrore të Evropës, dhe brenda një rrezeje prej dyqind kilometrash, ka kryeqytete të tjera të rëndësishme evropiane si Praga, Vjena dhe Bratislava. Brno ka aeroportin ndërkombëtar të Brno-s, i cili ofron fluturime të rregullta drejt dhe nga qytete të tjera të BE-së.

Brno ka disa universitete dhe institucione të rëndësishme gjyqësore. Brno ka Gjykatën Kushtetuese të Republikës Çeke, Gjykatën e Lartë dhe Prokurorinë e Lartë.

Udhëtimi për në Brno

Në tren

Brno është një kryqëzim i rëndësishëm hekurudhor i vendosur në Ballkan për në Budapest në Pragë në Berlin në udhëtim hekurudhor në Skandinavi. Brno është një ndalesë për të gjithë trenat e qytetit Euro. Udhëtimi nga Brno në Pragë është 256 km, nga Brno në Vjenë 155 km, nga Brno në Bratislavë 132 km, nga Brno në Berlin 566 km dhe nga Brno në Wroclaw 312 km. Stacioni qendror i trenit ndodhet në qendër të Brno-s, një shëtitje të shkurtër nga qendra historike. Ju mund të kërkoni për lidhje treni në këtë faqe interneti: http://jizdnirady.idnes.cz

Duke fluturuar për në Brno

Brno-Tuřany është emri i aeroportit ndërkombëtar të Brno-s , dhe ky shërbim shpesh ofrohet nga fluturimet që udhëtojnë nga Stansted në Londër, Gerona në Barcelonë dhe Vnukovo në Moskë. Opsionet e fluturimit të brendshëm ofrojnë gjithashtu një rrugë për në Pragë. Për të arritur në stacionin qendror të autobusëve dhe trenave në Brno, është më mirë të përdorni autobusin që largohet nga aeroporti çdo çerek ore.

Udhëtimi me makinë

Brno është e arritshme nga autostrada D1 nga Praga (210 km) ose nga autostrada D2 nga Bratislava (137 km).

Udhëtimi me autobus

Ka shërbime autobusësh që udhëtojnë për në Brno, për shembull, Agjencia Studentore. Brno ka një lidhje të shkëlqyer me Pragën dhe autobusët shfaqen në intervale 30 minutash. Oraret e autobusëve mund të shihen në faqen e internetit: www.idos.cz

Tërheqjet aty pranë

Vizitoni Chateau Slavkov dhe Peace Cairn, ku u zhvillua Beteja e Austerlitz në 1805, ose shpellat e afërta të Karstit Moravian.

Artikuj të Lidhura

Back to top button