Udhëtime/Ekskursione Ditore

Kalaja e Křivoklát

Të dhënat që përmendin kështjellën mbretërore Křivoklát u regjistruan për herë të parë rreth vitit 1100 pas Krishtit, megjithëse ndërtesa e sotme daton nga fundi i shekullit të 13-të. Ajo u zgjerua dhe u fortifikua në fund të shekullit të 14-të. Falë të gjitha këtyre rinovimeve dhe rindërtimit të vazhdueshëm, kështjella tregon të gjitha fazat e stilit gotik. Kalaja konsiderohet unike nga pikëpamja arkitektonike dhe e ngjashme me konceptimin e kështjellës franceze. Kalaja ishte dikur shtëpiza mbretërore e gjuetisë e Charles IV. Brenda, ju mund të shihni Sallën e Mbretit me hark, një kishëz gotike me një altar të gdhendur imët, një birucë që dikur përdorej si burg dhe tani është shtëpia e një shumëllojshmërie të zymtë instrumentesh torture, dhe Salla e Kalorësve një koleksion pikturash gotike të vonshme dhe shumë. skulptura.

Křivoklát ndodhet 40 km deri në 50 km në perëndim të Pragës. Me 250,000 vizitorë në vit, është kështjella e dytë më e vizituar në Republikën Çeke. Një nga gjërat më të mira për një udhëtim në Křivoklát është fshati përreth, me shtigje të shumta të përsosura për ecje, çiklizëm dhe shëtitje.

Křivoklát Castle

Transporti nga Praga në Křivoklát . Alternativë për të trajnuar. Rezervoni minibus privat derë më derë të lirë.

Arritja në Kështjellën Křivoklát

Ka një tren nga Praga në Beroun çdo gjysmë ore, dhe ky udhëtim zgjat rreth 40 minuta. Kur të mbërrini në Beroun, do t’ju duhet të kaloni në trenin për në Křivoklát. Më pas duhet të ecësh për 10 minuta për të arritur në kështjellë. Sigurohuni që të mbani shënim se kur trenat nisen për në Beroun kur të mbërrini, megjithatë – njëri shkon pak para mesditës dhe të tjerët janë pasdite. Ju gjithashtu mund të rezervoni një ekskursion online .

Pranimi

Është 240 CZK, por ju mund të kurseni para nëse në vend të kësaj merrni një turne çek (kjo kushton 190 CZK). Nëse merrni një libër udhëzues, do të jeni mirë me këtë.

Kalaja është e hapur

maj-shtator – e martë-e diel, 9:00-12:00 & 13:00-17:00; prill dhe tetor – e martë-e diel, 10:00-16:00; Nëntor-Dhjetor – E shtunë-E diel, ora 10:00-15:00; Janar-Mars – E Hënë-E shtunë, ora 10:00-15:00

Artikuj të Lidhura

Back to top button