Udhëtime/Ekskursione Ditore

Český Krumlov

Ky qytet simpatik i Bohemisë Jugore ndodhet 180 km nga Praga. Është një nga pak që kanë ruajtur ende natyrën e vet mesjetare. Český Krumlov quhet perla e Bohemisë. Qendra e saj historike u rendit në Listën e Trashëgimisë Kulturore dhe Natyrore Botërore të UNESCO-s në vitin 1992.

Qyteti dominohet nga dy monumente kulturore kombëtare – kështjella dhe kisha gotike e Shën Vitusit. Kalaja është një kështjellë pjesërisht mesjetare, pjesërisht kala, e vendosur në mënyrë madhështore në një majë shkëmbi me pamje nga qyteti. Është i dyti më i madhi në tokat Çeke (pas Kalasë së Pragës).

Kështjella e fuqishme e Rilindjes, dikur selia e Lordëve të fuqishëm të Rozmberks dhe Schwarzenberg, strehon një koleksion të pasur mobiljesh të periudhës, tapiceri flamande, armë historike dhe një galeri fotografish. Ju duhet të shihni brendësinë e kësaj kështjelle të mrekullueshme dhe qytetin e vjetër me korsitë e tij romantike dhe shtëpitë e rindërtuara mesjetare. Kalaja u ndërtua rreth një kështjelle të shekullit të 13-të me elementë gotik, rilindje dhe barok. Udhëtimet me guidë përfshijnë një vizitë në Sallën e Maskave, një sallë balluke e pikturuar në 1748 (figura të të ftuarve që marrin pjesë në një maskaradë).

Shtëpitë e Latrán-it, zona përreth kështjellës, fillimisht ishin të zëna nga shërbëtorët dhe skribët e oborrit. Ndërtesat këtu përfshijnë një manastir minoritar të shekullit të 14-të dhe fabrikën e birrës Eggenberg, e cila ende i bën dërgesat e saj me kuaj dhe karrocë. Nën shkallët e kështjellës ndodhet ish-hospisi mesjetar dhe Kisha e Shën Joshtit, e kthyer tashmë në apartamente private.

Český Krumlov
Zbuloni një perlë të vërtetë midis monumenteve të UNESCO-s

Transporti nga Praga në Český Krumlov . Alternativë për tren ose autobus. Rezervoni minibus privat derë më derë të lirë.

I spikatur në sheshin kryesor është Bashkia, me arkada tërheqëse dhe hark. Vilém i Rozmberk është varrosur në kishën gotike të Shën Vitusit, e cila daton nga viti 1439. Shkolla Latine, tani një shkollë muzikore dhe ish Kolegji jezuit, tani Hotel Růže, gjithashtu ia vlen të shikohen. Është një shembull i jashtëzakonshëm i një qyteti të vogël mesjetar të Evropës Qendrore. Trashëgimia arkitekturore e qytetit ka mbetur e paprekur falë evolucionit të saj paqësor gjatë më shumë se pesë shekujve. Në vitin 1993, këtu u hap Qendra Ndërkombëtare e Kulturës Egon Schiele.

Mënyra më e mirë për të njohur bukurinë përrallore të qendrës historike të Český Krumlov është të ecësh nëpër korsitë e ngushta piktoreske, të marra në fasadat shumëngjyrëshe të shtëpive të qytetit këtu, të endesh në dyqanet e vogla tradicionale ose të vizitosh një nga shumë kulturore. ngjarjet.

Planifikimi i kohës suaj

Český Krumlov mund të eksplorohet si një udhëtim ditor nga Praga, por për të shijuar vërtet atë që ofron ky qytet, mendoni të qëndroni një ose dy netë.

Dy atraksionet kryesore në Český Krumlov janë kështjella dhe teatri, por ka vetëm disa turne anglishtfolës në ditë (duhet të shoqëroheni nga një udhërrëfyes për të fituar hyrjen). Kjo do të thotë që ju duhet të rezervoni një vend në këto turne sapo të mbërrini dhe më pas të punoni ditën rreth turneve që keni rezervuar. Nëse ju ndodh të harroni të rezervoni – ose nuk dëshironi – shumë turne çeke po zhvillohen gjatë gjithë ditës, kështu që gjithmonë mund të hidheni në një nga këto. Ofrohen fletë informacioni në anglisht.

