Pazar

Moda e Pragës

Nëse e keni vizituar Pragën më parë, jam i sigurt se do të pajtoheni që ka shumë gra të bukura këtu. Ata janë me stil, e kënaqin veten me veshje të bukura – dhe të gjithë e duan modën. Një numër supermodelesh vijnë nga Republika Çeke – për të përmendur vetëm disa: Eva Herzigova, Hana Soukupova, Karolina Kurkova dhe Daniela Pestova. Në dritën e bukurisë së vajzave, të kombinuara me madhështinë e qytetit, nuk është çudi që kaq shumë reklama janë xhiruar në Pragë. Ngjarjet vjetore si Code Mode, Praga Fashion Weekend dhe Holešovice Fashion Market kanë ndryshuar skenën e modës në Pragë. Ata kanë kontribuar për ta bërë Pragën një pjesë të madhe të botës së modës. Dizajnerët e famshëm çekë përfshijnë Klara Nademlynska, Josef Sloboda, Helena Fejkova, Ivana Follova dhe Hana Stocklassa, të cilët të gjithë kanë butikë në Pragë ( www.czechfashion.cz ). Për markat ndërkombëtare, ne rekomandojmë veçanërisht një udhëtim në butikët e Minty Concept Gallery, showroom Bella Brutta, Mona Pret-a-Porter, CYBK, Design Diva, Leeda, Hardde-Core Galerie.

Dyqane/Butiqe Dizajni

Bizhuteri Belda

Një sallë ekspozite e një firme familjare që prodhon aktualisht pjesë moderne sipas modeleve të tyre dhe në bashkëpunim me stilistë të tjerë bashkëkohorë dhe riprodhime me cilësi të lartë dhe bizhuteri të reja nga dizajnet e artistit të shekullit të 19-të Alfons Mucha. faqe interneti

Boutique Klara Nademlynska

Butiku i një prej stilistëve më të famshëm dhe të suksesshëm çekë, i projektuar nga Olgoj Chorchoj. faqe interneti

Bohéme

Dyqan veshjesh moderne çeke për femra. Vendndodhja: Dusni 8, Pragë 1. faqe interneti

Tatiana

Shiten veshje te bukura per femra. Vendndodhja: Dusni 1, Pragë 1. faqe interneti

Timoure et Group

Pallto, kostume, pantallona, xhaketa dhe pulovra të bëra me porosi. Vendndodhja: V Kolkovne 6, Pragë 1. faqe interneti

Galeria e Modës së Helena Fejková

Herë pas here veshje të çuditshme dhe gjithmonë të prera mrekullisht, një vend për të gjetur një veshje për ngjarje të veçanta. Adresa: Štěpánská 61; Nga e hëna në të premte nga 10:00 deri në 19:00, të shtunën nga 10:00 deri në 15:00. faqe interneti

Hard de Core

Shpikja e stilistëve kreativë Petra Krčková dhe Josefina Bakošová, ky nuk është vetëm një dyqan i modës, por një institucion që ruan qeramika, bizhuteri dhe dizajne të tjera të punuara me dorë, të cilat nuk mund të zbulohen askund tjetër. Gjithashtu, pronarët do të dizajnojnë dekorimet për festën tuaj dhe janë të lumtur t’ju tregojnë se si të kopjoni disa nga teknikat e tyre. Adresa: Senovážné náměstí 10; Nga e hëna në të premte nga 11:00 deri në 19:00, të shtunën nga 11:00 deri në 17:00. faqe interneti

Laly

Një dyqan i vogël, i mrekullueshëm veshjesh vintage me një sërë veshjesh intriguese, një vend për shfletim oportunist. Adresa: Štupartská 3; Çdo ditë nga ora 11:00 deri në 20:00. faqe interneti

InDiva (dikur Tualeti ose Diva)

Rroba dhe fustane vintage me pamje retro dhe aksesorë hip nga stilistë çekë. faqe interneti

Boutique Nana Vogue

Shet Burberry, Chanel, Marc Jacobs dhe Diane von Furstenburg të cilësisë së mirë. faqe interneti

Kubista dhe Modernista

Këto dy dyqane janë dy nga butikët më elegant të dizajnit në Pragë dhe ofrojnë disa nga suveniret më të mira dhe më të pazakonta të vizitës suaj. Të dyja përfitojnë nga derdhja e jashtëzakonshme e dizajnit të fundit të Pragës gjatë gjysmës së parë të shekullit të 20-të. E para, Kubista përqendrohet në riprodhimet e shkëlqyera të veprave kubiste çeke, duke përfshirë qeramikën dhe mobiljet, dhe shitjen e disa pjesëve origjinale. Në mënyrë të përshtatshme, ajo ndodhet në Shtëpinë Kubiste të Madonës së Zezë. Modernista , përkundrazi, përqendrohet në vepra paksa të mëvonshme, me riprodhime të pjesëve nga Adolf Loos dhe stilistë funksionalistë.

Czech Fashion Kubista and Modernista

Artikuj të Lidhura

Lexoni gjithashtu
Close
Back to top button