Udhëtime/Ekskursione Ditore

Kalaja Karlštejn

Karlštejn u themelua nga Charles IV në 1348 si një thesar për mbretërinë perandorake dhe koleksionin e tij të relikeve. Sot me një mesatare prej 300,000 vizitorësh në vit, është një zgjedhje kryesore për një udhëtim të shkurtër ditor nga Praga. Është e rëndësishme të theksohet se të gjithë ekskursionet dhe shoferët e pavarur duhet të parkojnë automjetet e tyre në rrëzë të kodrës, kështu që përgatituni për një shëtitje 15-minutëshe deri në hyrje të kështjellës. Ndërsa ecni lart në kodër, ju shpërbleheni nga pamja e shtrirë para jush mbi kodrat e bukura, qytetin dhe lumin. Është një vend i mirë për t’u vizituar edhe nëse nuk dëshironi të bëni turneun e kështjellës pasi mund të shëtisni në pjesën e jashtme të saj dhe të kapni ambientin e vendit.

Karlštejn Castle

Transporti nga Praga në Karlštejn . Alternativë për të trajnuar. Rezervoni minibus privat derë më derë të lirë.

Turneu i Karlštejn

Pavarësisht rindërtimit të pjesshëm të tij gjatë periudhës së Rilindjes dhe punës së gjerë restauruese në fund të shekullit të nëntëmbëdhjetë, kullat dhe muret e padepërtueshme të Karlštejn – veçanërisht Kulla e Madhe tetëdhjetë e tetë këmbë (njëzet e shtatë metra) e lartë, ose ruajnë, – mbetet një pamje e mrekullueshme.

Pjesa e brendshme e saj, edhe pse e zymtë, ia vlen të vizitohet. Këtu do të mund të shihni apartamentet e perandorit, duke përfshirë 2 kapelat e tij dhe dhomën e gjumit. E para është Kapela e Shën Marisë, e stolisur me afreske të shekullit të katërmbëdhjetë të vjetruara, që shfaqin themelimin e kështjellës. Më interesante është Kapela e Shën Katerinës, vendi privat i lutjes për perandorin. E zbukuruar me afreske nga epoka mesjetare dhe pllaka me gurë të çmuar gjysmë të çmuar të fiksuara në mure, ajo shfaq një foto të Karlit të katërt me gruan e tij të tretë, Anën (nga Svídnik).
Qendra e kësaj kështjelle është kulla ‘keep’, ku ruheshin reliket dhe xhevahiret më të çmuara. Brenda kësaj, Kapela e mrekullueshme e Kryqit të Shenjtë është zbukuruar gjerësisht dhe e praruar me 2200 gurë të çmuar dhe një cikël masiv pikture të shekullit të katërmbëdhjetë nga Mjeshtri Theodoric (nga Praga), duke shfaqur shenjtorët. Kapela u ndërtua për të ruajtur artefakte fetare të pazëvendësueshme, së bashku me shenjat dhe xhevahiret perandorake të Habsburgëve, të ekspozuara tani në Pragë dhe Vjenë. Për një kohë të gjatë, kjo nuk ishte e arritshme për turistët për të ruajtur vlerat e saj artistike, megjithëse disa nga panelet e Theodoric janë ekspozuar në Pragë në Manastirin e Shën Agnes . Udhëtimet që përfshijnë këtë kishëz ofrohen për disa pjesë të çdo viti, të kufizuara në pesëmbëdhjetë persona. Ajo paguhet pothuajse me dyfishin e çmimit të turneve të tjera, por padyshim që ia vlen. Ju duhet të rezervoni paraprakisht këtë turne.

Pranimi

Pranimi varet nga turneu: 200 CZK ose 300 CZK. Ju mund të rezervoni bileta në internet ( www.hradkarlstejn.cz ) – një opsion i vlefshëm gjatë muajve të ngarkuar të verës – përndryshe, do të jeni mirë duke blerë bileta aty për aty.

Orari i hapjes

Korrik-Gusht çdo ditë 9:00-12:00 & 12:30-18:00; Maj Qershor dhe Shtator E martë-Die 9:00-12:00 & 12:30-18:00, mbyllur të Hënën; Mars-Prill dhe Tetor Marte-Die 9:00-12:00 & 13:00-17:00, mbyllur Hëne; Nëntor-Shkurt Sat-Die 10:00-12:00 & 13:00-15:00, mbyllur Hënë-Premte.

Qendra e Informacionit

Hapur: 08:00-20:00; Qendra e Informacionit Pension Vinice ndodhet pikërisht përballë rrugës nga parku kryesor i makinave.

Ushqimi në Karlštejn

Ju gjithashtu mund të hani drekë ose darkë në një nga baret dhe restorantet e Karlštejn. Pod Draci Skalou është një restorant tipik i këndshëm çek me tavolina në natyrë dhe një skarë barbekju. Rryma elektrike është nga 110 në 250 CZK.

Orientim

Nga stacioni i trenit, është rreth 10 minuta më këmbë deri në fshat. Ktheheni majtas jashtë stacionit, kaloni lumin dhe kthehuni djathtas. Pasi të jeni në parkingun e fshatit, është gati 1 km nga kalaja dhe do të kaloni tezga të shumta me kristale dhe suvenire. Përndryshe, merrni një taksi të përbashkët (100 CZK për person) ose një autobus me kuaj (150 CZK për person), duke u nisur nga parkimi i makinave; nëse drejtoni makinën tuaj, vini re se automjetet private nuk lejohen të lëvizin deri në kështjellë. Për këtë arsye, mund të konsideroni më mirë të rezervoni paraprakisht ekskursionin.

Arritja atje

Ndodhet 35 km nga jugperëndimi i Pragës. Mund të merrni një tren për në Beroun nga Hlavní Nádraží (stacioni kryesor) ose Praha-Smíchov dhe të ndaloni në Karlštejn (40 minuta, çdo orë). Biletat kushtojnë rreth 60 CZK. Por për të kursyer një sherr, është më mirë të rezervoni një turne me guidë me transport të organizuar .

Klubi i Golfit në Karlštejn

E themeluar në vitin 1993, Klubi i Golfit Karlštejn organizoi turneun e tij të parë evropian PGA në 1997. Ajo përmban një vrimë 18 kërkuese, par 72 kurse mbi kodër pikërisht përtej ujit nga kalaja. Ajo gjithashtu ofron disa pamje vërtet të mahnitshme. Ky kurs është një nga kurset e pakta të Republikës Çeke që sfidon vërtet aftësinë e lojtarëve të golfit. Është një fushë përpjetë ku lojtarët e golfit duhet të tërheqin klubet e tyre lart kodrave midis vrimave. Lojërat këtu janë pak të shtrenjta për standardet normale të vendit (tarifat e gjelbra fillojnë nga 2000 CZK), megjithëse ia vlen për entuziastët e golfit. Gjithashtu, ka një qendër dhe restorant të shkëlqyeshëm relaksimi, një dhomë me avull të nxehtë, masazhe dhe një pishinë në mënyrë që të kënaqeni pas një dite të vështirë në gjelbërim. Rezervimet janë të nevojshme për fundjavë. Vizitoni wwww.karlstejn-golf.cz , Orari i hapjes është nga ora 08:00 deri në perëndimin e diellit çdo ditë.

Artikuj të Lidhura

Lexoni gjithashtu
Close
Back to top button