Një tjetër pikë kryesore e çdo udhëtimi në Český Krumlov duhet të jetë një vozitje poshtë lumit për në Abbey Zlatá Koruna, e cila do të zgjasë rreth tre orë gjithsej. Për ata që kërkojnë pamje spektakolare, ecja deri në majën e Křížový Vrch (Kodra e Kryqit) ju lejon të shikoni poshtë këtë qytet dhe mjedisin e tij buzë lumit. Ka vende të tjera, por ato janë mjaft të rëndësishme – si p.sh. kukulla, muzeu i torturës dhe qendra e artit Egon Schiele.

Do të zbuloni gjithashtu se thjesht të qenit në qytet është një gëzim, me mbrëmjet që ofrojnë një atmosferë të mrekullueshme për ata që duan të shkojnë për të pirë disa pije. Shumica e pamjeve në qytet janë të hapura nga ora 10:00-17:00, megjithëse ato janë të mbyllura të mërkurave.

Nëse dëshironi të eksploroni Český Krumlov , ju rekomandojmë ta bëni atë në një ekskursion privat ose të përbashkët si një udhëtim ditor nga Praga. Një ekskursion privat ju jep fleksibilitet të plotë: ju mund të zgjidhni orën e nisjes, kohëzgjatjen e qëndrimit në destinacionin tuaj, mundësinë e ndryshimeve (nëse vendosni të qëndroni më gjatë ose më të shkurtër) dhe të zgjidhni ose të keni një guidë me përvojë në vendlindjen tuaj. gjuhën ose thjesht një shofer që ofron njohuri bazë dhe rekomandime për vendin. Ndërsa ekskursionet e përbashkëta ofrojnë më pak fleksibilitet, ato nisen në orare dhe ditë të planifikuara me një program fiks – çmimi është i favorshëm dhe përfshin të gjitha tarifat. Shikoni më shumë informacion në faqen tonë të internetit .

Kalaja Český Krumlov

Český Krumlov CastleQyteti i vjetër, pothuajse i rrethuar nga lumi Vltava, mbikëqyret nga Kështjella Český Krumlov dhe Kulla e Rrumbullakët e dekoruar me zbukurime (të rritur/koncesion 50/30 CZK). Ofrohen tre turne të ndryshëm me guida: Tour I (të rritur/koncesion 240/140 CZK në anglisht; një orë) merr dhomat e pasura të Rilindjes, duke përfshirë kishën, suitën barok, galerinë e fotografive dhe sallën e maskaradës, ndërsa Tour II (180/ 100 CZK; një orë) viziton galeritë e portreteve të Schwarzenberg dhe apartamentet e tyre të përdorura në 19shekulli th ; dhe Turneu i Teatrit (të rritur/koncesion 380/220 CZK; 40 minuta, nga ora 10 deri në 4 pasdite e martë deri të dielën, maj deri në tetor) eksploron teatrin e mrekullueshëm rokoko të kështjellës, i kompletuar me makineri origjinale të skenës. Shëtitja nëpër oborre dhe kopshte është falas.

Orari i hapjes së Kalasë

Udhëtimet e kështjellës zhvillohen nga prilli deri në tetor, megjithëse mund të shëtisni në territorin e kështjellës gjatë gjithë vitit. Kalaja: prill-maj, shtator-tetor e martë-die 9-12, 1-4; korrik-gusht e martë-die 9-12, 1-5; Kulla: Prill-Tet Mar – Die 9-9. faqe interneti

Teatri Barok (Zámecké Divadlo)

Teatrot barok dikur gjendeshin në të gjithë Evropën, por praktika e rrezikshme e përdorimit të qirinjve për t’i ndezur ato dhe fishekzjarrëve rregullisht do të thoshte që pothuajse të gjithë tani janë djegur. Dy të vetmet e mbetura dhe të hapura për turistët janë Pallati Drottningholm në Stokholm dhe ky, i vendosur në Kështjellën Krumlov. Turneu i këtij teatri zgjat 40 minuta, dhe ju do të mund të uleni në teatër, përpara se t’ju shfaqen pjesët e ndryshme të makinerive nën skenë që bënë të mundur shfaqjet – fishekzjarre u lëshuan në mënyrë që publiku të mos mund të shikoni, pra duke lejuar ndryshime të shpejta të skenës.

