Udhëtime/Ekskursione Ditore

Cheb

Cheb SquareQyteti shpeshherë i harruar i Cheb-it, i vendosur në cep të vendit që pak njerëz e vizitojnë, është qyteti i fundit çek i çdo madhësie përpara se të arrijë në kufirin gjerman. Është një vend i vogël simpatik jashtë pistave me një qendër të qytetit të mbushur me arkitekturë historike. Cheb ndihet shumë më pak turistik dhe më autentik se shumë nga destinacionet më të njohura të Republikës Çeke. Rrugët e saj janë gjithashtu të ngjyrosura me një përzierje interesante të kulturave gjermane dhe çeke, duke e bërë atë një vend të vogël argëtues për të ndaluar për disa orë ose për të kaluar natën.

Trashëgimia dygjuhëshe, dykulturore e Cheb-it mund të shihej më qartë në sheshin kryesor, i cili mund të ngatërrohet me një shesh gjerman, nëse nuk do të ishte shkrimi çek në dritare. Ndër vendet e rëndësishme të qytetit janë lagjja e frikshme e ish-hebrenjve, një grup i vogël shtëpish mesjetare të njohura si Špalíček, dhe Chebský Hrad (Kështjella Cheb) gjigante romane. Edhe pse në kështjellë mund të hyni vetëm gjatë ditës, zona është veçanërisht e bukur gjatë natës. Është e lehtë të imagjinohet se jeni transportuar në mesjetën e vonë, ndërsa shëtisni rrugëve të errëta e të zbrazëta të Cheb-it dhe admironi kullën me kapelën e saj të bardhë që shkëlqen në dritën e hënës.

Historia e Cheb-it nuk është aspak interesante. Qyteti filloi 950 vjet më parë si një ish-fortesë në krahun lindor të Perandorisë së Shenjtë Romake. Dikur ishte nën kontrollin e perandorit të famshëm romak Frederick I Barbarossa. Siç dihej atëherë, Eger ndërroi duart midis sundimtarëve gjermanë dhe bohemë disa herë përpara se të bëhej pjesë e Perandorisë Bohemiane në 1322.

Cheb (Eger)Pas disa qindra vjetësh pa shumë veprime, qyteti e gjeti veten të vendosur në skenën botërore në 1634 në kulmin e Luftës Tridhjetëvjeçare në Evropë. Eger ishte vendi i një përballjeje midis forcave besnike të perandorit Habsburg Ferdinand II dhe aleancës protestante midis suedezëve dhe provincave gjermane. Ndërsa ishte në Eger, komandanti i shkëlqyer i forcave Habsburge, Albrecht von Wallenstein, u vra nga anëtarët e ushtrisë së tij. Askush nuk e di saktësisht se çfarë ndodhi, por shumica e studiuesve besojnë se perandori Ferdinand urdhëroi vrasjen e von Wallenstein sepse kishte frikë se gjenerali i fuqishëm mund të kishte negociuar një paqe të veçantë me armiqtë e perandorisë. Falë historianëve dhe ruajtësve, ju ende mund të vizitoni shtëpinë ku u bë vepra e frikshme.

Pas Luftës Tridhjetëvjeçare, Cheb qëndroi në pjesën më të madhe nën sundimin bohem derisa u dorëzua me forcë në Gjermani si pjesë e Paktit të Mynihut të vitit 1938. Popullsia çeke e qytetit u tmerrua nga ky zhvillim, por gjermanët vendas sudetë dhanë mbështetje dërrmuese për nazistët. Kur Cheb u kthye në duart e Çekisë menjëherë pas Luftës së Dytë Botërore, shumica e gjermanëve sudetë u dëbuan.

Turne në Kështjellën Cheb

Kështjella Cheb ndodhet në pjesën verilindore të qytetit të vjetër dhe është një nga strukturat më të mëdha romane të Evropës Qendrore, por nuk është e nevojshme të jesh entuziast i arkitekturës për të shijuar një vizitë. Me pamje nga lumi Elba, kështjella u ndërtua në shekullin e 12-të dhe mbeti një nga muret e qytetit dhe sistemet e fortifikimit të kështjellës më të ruajtura në vend. E kaluara e rrëfyer e kështjellës shkon deri te perandori gjerman Barbarossa dhe vazhdon përmes linjës së mbretërve çekë, i fundit prej të cilëve ishte George of Poděbrady, i cili pushtoi kështjellën në shekullin e 15-të.

E para nga atraksionet kryesore të Kështjellës Cheb është Kapela e St. Erhart dhe Uršula. Kapela e hershme gotike me dy nivele ka një kat të parë të zymtë ku do të mblidhej proletariati. Në të kundërt, perandori dhe familja e tij gëzonin shërbime nga kati i dytë shumë më i gëzuar dhe më i ndritshëm, i dekoruar me dritare gotike. Shëtisni nëpër katin e parë për të kuptuar se si mund të ketë qenë për të varfërit e qytetit, por më pas kaloni pjesën më të madhe të kohës duke u shijuar në bukurinë dhe dritën e kishës së katit të dytë.

