NgjarjetPazarQytet i vjetërTërheqjet Turistike

Prague Christmas Markets

Prague Christmas MarketsTregjet kryesore janë të vendosura rreth Sheshit Wenceslas dhe Sheshit të Qytetit të Vjetër, ndërsa ato më të vogla mund të gjenden rreth Havelské Tržiště, Náměstí Míru dhe Náměstí Republiky. Një tjetër ndodhet në Ekspozitat e Pragës (Výstaviště). Por ndoshta më e bukura është në Sheshi i Qytetit të Vjetër, ku një pemë gjigante e Krishtlindjeve ndriçon qendrën e sheshit, ndërsa hapësira përreth është shndërruar në një treg me kasolle të dekoruara prej druri dhe tezga tregu që shesin të gjitha llojet e zanateve të vogla dhe delikatesat çeke duke përfshirë lodra të gdhendura, dantella, qeramika, figurina qelqi dhe stolitë e Krishtlindjeve. Për të thithur atmosferën e tregut, edhe më shumë, provoni disa ëmbëlsira të shijshme me kek me xhenxhefil, salcice të pjekura në skarë, punç të nxehtë dhe verë të zier, ndërsa interpretuesit e rrugës, koret vendase dhe ndërkombëtare, së bashku me ansamblet muzikore, kujdesen për argëtimin tuaj.

Tregjet e Krishtlindjeve në Pragë fillojnë më 29 nëntor dhe funksionojnë çdo ditë gjatë gjithë dhjetorit deri më 1 janar. Tregjet janë të hapura nga ora 09.00 deri në orën 19.00 (gjatë fundjavave deri në orën 20.00 apo edhe më vonë).

Vendndodhjet e tregjeve të Krishtlindjeve

Sheshi i Qytetit të Vjetër, Pragë 1 – Staré Město

29 nëntor – 1 janar

Sheshi Wenceslas, Pragë 1 – Nové Město

29 nëntor – 1 janar

Náměstí Republiky, Pragë 1 – Nové Město

25 nëntor – 24 dhjetor

Náměstí Míru, Pragë 2 – Vinohrady

20 nëntor – 24 dhjetor

Tylovo náměstí, Pragë 2 – Vinohrady

23 nëntor – 24 dhjetor

Náměstí Jiřího z Poděbrad, Pragë 3 – Vinohrady

1 dhjetor – 20 dhjetor

Tregjet e Krishtlindjeve në Pragë kanë një traditë të gjatë

Ideja kryesore është që të bashkohen njerëzit për të ndarë frymën e festës dhe për të shijuar këngët e Krishtlindjeve, ushqimin e nxehtë dhe verën e zier. Por tregjet nuk kanë të bëjnë vetëm me blerjet. Ata janë të gjithë për të ndjerë atë atmosferë të veçantë të Krishtlindjes. Shitësit ju ofrojnë një mundësi të shkëlqyer për të blerë disa dhurata unike dhe përvojën e traditave të forta duke u mbajtur gjallë. Ata sjellin në jetë kuptimin e vërtetë të Krishtlindjeve.

Old Town Square Christmas Markets

Krishtlindja është festa më e rëndësishme në kalendarin çek. Nga 24 dhjetori deri më 1 janar, shumica e çekëve kanë pushime të gjata familjare; për rrjedhojë rrugët e Pragës bëhen edhe më plot jetë. Pak para Krishtlindjeve, shitësit e peshkut sjellin krapin me fuçi, duke tërhequr të gjithë në humorin e Krishtlindjes. Mbrëmja e Krishtlindjes është një ditë e abstenimit nga mishi dhe për këtë rast, shumica e familjeve përgatisin krapin e skuqur të servirur me një sallatë me patate.

Christmas in Prague

Edhe darka e Vitit të Ri është një festë e madhe: disa familje shërbejnë kokë derri të zier me rrikë të grirë dhe mollë; disa bëjnë darkë në stilin artistik me pjata me ushqime dhe shishe verë të gazuar. Por shumica e të rinjve shkojnë në rrugë pasi në natën e Vitit të Ri ka pamje spektakolare të fishekzjarreve dhe një ritëm më të butë në Kështjellën e Pragës ose Vyšehrad.

Këshillë: Tregu i Krishtlindjeve Néměstí Míru – Nuk ka pse të jetë Krishtlindje që ju të shijoni këtë treg. Është intime dhe është ende një vend pazar për vendasit. I vendosur në sheshin Míru, tregu përmban mallra të punuar me dorë në vend të artikujve turistikë të lirë që mund t’i merrni kudo. Artikujt përfshijnë mallra të tilla si bizhuteri, lodra prej druri, kristal, shalle dhe kremra.

Pak Histori

Tregjet e Krishtlindjeve ishin fenomene që sugjeronin se koha e Krishtlindjes është afër, madje edhe në shekullin e 19-të. Në atë kohë, banorët e Pragës filluan të bëjnë pazare ose të paktën të shëtisnin dhe të shihnin se çfarë ofrojnë tregjet. Është interesante se kur lexojmë kujtimet e dëshmitarëve, të gjithë kujtojnë më shumë magjinë e tregjeve të Krishtlindjeve. Gama e produkteve të shitura, natyrisht, ishte e fokusuar në këto festa. Por duke qenë se kishte tregje të Krishtlindjeve në të gjithë Adventin, kishte edhe figura të Shën Nikollës, djaj dhe sigurisht lodra.

Atmosfera e tregut të Krishtlindjeve u plotësua me atraksione karnavalesh; disa këngëtarë shfaqën skenat e tmerrshme që ilustrojnë historinë e këngëve. Kishte gjithashtu të shtëna, strehë kukullash dhe lojëra kalorësish. Atmosfera në shesh zmadhohej nga drita e llambave të naftës apo vajgurit. Tregu i Krishtlindjeve kulmoi me natën e ardhshme të Krishtlindjes. Njerëz të pasur nga fshati erdhën në Pragën me dëborë dhe të ngrirë me sajë për të blerë. Gjithashtu, taksiistët e Pragës ndryshuan automjetet e tyre për slita dhe tingëllima e zileve u dëgjua kudo.

Periudha e Ardhjes nuk sheh vetëm tregjet e Krishtlindjeve, por që nga shekulli i 18-të, kjo periudhë lidhet me traditën e ngjarjeve bamirëse. Për shembull, për të shfaqur skenat e lindjes së lindjes jashtë ambienteve të tempullit, ata duhej të paguanin dhe një pjesë e parave u caktuan për bamirësi. Një tjetër ngjarje interesante ishin fletët e dhuratave të Vitit të Ri. Ata e kishin origjinën nga burgrava më e lartë, Chotek, konti. Ai kishte aq shumë dashamirës sa nuk mundi t’i takonte të gjithë. Kështu në vitet njëzetë të shekullit të 19-të, ai prezantoi urimet e Vitit të Ri për të dërguar urime me një falje.

Artikuj të Lidhura

Lexoni gjithashtu
Close
Back to top button