Ka vetëm pesë turne në anglisht çdo ditë, dhe kjo sepse teatri duhet të mbrohet nga shumë njerëz që shkelin katet e tij. Këto turne kanë maksimum 20 persona dhe duhet të rezervohen paraprakisht, pasi janë shumë të njohura. Nëse nuk flisni çekisht, shkoni vetëm nëse mund të shkoni në një turne në anglisht, pasi turneu çek do të jetë konfuz për ata që nuk e flasin gjuhën.

Një turne në teatër kushton 300 CZK plus një tarifë rezervimi 10 CZK për turneun në anglisht (250 CZK + 10 CZK për turneun çek). Teatri është i hapur nga e marta në të diel nga maji deri në tetor, dhe turnetë në anglisht fillojnë në 10:00, 11:00, 13:00, 14:00 dhe 15:00. Ju duhet të blini biletën tuaj në zyrën e biletave në kështjellë ose të telefononi drejtpërdrejt teatrin.

Pamje të tjera

Kopshtet e Kalasë (Zámecká Zahrada)

Kopshti në kështjellë daton në shekullin e 17-të dhe është një nga karakteristikat përcaktuese të kompleksit. Është 2300 këmbë e gjatë dhe e ndarë në dy pjesë të dallueshme: pjesa e poshtme është simetrike dhe e bazuar në stilin francez, ndërsa pjesa e sipërme është më e ashpër dhe e bazuar në stilin anglez.

Qendra e Artit e Egon Schiele

Në fillim të shekullit të njëzetë, qyteti i respektuar dhe i qetë i Çeski Krumlovit nuk ishte i përgatitur për ndonjë art avangardë, veçanërisht për çdo gjë që përfshinte vajza të reja, nudo. Por kjo është pikërisht ajo që ata morën në veprat e artistit të munduar austriak Egon Schiele, pikturat shpesh groteske të të cilit të prodhuara këtu, këto ditë, besohet se janë një thesar i qytetit. Pikturat e ekspozuara në ‘Egon Schiele Art Centrum’ zbulojnë detaje të rezidencës së tij të shkurtër bohemiane. Ai sapo arriti një vit jetë mëkatare me Wally Neuzil (një model i mëparshëm i Gustav Klimt) përpara se vendasit ta detyronin atë të largohej nga qyteti në 1911. Stili i tij i guximit vazhdon në qendrën lokale të artit të quajtur pas tij, megjithatë, duke ofruar një gamë të gjerë ekspozitash vizitore në sallat e saj, qoftë përpunimi i tekstit çek apo video arti rus.

Kolegji Jezuit

E ndërtuar në vitin 1588, e vendosur në rrugën Horní, me strehën e saj piktoreske të pikturuar dhe të grafituar. Egon Schiele, piktori ekspresionist nga Austria (1890-1918), mbërriti në Çeský Krumlov për të jetuar në vitin 1911, ku qëndroi në një strehë të ftohtë, duke prodhuar shumë vepra mahnitëse, magjepsëse. Gjatë viteve nëntëmbëdhjetë nëntëdhjetë, ajo që dikur ishte mesjetare.

Kisha e Shën Vitit

Ndodhet pas sheshit dhe është një ndërtesë e fillimit të shekullit të pesëmbëdhjetë me afreske moderne në rreshtin verior, varrin e William of Rožmberk dhe qemerët e lartë.

Muzeu i Torturës

Një aktakuzë për të ardhur keq për prejardhjen e qytetit në konsumizëm. Lokalet autentike i kthejnë vizitorët në kohët mizore të Mesjetës kur torturat ishin në lulëzim të plotë. Fajtorët dhe të pafajshmit u torturuan me metodat më mizore dhe me instrumente dhe mjete specifike të sofistikuara torture. Pothuajse 100 ekspozita të instrumenteve të torturës janë ekspozuar në një sipërfaqe prej më shumë se 400 m2. Ekspozita përmban 10 figura dylli dhe dy efekte unike audiovizuale: djegia e shtrigës dhe prerja e kokës.

Kisha e Shën Vitit

Kjo kishë daton që nga shekulli i 15-të dhe është një nga pamjet që duhet parë brenda qytetit. Në fakt është ndërtuar në vendin e një kishe tjetër; prandaj historia e saj daton edhe më larg se kaq. Tërheqja kryesore e kësaj faqeje është se është një shembull i shkëlqyer i qemereve me rrjetë, por gurëpunimi – veçanërisht në shenjtëroren pranë murit verior – është gjithashtu mahnitëse për t’u parë. Zona të tjera të kësaj kishe të mrekullueshme që sigurisht të bien në sy janë altari i shekullit të 15-të dhe pikturat murale të gjetura në verandën Late Go. Më parë strehonte Madonën e Krumlovit, por tani ajo ruhet në Muzeun e Historisë së Artit në Vjenë. Një kopje mund të shihet në Galerinë Kombëtare në Pragë.

