Udhëtime/Ekskursione Ditore

Třeboň

Třeboň është i famshëm në të gjithë Republikën Çeke si shtëpia e krapit shumë të dashur të vendit, një element kryesor i darkës së Krishtlindjes për të gjithë. Krapi – së bashku me peshq të tjerë – janë kapur nga 100 pellgje peshqish në zonë, të cilat u krijuan fillimisht në fund të Mesjetës. Këto kanë mbijetuar deri në ditët e sotme.

Megjithatë, Třeboň ka më shumë për të ofruar sesa peshku. Është një qytet piktoresk i rrethuar me mure që, edhe pse jo aq magjepsës sa Český Krumlov , ruan një pjesë të madhe të hijeshisë së tij të periudhës së Rilindjes. Ajo ka një shesh kryesor të mrekullueshëm të këmbësorëve, dhe pjesët e murit origjinal të qytetit ekzistojnë ende. Për më tepër, birraria e saj “Regent”, e cila daton nga viti 1379, ende prodhon – të paktën sipas mendimit të këtij recensuesi – shumë nga birrat më të mira të vendit.

Është gjithashtu qendra kryesore rekreative e Bohemisë jugore. Shtigjet e ecjes dhe çiklizmit shtrihen nga çdo drejtim, duke negociuar nëpër pyje dhe rreth pellgjeve për kilometra të tëra (referojuni tekstit në kuti poshtë “Zgjatja e këmbëve”). Nëse keni disa ditë të lira dhe po kërkoni për një mjet për të marrë pak ajër në fshat, mos kërkoni përtej Třeboň, ku mund të merrni me qira biçikleta, të merrni harta për biçikleta dhe të shijoni natyrën e paprishur të rajonit.

Třeboň u zgjerua gradualisht nga shekulli i dymbëdhjetë deri në mesin e shekullit të katërmbëdhjetë, kur katër nga vëllezërit Rosenberg (të quajtur gjithashtu Rožmberks) morën kontrollin dhe e bënë Třeboň shtëpinë e tyre të dytë (rezidenca e tyre amtare ishte në Český Krumlov, poshtë rrugës). Třeboň lulëzoi me shpejtësi, duke fituar zakone të rëndësishme të kripës dhe të drejta të prodhimit të birrës.

Megjithëse zjarret dhe lufta në shekujt e shtatëmbëdhjetë dhe të tetëmbëdhjetë shkatërruan disa nga arkitekturat historike të Rilindjes në qytet, një proces gradual rindërtimi përfundimisht rindërtoi pothuajse çdo centimetër të këtij qyteti të rrethuar me mure në gjendjen e tij fillestare. Nën sundimin komunist, Třeboň-it iu dhanë të drejtat e banjës që mbanin të ardhura të holla në mënyrë që ndërtesat të mund të mirëmbaheshin mirë.

Festivali katërditor “Okolo Třeboně” mbahet këtu në fund të qershorit të çdo viti. Ju mund të dëshmoni gara të shumta argëtuese, sportive dhe ngjarje në rrugë dhe të dëgjoni muzikë tradicionale popullore çeke të luajtur në skenat e qendrës së qytetit dhe në parkun aty pranë. Ky event shumëzhanëror nuk dështon kurrë të kthehet në një festë të zgjeruar me një ambient të paharrueshëm. Vizitoni qendrën e informacionit për të kontrolluar datat e sakta dhe për të pyetur për Konkursin historik të Kalorësve, i cili, nëse ndodh, shpesh është shumë argëtues. Fatkeqësisht, nuk ka një datë të caktuar për këtë ngjarje dhe nuk është një ngjarje vjetore.

Duke parë Třeboň

Zyrtarët e qytetit, të cilët janë gjithmonë të shpejtë për të ndihmuar turistët, kanë vendosur tabela për t’i drejtuar turistët pothuajse në çdo vrimë të qendrës. Për shkak se ky qytet i rrethuar me mure është mjaft i vogël, nuk ka vend të gabuar për të filluar një turne, megjithëse është më mirë të filloni në portën në anën jugore, pranë Svinenská brána. Arsyeja për këtë do të bëhet e qartë. Kjo është më e vjetra nga 3 portat e qytetit. Në anën e djathtë, jashtë kësaj porte, ndodhet Birraria Regent ( www.pivovar-regent.cz ), e themeluar në 1379. Banorët vendas do të thonë se kjo pije është po aq e këndshme sa Budvari, dhe ata nuk janë fibbing. Nëse dëshironi të ndaleni, mbani në mend se turnet e fabrikës së birrës duhet të rezervohen paraprakisht (në një ditë të këndshme me diell, mos e humbisni tarracën e hapur të fabrikës së birrës). Me të hyrë në qytetin e vjetër, vazhdoni përmes Žižkovo náměstí për të shkuar në Masarykovo náměstí, ku fasadat me ngjyra të bukura nga koha e Rilindjes duken sikur të ishin ndërtuar dje.

Në anën e majtë është hyrja në Kalanë Třeboň ( www.zamek-trebon.eu ), ekspozita e qytetit. Historia e kësaj kështjelle pasqyron historinë e qytetit. Kalaja fillestare gotike u shkatërrua nga zjarri dhe u rindërtua në shumë raste. Hera e fundit që ndodhi kjo ishte në 1611. Duket mjaft e zakonshme nga pamja e jashtme, por përmban dhoma të dekoruara në mënyrë mbresëlënëse që ofrojnë një sfond fantastik për orenditë e shekullit të gjashtëmbëdhjetë.

