Udhëtime/Ekskursione Ditore

Kras Moravian

Sistemet më të mira të shpellave në Republikën Çeke janë në veri të Brno -s (kryeqyteti Moravian). Autobusët e mbushur me fëmijë dhe madje edhe qytetarë të moshuar (ajri i pastër besohet të jetë i dobishëm për astmën dhe alergjitë) bëjnë turne me guida nëpër shpellat e ftohta gëlqerore. Kjo është një perspektivë e këndshme gjatë muajve të ngrohtë të verës, por mos harroni të sillni bluzën tuaj. Për shkak se ky është një atraksion popullor gjatë verës, priten radhë të gjata.

Ashtu si me rajone të ngjashme gjetkë, në të gjithë Krasin e Moravisë, formimet e karstit rezultojnë nga uji i shiut në shkëmbinjtë gëlqerorë: shkëmbi tretet nga uji gjatë miliona viteve, duke prodhuar çarje që më pas gërryhen më tej nga rrjedha e vazhdueshme. Rrjetet fantastike të shpellave dhe grykat e thella shpesh rezultojnë. I pasur me ujë në gur gëlqeror që pikon nëpër çatitë poroze të shpellës shpesh prodhon stalagmite dhe stalaktite. Karsti i Moravisë është i njohur për lumenjtë e tij të cilët vazhdimisht zhduken dhe rishfaqen. Fjala “karst” rrjedh nga emri gjerman për pllajën gëlqerore afër Triestes.

Shpellat Moraviane (Morayský Kras), e përbërë nga një rrjet prej katërqind vrimash, janë lehtësisht rrjeti i shpellave më të arritshme dhe më të përqendruar në Çeki. Më mirë të vizituara në një udhëtim ditor nga Brno, shpellat gëlqerore u shfaqën më shumë se treqind e pesëdhjetë milionë vjet më parë për shkak të efektit gërryes të ujërave acidikë të shiut dhe rrjedhave të ujit nëntokësor. Brno është në një distancë të habitshme nga të gjitha shpellat Balcarka dhe Kateřinská, Sloupsko Šošůvské.

Nëse dëshironi të bëni të gjitha shpellat tuaja me 1 lëvizje, ideja më e mirë është të vizitoni Punkevní jeskyně. Kjo është shpella më e madhe e vendit. Publiku mund të hyjë në rreth 3 kilometra të gjatësisë dymbëdhjetë kilometra të kësaj shpelle. Kalimet e stalaktitit hapin rrugën drejt humnerës së madhe Macocha: 459 këmbë (140 metra) e thellë, dhe kjo u shfaq pjesërisht për shkak të shembjes së tavanit të shpellës poshtë. Më pas, turneu ju çon në rrugët e ngushta me varkë. Ky është një takim jashtëzakonisht nga afër: rrugët e kalimit nuk janë mjaft të gjera për varkat, dhe një stalaktit ndoshta do t’ju godiste me thikë nëse do të ngriheshit. Shkoni atje herët gjatë sezonit të pikut sepse turnet mund të shiten deri në mes të mëngjesit. Rezervimi i vendit tuaj me telefon është një mënyrë edhe më e mirë për t’u siguruar që të mos humbisni këtë turne të modës në shpellë, sepse radhët janë shpesh të gjata. Gjithashtu, është e mundur të shihet veçmas buzës së humnerës.

Në turneun 1 orësh, i cili përfshin një udhëtim me varkë përgjatë lumit nëntokësor Punkva, turistët mund të presin të dëshmojnë disa stalagmite dhe stalaktite të mëdha dhe të shohin me frikë humnerën Macocha 1387 metra.

Nëse dëshironi të shihni pamjen e sipërme të humnerës, kapni një teleferik (bleni një biletë përpara se të shkoni në shpella) deri në kreshtën e humnerës, ku ka një restorant.

Kateňnská jeskyně (shpellat Katerinská) janë shumë më pak të mbushura me njerëz. Këto kanë një shumëllojshmëri të mahnitshme të stalagmiteve të shkopinjve brenda 2 shpellave të mëdha (turi zgjat gjysmë ore). Gjatë verës, koncertet organizohen në këtë mjedis fantastik. Balcarka jeskyně (shpellat Balcarka), të cilat ndodhen në lindje të humnerës Macocha, janë më kompakte, megjithëse ato mburren me stalagmite dhe stalaktite shumëngjyrëshe (turneja zgjat dyzet e pesë minuta). Të lidhura me galeri dhe dhoma me kube, shpellat Sloupsko-Šošuvské, në jug të fshatit Sloup, janë më të frikshmet. Shumë fosile janë gjetur këtu dhe, gjatë vitit 1966, eshtrat e një njeriu Neandertal u zbuluan afër, së bashku me pikturat murale parahistorike.

Atraksionet shtesë mund të arrihen gjithashtu me makinë mjaft lehtë. Kalaja spektakolare gotike Pernštejn është më e popullarizuara. Diku tjetër, mund të shkoni dhe të shihni fushën e betejës Slavkov (Austerlitz) nga koha e Napoleonit, ose Muzeun Alfons Mucha (i mbyllur nga janari në maj, nga nëntori në dhjetor, e hënë), i cili ndodhet në kalanë Zamek Moravský Krumlov nga koha e Rilindjes ( www.mkrumlov .cz ).

Shpellat në Moravi

Skalní mlyn; Orari i hapjes: Punkevní jeskyně nga janari deri në mars nga ora 08:40 deri në 14:00, nga e marta deri të dielën. Prill deri në qershor 10:00 deri në 15:50, të hënën, 08:20 deri në 15:50 të martën deri të dielën. Korrik, gusht nga ora 10:00 deri në 17:00 çdo ditë. Shtator nga ora 10:00 deri në 15:50 të hënën; Nga ora 08:20 deri në 15:00 pasdite të martën deri të dielën. Tetor 08:20 deri në 15:40 të martën deri të dielën. Nëntor, Dhjetor nga ora 08:40 deri në 14:00 të martën deri të dielën. Shpella të tjera hapen nga shkurti deri në tetor. (www.cavemk.cz )

Tarifat e pranimit

Punkevní jeskyně (përfshirë ashensorin deri në hyrje dhe shëtitjen me varkë) 100 të rritur CZK; 80 CZK ulje. Shpella të tjera 50 të rritur CZK; Ulje 20 CZK.

Këshilla

Për të marrë një pushim nga ky vend i mrekullive nëntokësore, provoni kodrat e pyllëzuara të Karstit Moravian, të cilat eksplorohen lehtësisht përgjatë shtigjeve të ecjes.

Artikuj të Lidhura

Lexoni gjithashtu
Close
Back to top button