Latrán

I lidhur me qytetin e brendshëm nga një urë mbi Vltava, Latran dikur ishte shtëpia krenare e tregtarëve dhe zejtarëve, të cilët të gjithë punonin për kështjellën. Arkitektura e gjetur këtu të lë pa frymë në vende, me disa ndërtesa gotike dhe barok, si Manastiri Minorite, Manastiri i të varfërve Clares dhe kisha fantastike. Është gjithashtu e mundur të shihet e vetmja portë e mbetur e qytetit afër, e quajtur Porta e Budejovice.

Sheshi Svornost

Ky shesh është shtëpia e shumë pamjeve të ndryshme, por ajo që padyshim do të vini re së pari është Bashkia e Vjetër, e cila ndodhet në qoshe dhe është krijuar në datën 16 duke bashkuar dy shtëpi të mëdha. Në 1716 u ngrit Kolona e Murtajës Marian në qendër të sheshit, dhe kjo u krijua për të falënderuar për faktin se Vdekja e Zezë nuk arriti në qytet. Statuja përfshinte imazhe të Madonna dhe Shën Roch, i cili u thirr për mbrojtje kundër murtajës që përfshiu Evropën.

Muzeu Seidel

Vizitoni këtë muze fotografie për të mësuar më shumë rreth fotografit vendas Josef Seidel. Në shfaqje janë imazhe lëvizëse retrospektive që regjistrojnë jetën e fillimit të shekullit të 20-të në fshatrat aty pranë. Nëse fotografitë nuk ju tregojnë historinë e plotë, mund të jeni në gjendje të bashkoheni në një turne në gjuhën angleze. Adresa: Linecká 272; Pranimi 100 CZK. Hapur: nga 9 e mëngjesit deri në 4 pasdite.

Muzeu Rajonal

Ky muze do t’ju tregojë historinë e artit popullor rajonal, historinë, orenditë, etj. Ekziston gjithashtu një model interesant, shumë i vjetër, me madhësi të plotë të qytetit. Adresa: Horní 152; Pranimi: 50 CZK. Hapur: E martë deri të dielën nga 9 e mëngjesit në mesditë dhe nga ora 12:30 deri në 5 pasdite.

Muzeu i Marionetave

E vendosur në ish Kishën e Shën Joshtit, kjo degë e Teatrit Kombëtar të Marionetave të Pragës ka një ekspozitë të madhe kukullash dhe marionetash nga shekuj të ndryshëm. Adresa: Latrán 6; Pranimi: 80 CZK. Hapur: 09:00-18:00 Prill-Gush, 10:00-16:00 shtator dhe tetor.

Ku për të ngrënë

Where to eat in Cesky KrumlovČeský Krumlov është plot me bujtina mesjetare të njohur për mobiljet e tyre prej druri të errët dhe përzgjedhjen e mishrave të pështyrë. Për troftën e freskët buzë lumit dhe gota me kanellë ose bajame (të nxehtë ose të ftohtë) të shërbyer në një atmosferë fshatare dhe intime, provoni Krčma U Dvou Marií. Vizitoni katakombet e shekullit të 13-të me qirinj të hotelit Old Inn për kuzhinë tradicionale çeke me një anë të hijeshisë gotike. Në Cikánská Jizba (Taverna Cigane), vakti juaj ka të ngjarë të shoqërohet me muzikë popullore live. Cafe Laibon është një oaz vegjetarian në një det konkurrentësh mishngrënës. Supat e shijshme, një listë marramendëse çajrash dhe ushqime inovative e bëjnë atë një zgjedhje fituese për drekë.

Cikánská Jizba (Dlouhá 31; pjatat kryesore 100-240 CZK; Hapur 3 pasdite-mesnatë Hënë-Sht.) Në “The Gypsy Room”, ka muzikë live rome gjatë fundjavave për t’u shoqëruar me menunë e ushqimeve të preferuara çeke.

