Udhëtime/Ekskursione Ditore

Tábor

Tabor, CzechTábor ishte baza për lëvizjen Hussite pas ekzekutimit të udhëheqësit fetar të saj, Jan Hus, në Pragë. Ajo u themelua zyrtarisht në 1420, dhe Hussites e quajtën atë për nder të malit Tábor, nga Bibla. Duke sakrifikuar shtëpitë e tyre, Husitët mbërritën këtu për të mirëpritur Krishtin në ringjalljen e tij. Ushtria që drejtonte Taborin, rreth 15000 ushtarë gjithsej, besonte se Zoti i kishte udhëzuar t’i jepnin fund pushtetit katolik gjatë asaj periudhe.

Luftëtari legjendar, Jan Žižka, ishte udhëheqësi i taboritëve, siç quhej ky sekt Hussite. Herë pas here, Žižka thirri ushtarët e tij për të rrahur forcat katolike derisa u vra në një betejë të vitit 1424. Për një dekadë më shumë, Hussitët luftuan, por humbja e tyre në Lipany i dha fund lëvizjes dhe u arrit një marrëveshje me Perandorin e Luksemburgut Sigmund të Perandorisë së Shenjtë Romake. Më pas, qyteti u drejtua nga George of Poděbrad (Jiff z Poděbrad) i Bohemisë. Qyteti lulëzoi ekonomikisht dhe grumbulloi pasurinë e nevojshme për të ndërtuar ndërtesat e Rilindjes, që tani shihen në Qytetin e Vjetër historik.

Transporti nga Praga në Tábor . Alternativë për tren ose autobus. Rezervoni minibus privat derë më derë të lirë.

Zbulimi i Taborit

Shumë nga pamjet e qytetit janë të vendosura rreth ose në Žižkovo náměstí (Sheshi Žižkovo). Në anën perëndimore të sheshit është Muzeu i Lëvizjes Hussite (faqja e internetit: www.husitskemuzeum.cz ). Bashkia e mëparshme, nga koha e Gotikës së vonë, tani regjistron lëvizjen që i dha Taborit një vend në histori dhe e vendosi atë në hartë. Në pjesën e përparme të kësaj ndërtese shtrihen tavolinat prej guri që shërbëtorët Husitë bënin kungim çdo ditë. Duke dalë nga hyrja e muzeut, duke u kthyer dhe duke u përdredhur për 650 metra (2133 këmbë) nën shesh, shtrihet një rrjet tunelesh (Pasazhe nëntokësore) që datojnë në shekullin e pesëmbëdhjetë. Pasi të vizitoni muzeun, shkoni në një nga turnet me guidë, të cilat gjarpërojnë nëpër labirintin e nëndheshëm. Këtu ka strehuar të gjitha gjërat, nga fuçitë e birrës deri te femrat e burgosura për krime të tilla të tmerrshme, si grindjet me burrat. Këto tunele shërbyen gjithashtu si një metodë për t’u futur fshehurazi nën linjat e armikut nëse qyteti do të përmbysej ndonjëherë, duke lejuar ushtrinë Husite të fillonte një sulm nga prapa. Hyrja në muze është 60 CZK për të rriturit dhe 40 CZK për të moshuarit mbi 65 vjeç dhe fëmijët. Orari i hapjes është prill-tetor, çdo ditë 09:00-17:00, dhe nëntor-mars, e mërkurë-e shtunë, 09:00-17:00.

Sapo të dilni nga tunelet, do të jeni në zonën kundërshtare të sheshit, duke parë Kishën “Shpërfytyrimi i Zotit tonë”, me dritaret e saj mbresëlënëse, të harkuar, me njolla dhe altarin e stilit gotik të bërë nga druri. . Zmadhoni kullën për 1 nga pamjet e sipërme të zonës. Kjo është e hapur çdo ditë nga ora 10:00 deri në 17:00 maj deri në gusht, të shtunave dhe të dielave nga ora 10:00 deri në 17:00 në tetor dhe shtator. Çmimi i pranimit është 40 CZK.

Ju mund t’i bëni homazhe Jan Žižka, organizatori ushtarak i Hussites, në statujën e tij ngjitur me kishën. Një grup magjepsës ndërtesash nga koha e Rilindjes, ecni poshtë Pražská ulice në këndin juglindor të sheshit. Nga atje, ju mund të shkoni poshtë Divadelní dhe të shkoni përgjatë lumit Lužnice drejt Kalasë Kotnov. Nëse këmbët tuaja nuk janë gati për udhëtimin, mund të bëni një udhëtim më të drejtpërdrejtë në Kotnov duke zbritur drejt e poshtë Klokotská ulice, e cila del jashtë sheshit ngjitur me Muzeun e Hussites.

