Udhëtime/Ekskursione Ditore

Liberec

LiberecLiberec, i vendosur në Boheminë veriore, është një qytet historikisht i rëndësishëm për shkak të suksesit legjendar të produkteve të tij tekstile. Qyteti evoluoi kryesisht në shekullin e nëntëmbëdhjetë, kur pasuria e ‘industrialistëve’ rezultoi në arkitekturën e tij piktoreske. Këto ditë, shumë turistë vizitojnë Liberecin, veçanërisht gjatë turneut vjetor dimëror të kërcimeve me ski, për një pushim qetësues duke shkuar në Aquapark masiv të qytetit ose gjatë rrugës për në ndonjë nga vendpushimet e skive aty pranë. Liberec ndodhet njëqind kilometra në veri të Pragës, ose një orë tetë minuta me makinë nga Centrum në Pragë. Për shkak të pozicionit të tij, është gjithashtu një qytet mjaft i arsyeshëm për të bërë një udhëtim ditor.

Aquapark Liberec . Ky park ujor i mbuluar ka pishina, rrëshqitje uji, tasin emocionues të hapësirës, një shpellë romantike, akuariume deti, një pishinë me valë, gejzerë, pajisje masazhi dhe më shumë. Është veçanërisht argëtuese për fëmijët. Aquapark ndodhet në skajin jugor të Liberec, në kompleksin Babilon Centrum.

Ještěd

Monumenti më i dukshëm i Liberec është mali Ještěd. Që nga viti 1973, kjo ka pasur një strukturë që kombinon një kullë transmetimi televiziv me një hotel në krye. Ky është ndoshta ndër modelet më të njohura të Funksionalizmit Evropian. Ndërtesa duket si një anije kozmike dhe pjesa e brendshme e saj i ngjan diçkaje nga një film fantastiko-shkencor. Kjo ndërtesë ishte në fakt frymëzimi për një libër dhe një film të quajtur Grand Hotel, që ndodh brenda saj. Ka një qendër të madhe për ski, në afërsi të hotelit, e përbërë nga disa kilometra pista skish. Nëse dëshironi që pushimet tuaja të përfshijnë hapësirën e jashtme, elementin fantastiko-shkencor, Ještěd është sigurisht zona për të rezervuar hotelin tuaj.

Aktivitetet

Liberec ZooMegjithatë, Liberec gjithashtu ka shumë për të ofruar për njerëzit me shije të ndryshme. Kopshti Botanik është një objekt që duhet parë, i cili renditet ndër projektet më të bukura dhe më domethënëse shkencore të Evropës. Serat në të ofrojnë bimë nga e gjithë bota. Brenda pavijonit të tij origjinal të Përzgjedhjes së Luleve, mund të zbulohen magnolia të vjetra më shumë se dyqind vjeçare. Kjo do të thotë se ata janë më të respektuarit në Evropë. Pranë Kopshtit Botanik ndodhet kopshti zoologjik i Liberec, i cili me krenari rrit tigrat e bardhë.

Jo shumë larg këtyre 2 pamjeve të mrekullive natyrore, ju mund të vizitoni Grand Restaurantin Golden Lion (Zlatý Lev) dhe të provoni një biftek sirfile dhe bukë në stilin tradicional çek.

BizuterieNjë udhëtim i shkurtër nga Liberec ju sjell në qytetin Jablonec nad Nisou, i cili është një qendër tradicionale çeke bizhuterish. Edhe sheikët më të fuqishëm të Arabisë pëlqenin bizhuteritë me famë botërore të prodhuara nga ky qytet. Këtu mund të shkoni në Muzeum Skla a Bižuterie (Muzeu i Qelqit dhe Bizhuterive) dhe të dëshmoni ekspozitën e tij të bukur për historinë e prodhimit të qelqit dhe një nga koleksionet më të mira të butonave për veshje në Evropën Qendrore. Për udhëtimin midis Liberec dhe Jablonec nad Nisou, mund të bëni një udhëtim me tramvaj ndër-qytetësh me diametër të ngushtë që do t’ju kalojë nëpër luginat e bukura të kodrinave të maleve të Jizerské.

Aquapark LiberecNëse ju pëlqen të gëzoheni dhe të notoni në ujë, ose nëse moti ju pengon të eksploroni në natyrë, atëherë mund të shkoni në parkun më të madh ujor të Republikës Çeke – qendrën e Babilonisë . Kjo jo vetëm që ka një sipërfaqe prej më shumë se 30000 metra katrorë të mbushur me sauna dhe pishina, por gjithashtu përmban rreth tridhjetë restorante dhe kafene, një shpellë me jod kripë dhe një rrugicë bowling. Qendra argëtuese e Babilonisë funksionon gjithashtu si hotel, dhe kjo mund të jetë baza juaj personale për të eksploruar të gjitha mrekullitë e Liberec.

Transporti i Pragës Liberec . Alternativë për tren ose autobus. Rezervoni minibus privat derë më derë të lirë.

Artikuj të Lidhura

Lexoni gjithashtu
Close
Back to top button