Udhëtime/Ekskursione Ditore

Karlovy Vary Spas

Qyteti i Karlovy Vary ndodhet në pjesën perëndimore të Republikës Çeke në kryqëzimin e dy lumenjve rreth 120 km nga Praga. Është resorti më i madh dhe më i famshëm shëndetësor në Republikën Çeke.

Karlovy Vary është i njohur për trajtimet e tij intensive dhe kurative spa. Ndërsa disa sapo vijnë për të provuar disa nga një gamë e gjerë shërbimesh të disponueshme, shumica shkojnë në Karlovy Vary për të shijuar një përvojë një deri në tre javë në spa. Trajtimet fillojnë me një konsultë me një mjek spa, i cili do të përshkruajë një regjim specifik të aktiviteteve të përditshme, duke përfshirë banjot minerale, masazhet, depilimet me dyll, pako me baltë, elektroterapinë dhe thithjen e oksigjenit të pastër. Por mos u shqetësoni; Regjimet lënë mjaft kohë për të eksploruar Karlovy Vary-n e pazakontë dhe fshatrat e tij të bukur. Pasi të kaloni mëngjesin në një relaksim të plotë në një banjë ose sanatorium, do të inkurajoheni të kaloni pasdite duke shijuar një shëtitje të qetë përgjatë shtigjeve të pyjeve të harlisur të qytetit.

Trajtimet intensive dhe gjithëpërfshirëse të spa zgjasin të gjitha të paktën një javë dhe duhet të organizohen paraprakisht. Ato tradicionalisht përfshijnë dhomën, ushqimin e plotë dhe një regjim të plotë terapie. Kostot variojnë nga 900 CZK në 2500 CZK për person në ditë, në varësi të sezonit dhe lehtësive të ofruara në kompleksin terapeutik. Çmimet janë më të lartat nga maji në shtator dhe më të ulëtat nga nëntori në shkurt, kështu që planifikoni një vizitë gjatë sezonit të ulët për një pushim të shkëlqyeshëm të çmimeve.

Nëse jeni të interesuar vetëm të shijoni një arratisje një ose dy-ditore në spa, ka shumë mundësi për të përjetuar ujërat minerale në baza “ambulatore”. Pothuajse të gjithë hotelet në qytet ofrojnë trajtime spa dhe shëndetësore, ndaj pyesni kur të rezervoni dhomën tuaj. Shumica do të organizojnë me kënaqësi trajtimin nëse nuk i ofrojnë ato drejtpërdrejt.

Chateau Spa Karlovy Vary

¨SpasAlžbětiny Lázně

Kompleksi më i madh dhe më i famshëm terapeutik në Republikën Çeke është Banja Elizabeth (Alžbětiny Lázně) e vendosur në Smetanovy sady 1145/1 ( www.spa5.cz ). Ky është vendi për të ardhur për relaksim të plotë dhe të plotë. Menuja e tij përmban më shumë se 60 lloje të ndryshme trajtimesh që përkëdhelin trupin tuaj me kura me ujë, masazhe, një banjë me ajër të nxehtë, një banjë me avull, një vorbull, një banjë me perla dhe shumë më tepër. Çdo trajtim përfshin gjithashtu përdorimin e pishinës së tyre masive. Ju mund të zgjidhni paketa spa që variojnë nga 430 CZK për një banjë birre anticelulit deri në 1200 CZK për një masazh me gurë të nxehtë. Elizabeth Bath është e hapur nga e hëna në të premte nga ora 8 e mëngjesit deri në 3 pasdite për trajtime spa. Pishina është e hapur nga e hëna në të premte nga ora 9 e mëngjesit deri në mesditë, dhe nga ora 13:00 deri në 21:00, e shtuna nga 9 e mëngjesit deri në 21:00 dhe e diel nga 9 e mëngjesit deri në 6 pasdite.

Zámecké Lázně

Castle Spa (Zámecké Lázně) që ndodhet në Zámecký vrch 1 është një institucion relativisht i ri që është bërë i njohur si vendi ku duhet të shkoni për trajtimet më luksoze të spa në Karlovy Vary. Shtëpia e Wellness ndodhet në një vend të rinovuar në këmbët e Kullës së Kalasë (Zámecká věž) në qendrën e vjetër të qytetit dhe ka një përzierje të mrekullueshme të bukurisë së vjetër dhe komoditeteve moderne. Shikoni faqen e internetit të Castle Spa ( www.carlsbad-plaza.com ) për të parë menunë e trajtimeve dhe për të bërë një rezervim.

SpasTë sapoardhurit në Karlovy Vary mund të jenë të hutuar pas mbërritjes për të parë pothuajse të gjithë duke mbajtur një filxhan me pamje qesharake. “Kupa” është në thelb një turi me një kashtë të integruar që kalon nëpër dorezë. Të rinj dhe të moshuar parakalojnë përreth me gotat e tyre, duke i mbushur dhe rimbushur ato në çezmat e ndryshme të ujit termal që gjenden nëpër qytet. Ju mund t’i blini këto suvenire të çuditshme kudo për aq pak sa 80 CZK ose deri në 300 CZK. Por kini kujdes: asnjë prej filxhanëve nuk mund ta bëjë ujin mineral të shijojë më mirë. Edhe pse është e zakonshme të shohësh njerëz që thithin gjërat, ju mund të dëshironi të pini një gllënjkë të vogël fillimisht. Ashtu si shumica e ujërave minerale, Karlovy Vary ka një erë dhe shije të veçantë që të kujton vezët e kalbura.

Megjithëse çdo trajtim spa është i ndryshëm, të gjitha ato përfshijnë një gjë: një dozë të madhe ditore me ujë të nxehtë mineral nga një nga 12 burimet lokale. Uji përdoret për të trajtuar çrregullimet e brendshme dhe mineralet priren të pastrojnë trupin tërësisht. Kjo do të thotë që një gllënjkë uji mineral shpesh shkakton diarre, ndaj përgatituni!

Transporti nga Praga në Karlovy Vary . Alternativë për tren ose autobus. Rezervoni minibus privat derë më derë të lirë.

Artikuj të Lidhura

Back to top button