Udhëtime/Ekskursione Ditore

Lidice

Lidice MemorialShumë njerëz besojnë se çekët, krahasuar me polakët, ukrainasit dhe bjellorusët, e kishin relativisht të lehtë nën pushtimin nazist gjatë Luftës së Dytë Botërore. Ndërsa kjo është një zonë e debatit të vazhdueshëm, të bësh një udhëtim 30-minutësh me makinë ose autobus nga Praga për në ish-fshatin Lidice është një kujtim i qartë dhe i kthjellët i akteve ekstreme të mizorisë që kanë vuajtur çekët nga duart e forcave pushtuese.

Lidice hyri në ndërgjegjen kolektive të botës në vitin 1942, në kulmin e pushtimit nazist. Kjo ishte kur parashutistët çekë dhe sllovakë të vendosur në Britani u hodhën në vend për të vrarë Reinhard Heydrich, kreun nazist të protektoratit dhe oficerin më të lartë gjerman në tokat çeke. Parashutistët arritën të hidhnin në erë limuzinën e Heydrich në fund të majit 1942 dhe ai vdiq në spital një javë më vonë. Megjithatë, plani dështoi disi pasi gjermanët u tërbuan aq shumë nga vrasja, saqë u zotuan për vrasje hakmarrëse dhe zgjodhën Lidice si objektivin e tyre – ndoshta sepse dyshonin se qyteti kishte akomoduar parashutistët.

Më 10 qershor 1942, forcat gjermane mblodhën çdo burrë të vetëm në Lidice mbi moshën 16 vjeç dhe i ekzekutuan në grupe prej 10 vetash. Gratë më pas u dërguan në kampin e përqendrimit Ravensbrück, ku shumica vdiqën. Në të njëjtën kohë, rreth 90 fëmijët e Lidice u dërguan ose në kampin e përqendrimit Gneisenau ose në jetimore nëse dukeshin mjaftueshëm gjermanikë. Në total, 348 nga 500 banorët e Lidice u vranë. Gjermanët gjithashtu shkatërruan qytetin duke dinamituar çdo shtëpi, kishë dhe ndërtesë në fshat një nga një.

Muzeu Lidice

Sot, një muze i vogël por magjepsës ofron informacione për qytetin që dikur ishte dhe shpjegoi tragjedinë që ndodhi në vend. Ju gjithashtu mund të ecni nëpër fushën e përhumbur ku dikur ishte fshati. Kushtojini nderimet tuaja të vdekurve në varrezat e vjetra dhe të reja të Lidice-s, si dhe kryqit prej druri që shënon varrin masiv të burrave të ekzekutuar. Këto varre janë gjithçka që ka mbetur nga qyteti.

Hyrja në muzeun Lidice është 80 CZK për të rriturit dhe 40 CZK për studentët dhe të moshuarit. Është e hapur çdo ditë nga ora 9 e mëngjesit deri në 5 pasdite në mars, nga 9 e mëngjesit në 6 pasdite midis prillit dhe tetorit dhe nga ora 9 e mëngjesit deri në 4 pasdite midis nëntorit dhe shkurtit. Kontrolloni www.lidice-memorial.cz për informacione të mëtejshme.

Arritja atje

Autobusët e shënuar ‘Lidice-Kladno’ nisen nga Praga në stacionet e autobusëve përballë Hotelit Diplomat, pranë stacionit të metrosë Dejvická (Linja A). Jo të gjithë autobusët për në Kladno ndalojnë në Lidice, ndaj sigurohuni që të jeni në autobusin e duhur duke e konfirmuar atë me shoferin. Udhëtimi zgjat rreth 30 minuta, dhe biletat e blera nga shoferi duhet të kushtojnë 30 CZK.

Nëse jeni duke vozitur vetë, merrni autostradën 7 nga ana perëndimore e Pragës, kaloni aeroportin dhe shkoni në perëndim në autostradën 551. Është një makinë 20-minuta.

Taksi nga Praga në Lidice . Alternativë për autobusin. Rezervoni minibus privat derë më derë të lirë.

Artikuj të Lidhura

Back to top button