Pranimet bëhen nëpërmjet turneve me guidë (vetëm në çekisht, anglisht me marrëveshje paraprake), me 2 turne kryesore të ofruara: Tour A përqendrohet në brendësinë e Rilindjes të kështjellës; Tour B fokusohet në apartamentin fisnik të familjes Schwarzenberg të shekullit të nëntëmbëdhjetë. Të dy turnet kushtojnë 100 CZK (150 CZK për të dyja), me ulje çmimesh për të moshuarit, familjet dhe fëmijët. Gjatë gushtit dhe korrikut , ofrohet gjithashtu një turne i 3-të i kabinave dhe bodrumeve. Orari i tetorit, shtatorit, majit dhe prillit është e martë-e diel nga ora 09:00-16:00. Nga qershori deri në gusht, është i hapur nga e marta deri të dielën nga ora 09:00-17:15.

Dilni nga porta e kështjellës dhe shkoni në rrugën Březanova drejt manastirit Augustinian dhe kishës Saint Giles të shekullit të katërmbëdhjetë ngjitur me të. Brenda kishës ka kopje të shumë prej veprave më të mira gotike të Evropës Qendrore; pjesët origjinale janë dërguar në Galerinë Kombëtare të Pragës. Manastiri dhe kisha janë të hapura të hënën-të shtunë nga ora 09:00-19:00 dhe të dielën nga ora 09:00-18:00.

Rybník Svět shtrihet në jug të qytetit të vjetër. Ky është një pellg i madh që njerëzit vendas e vizitojnë pasditeve të ngrohta. Kur moti është i këndshëm, vende të ndryshme përreth pellgut ofrojnë varka me qira. Ju gjithashtu mund të ecni me biçikletë ose të ecni në perimetrin e pellgut përgjatë shtigjeve të shënuara. Lëreni rreth 3-4 orë për ecjen tuaj. Në bregun juglindor të pellgut (afërsisht njëzet minuta shëtitje nga qendra) shtrihet Mauzoleumi i Schwarzenberg (Schwarzenberská Hrobka). Kjo kriptë dhe kishëz neo-gotike u ndërtua në 1877 dhe është vendi ku janë varrosur shumica e anëtarëve të familjes Schwarzenberg. Një turne në mauzole është 50 CZK për çdo person. Gjatë muajit tetor, shtator, maj dhe prill, këto kripta janë të hapura të martën-të dielën nga ora 09:00 deri në 11:30 dhe nga ora 13:00-15:30. Gjatë muajve gusht, korrik dhe qershor, orët e mëngjesit janë identike, por orët e pasdites zgjaten deri në 16:30.

Manastiri Agustin ka qenë në Třeboň që nga viti 1367 dhe fillimisht u krijua nga familja Rozmberk. Kapela e Shën Vincentit dhe manastiri në manastir janë dy nga pjesët më të vjetra të ndërtesës, dhe këtu mund të vizitoni edhe kishën e Shën Giles. Është e hapur nga ora 9 e mëngjesit deri në 6 pasdite, nga e hëna në të shtunë.

Informacion Turistik

Qendra e Informacionit Turistik shtrihet në Masarykovo nám, në qendër të qytetit të vjetër. 103 ( www.trebon-mesto.cz ). Çdo anëtar i stafit është i mrekullueshëm dhe flet shumë gjuhë, veçanërisht gjermanisht. Ato ofrojnë harta, udhërrëfyes dhe detaje mbi opsionet e akomodimit, marrjen me qira të biçikletave dhe turne. Është e hapur nga e hëna në të premte, nga ora 09:00 deri në 17:00.

Gjetja e kushinetave tuaja

Ka vetëm 3 mënyra për të depërtuar në muret e qytetit të vjetër të Třeboň (duke mos përfshirë kërcimin me shtiza!). Në lindje është Porta e Kalasë (Hradecká brána); në skajin jugor të qytetit ndodhet Svinenská brána; dhe në anën perëndimore është Budějovická brána. Pasi të keni kaluar nëpër ndonjë nga këto hyrje, 6 apo më shumë rrugë që përbëjnë Qytetin e Vjetër janë të lehta për t’u lundruar.

Udhëtimi atje

Autobusët nisen nga stacioni i autobusëve në České Budějovice çdo gjashtëdhjetë minuta ose më shumë. Udhëtimi zgjat tridhjetë deri në dyzet minuta, dhe zakonisht tarifa është 30 CZK.

Duke marrë trenin nga Praga, ky udhëtim normalisht kërkon që ju të ndërroni trenat në Veself nad Lužnicí. Ky tren zgjat rreth tre orë; tarifa e klasit të dytë është 200 CZK. Autobusët dhe trenat gjithashtu nisen shpesh për në Třeboň nga Tábor dhe Jindřichův Hradec. Gjithashtu, ka lidhje të mira nga dhe në Vjenë nëpërmjet České Velenice, qyteti kufitar, i cili mund të arrihet nga Třeboň me tren ose autobus.

Duke dalë me makinë nga Praga, merrni autostradën E55 përmes Tábor dhe më pas kthehuni majtas në autostradën 150, menjëherë pas Veselí nad Lužnicí. Ky udhëtim zgjat të paktën një deri në dy orë. Nga České Budějovice, bashkohuni me autostradën E551 në drejtim të lindjes, drejt Třeboň.

Minibus Pragë – Třeboň . Rezervoni online transfertën e rehatshme me minibus. Shoferë që flasin anglisht.

Artikuj të Lidhura

Lexoni gjithashtu
Close
Back to top button