Atraksioni tjetër që gjendet në Kështjellën Cheb është Černá věž (Kulla e Zezë). Ajo qëndron përtej oborrit të kishës dhe ngrihet në ajër 18 m (59 këmbë) mahnitëse. Ngjyra e zezë e kullës vjen nga shkëmbinjtë e llavës që u morën nga vullkani Komorní Hůrka aty pranë për të krijuar strukturën e saj parandjenjë. Nga vëzhgimi në krye, do të shijoni disa nga pamjet më mahnitëse të Cheb dhe zonës përreth.

Hyrja në kështjellë është 60 CZK për të rriturit dhe 30 CZK për studentët dhe të moshuarit. Kalaja dhe kulla janë të hapura vetëm nga e marta deri të dielën midis prillit dhe tetorit. Në prill dhe tetor, orët e hapjes janë nga 11 e mëngjesit deri në 5 pasdite. Nga maji deri në shtator, kompleksi është i hapur nga 9 e mëngjesit deri në 5 pasdite.

Cheb Castle

Qendra e Informacionit Turistik

Qendra e Informacionit Turistik ndodhet në sheshin kryesor të Cheb-it në Náměstí Krále Jiřího z Poděbrad 33 ( www.mestocheb.cz ) dhe është një burim i mirë për harta, udhërrëfyes dhe informacione për akomodimin.

Orientim

Në qendër të qytetit të vjetër Cheb shtrihet trekëndëshi i përmendur më parë Náměstí Krále Jiřího z Poděbrad, dhe shumica e pamjeve kryesore që do të dëshironi të shihni shtrihen ose drejtpërdrejt në shesh ose në një nga rrugët e shumta që çojnë jashtë tij.

Arritja atje

Disa trena ekspres të përditshëm bëjnë udhëtimin në Cheb nga stacioni kryesor i Pragës. Trenat ndjekin një nga dy rrugët – nëpërmjet Plzeň ose nëpërmjet Karlovy Vary. Trenat që ndalojnë në Plzeň arrijnë në Cheb rreth 45 minuta përpara trenave që kalojnë përmes Karlovy Vary, gjë që e bën kohëzgjatjen totale të udhëtimit në pak më shumë se tre orë. Një biletë e klasit të dytë kushton 274 CZK.

Trenat qarkullojnë çdo dy orë gjatë ditës midis Cheb dhe Mariánské Lázně. Udhëtimi zgjat 30 minuta dhe kushton 45 CZK për biletat e klasit të dytë. Trenat nga Cheb në Karlovy Vary qarkullojnë çdo orë. Udhëtimi zgjat rreth një orë dhe kushton 72 CZK.

Autobusët për Cheb nisen nga stacioni i autobusëve Florenc të Pragës rreth çdo dy orë gjatë ditës. Udhëtimi zgjat pak më shumë se tre orë dhe kushton rreth 200 CZK, duke e bërë atë një udhëtim pak më të lirë dhe pak më të gjatë se udhëtimi me tren.

Cheb ndodhet në E48, një nga autostradat kryesore që të çon në Gjermani. Nëse jeni duke vozitur nga Praga, merrni të njëjtën rrugë si në Karlovy Vary, e cila përfundimisht ju sjell në Cheb. Udhëtimi zgjat rreth dy orë.

Minibus Pragë – Cheb . Rezervoni online transfertën e rehatshme me minibus. Shoferë që flasin anglisht.

Një udhëtim anësor në Františkovy Lázně

Františkovy Lázně ndodhet vetëm rreth 10 minuta larg rrugës nga Cheb dhe bën një udhëtim të vogël argëtues. Është më i vogli dhe ndoshta më i gëzuari nga tre qytetet kryesore të banjës bohemiane. Megjithëse zbehet në përmasa në krahasim me Karlovy Vary dhe Mariánské Lázně, Františkovy Lázně ka bërë hapa të mëdhenj në vitet e fundit për të rikthyer rënien e tij nën komunizëm. Nuk ka shumë për të parë përtej Muzeut Spa, i cili përmban një ekspozitë interesante të objekteve të banjës, por ka hijeshinë e vet dhe është një vend më i qetë për të kaluar natën se Cheb.

Autobusët janë mënyra më e mirë e transportit për udhëtimin midis Cheb dhe Františkovy Lázně. Ata nisen çdo 10 deri në 20 minuta nga stacioni kryesor i autobusëve të Cheb dhe e bëjnë udhëtimin në 15 minuta. Biletat kushtojnë 15 CZK.

Për të shkuar në Františkovy Lázně nga Cheb me makinë, ecni në autostradën E49 për rreth 15 minuta.

Artikuj të Lidhura

Back to top button