Krčma v Šatlavské (Horní 157; pjatat kryesore 120-250 CZK) Nirvana për adhuruesit e mishit, ky bodrum mesjetar i barbekjusë shërben pjata cëcëritëse në një labirint të errët të ndriçuar nga qirinj dhe flakët vezulluese të skarave të hapura.

Hospoda Na Louži (Kájovská 66) Asgjë nuk ka ndryshuar në këtë sallon birre të veshur me dru për gati një shekull. Vendasit dhe turistët paketojnë Na Louži për ushqime të mëdha dhe një birrë të shijshme të errët nga birraria lokale Eggenberg.

Český Krumlov FestivalNgjarjet muzikore të organizuara në Český Krumlov

Gjatë muajve të verës, qyteti bëhet edhe më i mbushur se normalisht gjatë festivaleve të shumta muzikore. Ka shumë festivale muzikore gjatë gjithë vitit: Festivali i trëndafilit me 5 petale gjatë qershorit është një garë 2-ditore me fishekzjarre, parada mesjetare dhe panaire në rrugë. Gjithashtu organizohet një ngjarje e muzikës së dhomës në fillim të verës, një festival në fillim të korrikut dhe një ngjarje muzikore në gusht që është ndërkombëtare ( www.festivalkrumlov.cz ). Njohësit e baletit dhe operës mund të performojnë në Kopshtet e Kalasë në teatrin rrotullues, në ajër të hapur.

Cesky Krumlov njihet si një qytet përrallor gjatë gjithë vitit. Por pikërisht gjatë Krishtlindjeve bëhet edhe më e veçantë. Tregu lokal i Krishtlindjeve i cili mbahet çdo fundjavë nga e premtja deri të dielën fillon më 30 nëntor dhe zgjat deri më 6 janar. Ndër pikat kryesore të programit për fëmijë janë skena e gjallë e lindjes së Krishtit, Shën Nikolla ose Krishtlindjet me arinjtë e kështjellës.

Biçikleta me qira

Biçikletat mund të merren me qira në stacionin e trenit dhe kushtojnë 150 CZK në ditë nëse keni një biletë treni – nëse nuk e keni, çmimet do të jenë pak më të larta. Ju gjithashtu mund t’i merrni me qira nga Hostel 99 dhe Vltava Sport Service.

Hipur me kuaj në Çeský Krumlov

Një sport i ri popullor është kalërimi dhe firmat si Slupenec Horse Riding ( www.jk-slupenec.cz ), që ndodhet pak minuta me makinë larg Český Krumlov, ofrojnë mësime të kalërimit për fillestarët, si dhe hakime gjatë gjithë ditës për ata që kanë më shumë përvojë.

Qendra e Informacionit Turistik

Qendra e informacionit turistik ndodhet në sheshin kryesor, dhe ju mund të merrni një hartë falas këtu dhe të gjeni oraret për të gjitha lidhjet e transportit për dhe nga qyteti. Ju gjithashtu do të jeni në gjendje të mësoni për çdo ngjarje që ndodh në zonë ose për atraksione të ndryshme që zona ofron. Është e hapur nga ora 9:00 deri në 19:00 (20:00 nga korriku-gusht), megjithëse orët mund të reduktohen në dimër. Për t’i kontaktuar ata, telefononi 380-704-622 ose vizitoni www.ckrumlov.info ).

Arritja atje

Largësia: mbi 180 km në jug të Pragës. Autobusët janë më të shpejtë dhe më të lirë. Autobus nga Florenc (autobusët ČSAD) ose stacioni Na Knížecí (autobusët e verdhë të Agjencisë Studentore); dy orë e 30 minuta. Biletat e autobusit kushtojnë rreth 200 CZK. Treni nga Hlavní nádraží zgjat tre deri në katër orë dhe kërkon një ndryshim në České Budějovice (bileta kushton rreth 260 CZK). Ekziston gjithashtu një shërbim i rregullt treni midis České Budějovice dhe Český Krumlov, dhe udhëtimi zgjat 45 minuta. Nëse drejtoni makinën tuaj, udhëtimi mund të zgjasë më pak se tre orë. Merrni autostradën D1 në drejtim të Brno dhe kthehuni në jug në autostradën E55.

Këshillë: Rezervoni eksplorimin në Cesky Krumlov në internet .

Artikuj të Lidhura

Lexoni gjithashtu
Close
Back to top button