Një kështjellë e shekullit të katërmbëdhjetë që përbën cepin jugperëndimor të murit të qytetit, Kalaja Kotnov, është e njohur për kullën e saj rrethore, me një pamje tjetër të shkëlqyer të qytetit. Në kështjellë shtrihet një koleksion i mirëmbajtur i mesjetës, si pajisje të vjetra bujqësore, armatura, armatimet, uniformat, së bashku me artefakte të tjera. Tarifa e pranimit është 50 CZK dhe është e hapur nga prilli deri në shtator çdo ditë nga ora 08:30-17:00.

Kisha e Shpërfytyrimit të Zotit tonë

Kisha e Shpërfytyrimit të Zotit tonë gjendet në anën veriore të sheshit, një kishë e ndërtuar midis viteve 1440 dhe 1512. Është i njohur për arkitekturën e tij fantastike dhe gjithashtu ofron pamje të mahnitshme mbi Tábor. Hyrja është 40 CZK (30 CZK për koncesionet), dhe është e hapur çdo ditë nga ora 10 e mëngjesit deri në 5 pasdite nga prilli deri në gusht. Në shtator dhe tetor, ajo është e hapur vetëm në fundjavë.

Muzeu Historik

Shumë afër Kullës Kotnov, e vendosur në Portën Bechyně, do të vini re një muze të vogël. Në shfaqje është një ekspozitë e “Jeta dhe puna në shoqërinë mesjetare”. Pranimi: 40 CZK. Hapur: 8.30-17.00 maj-shtator.

Një nga gjërat e para për të thënë për Tábor është se, megjithëse është një qytet i madh, i mungojnë veçanërisht vendet e mira për të ngrënë dhe vende për të qëndruar, ndoshta për shkak të faktit se nuk është në të vërtetë në shtegun turistik. Zakonisht është më mirë të hani në hotel këtu, gjë që është e pazakontë për shumicën e vendeve në Republikën Çeke.

Informacion për turistët

Ngjitur me Muzeun e Hussites, Infocentrum města Tábor, Žižkovo nám Two, 390-01 Tábor ( www.tabor.eu ), është i mbushur me të gjitha llojet e informacionit: nga filmi, kartolinat dhe hartat e deri te udhëzimet rreth restoranteve, akomodimit. dhe vendet më të mira për akullore. Stafi në qendër ka numra telefoni të panumërt, pamflete dhe këshilla të dobishme. Është i hapur maj-shtator, Hënë-Premte nga ora 08:30-19:00; Të shtunave dhe të dielave nga ora 09:00-16:00; dhe Tetor-Prill, Hënë-Premte nga ora 09:00-16:00.

Marrja e kushinetave tuaja

Qyteti i Vjetër (Staré Město) ndodhet rreth Žižkovo náměstí, vendi i Muzeut Hussite dhe kishës së qytetit. Muret mesjetare rrethojnë të gjithë bërthamën e qytetit të vjetër. Kalaja e Kotnovit, tani ndër muzetë e qytetit, ndodhet në këndin jugperëndimor. Larg këtij qyteti historik, Tábor nuk ka shumë për të parë, përveç fabrikave dhe ndërtesave të apartamenteve gjithnjë të pranishme (paneláky), të cilat kufizohen pothuajse me të gjitha qytetet dhe qytetet e mëdha çeke.

Udhëtimi atje

Nëse jeni duke vozitur, niseni nga Praga nëpërmjet autostradës D1 dhe fikeni kur të shihni tabelat BENEŠOV, ČESKÉ BUDĚJOVICE, në daljen E55. E55 shkon drejtë në qytetin Tábor dhe është një makinë 60-minuta. Pasi të jeni në Tábor, mund të jetë e vështirë të parkosh. Përpiquni të rezervoni një pozicion me pagesë përgjatë rrugës sapo të arrini në qendër.

Tábor është afërsisht 1 orë e gjysmë me tren ekspres nga Praga, ose pothuajse 1 orë nga České Budějovice. Stacioni i tij i trenit zbaton kontrollet e bagazheve dhe mund të arrini në qendër të qytetit duke kapur autobusin me numrat njëmbëdhjetë, katërmbëdhjetë ose tridhjetë e një. Nga Praga, tarifat janë 210 CZK klasi i parë dhe 140 CZK klasi i dytë .

Udhëtimi për në Tábor me autobus zgjat rreth 1 orë e gjysmë jashtë Pragës dhe kushton 93 CZK. Për të arritur në qendër, është afërsisht një shëtitje njëzet minutash. Drejtohuni përgjatë parkut dhe më pas kthehuni djathtas në cepin më të largët për të shëtitur nëpër třída nëntë, května në qytet.

Artikuj të Lidhura

Back to top button