Pazar

Qendrat dhe Dyqanet Tregtare

Pařížská, në Josefov, është shtëpia e dyqaneve luksoze të qytetit – degët e shtëpive ndërkombëtare të modës. Celetná në Staré Město dhe Na příkopě në kufirin e Nové Město, gjithashtu specializohen në mallra luksoze, rroba dhe suvenire. Dyqani modern i qytetit është My národní në Národní shumëkatëshe i lidhur me qendrën tregtare Quadrio. Vendasit kanë pasur qendrat e tyre tregtare – të njohura si pasazhe – që nga vitet 1920 dhe të reja vazhdojnë të mbijnë. Më e madhja nga të gjitha qendrat tregtare është Palladium, në náměstí Republiky, e vendosur në një ish-kazermë të ushtrisë. Për më shumë dyqane të pavarura dhe të lira, duhet të eksploroni rrugët anësore me kalldrëm të qytetit të vjetër dhe qytetit të ri. Për pikat e shitjes, ju duhet të eksploroni periferitë e qytetit.

Paladium

PalladiumKjo qendër tregtare shumë e madhe sapo u hap kohët e fundit në 2007. Ka katër kate, me më shumë se 200 dyqane dhe mbi 30 restorante dhe kafene. Ekziston edhe një vlerë historike pas Palladiumit, pasi themelet lidhen me strukturat e shekullit të 12-të të integruara në arkitekturën e qendrës tregtare.

Adresa: Náměstí Republiky 1, Prague 1. Arritja atje: Metro B në Námestí Republiky. faqe interneti

Duke filluar nga fundi i gushtit, merrni pjesë gjithmonë në shitjet verore. Nga janari deri në mes të shkurtit është koha optimale për të pasur pantallona, xhaketa, pulovra dhe veshje të tjera më të ngrohta për një fraksion të çmimit të tij të zakonshëm. Moda e vjeshtës fillon pas shitjeve në verë; ngjyra argëtuese dhe lulet rrezatuese të pranverës mbërrijnë në shkurt dhe artikujt e verës gjenden në dyqane pasi të ketë mbaruar Pashkët.

Moser Glass

Një nga prodhuesit më ekskluzivë dhe shumë të respektuar bohemian, Moser, u themelua në Karlovy Vary në 1857 dhe është i famshëm për modelet e tij të pasura dhe të shkëlqyera. Dyqani në Na Příkopě ia vlen të shfletohet po aq sa për dekor ashtu edhe për mallrat – është në një ndërtesë të dekoruar madhështore, fillimisht gotike të quajtur Shtëpia e Trëndafilit të Zi. Adresa: Na Příkopě 12; Hapur çdo ditë 10:00-20:00. faqe interneti

Novy Smichov ShoppingNový Smíchov

Kjo është një qendër tregtare në modë dhe moderne, si dhe një qendër e preferuar argëtimi. Nový Smíchov shtrihet në tre kate të mbushura me 150 dyqane të ndryshme, një oborr ushqimor dhe një multipleks të kinemasë Palace. Ka disa butikë të stilit, një dyqan i madh kompjuterash, plus zinxhirin francez të ushqimit Carrefour. Ekziston edhe një zonë e madhe për parkim në bodrum.

Adresa: Plzeňská 8, Prague 5; Arritja atje: Metro B në Anděl. Në fakt, nuk është në qendër të qytetit historik, por le të themi se është ende në qendër të qytetit, lehtësisht i aksesueshëm nga stacioni i metrosë Anděl, vetëm 5 minuta më këmbë nga Sheshi Wenceslas. faqe interneti

Granát Turnov

Pjesë e zinxhirit më të madh të bizhuterive në vend, e specializuar në granaten bohemiane, me një gamë të madhe unazash ari dhe argjendi, karfica, mansheta dhe gjerdan me gurë të vegjël e të errët në ngjyrë të kuqe gjaku. Ka gjithashtu bizhuteri me perla dhe diamante dhe copa më pak të shtrenjta të vendosura me gurin gjysmë të çmuar jeshil të errët, i njohur në çekisht si vltavín (moldavite).

Adresa: Dlouhá 28-30; Hapur nga ora 10:00-18:00 e Hënë-Premte, e Shtunë deri në 13:00. faqe interneti

Garnetat çeke. Çekët kanë nxjerrë granata për shekuj me radhë. E thënë se sjell vitalitet dhe shëron depresionin, varieteti bohem i granatës nuk gjendet askund tjetër në botë. Ato janë një ngjyrë e kuqe e thellë dhe e pasur e njohur si “gjaku i pëllumbit” dhe cilësimet zakonisht paraqesin shumë granata të vogla të grumbulluara së bashku. Shumica e bizhuterive me granatë në Republikën Çeke prodhohen nga Granát Turnov dhe shiten në dyqanet e fabrikës nga tregtarët e autorizuar. Pasi të keni blerë, duhet të merrni një certifikatë me një vulë miratimi. Megjithatë, një sasi e mjaftueshme e asaj që shitet në Pragë si granata bohemiane është bërë në fakt nga almandina ose gurë të tjerë nga Italia dhe gjetkë. Pjesët e floririt të ekspozuar të vendosura me gurë të mëdhenj në ngjyrë kafe nuk janë në të vërtetë granata bohemiane.

Bizhuteri Belda

Belda është një firmë çeke e themeluar prej kohësh që nga viti 1922. E nacionalizuar në vitin 1948, ajo u ringjall nga djali dhe nipi i themeluesit dhe vazhdon të krijojë bizhuteri ari dhe argjendi të një standardi shumë të lartë. Gama e saj përfshin modelet dhe riprodhimet e veta këndore, bashkëkohore të bazuara në dizajnet e artit të ri nga Alfons Mucha.

Adresa: Mikulandská 10; Hapur nga ora 10:00-18:00 e Hën-E Enj, deri në orën 17:00 të Premte. faqe interneti

Art Dekorativ

Ky është një dyqan mahnitës dhe shet bizhuteritë, llambat dhe mobiljet më të mira në të gjithë Pragën, shumica e të cilave janë në stilin secesionist. Gjendet në U Obecního domu, New Town dhe stacioni më i afërt i metrosë është Náměstí Republiky. Është e hapur nga ora 10:00 deri në 20:00 çdo ditë. faqe interneti

Moda Outlet Arena

Kjo është një outlet qendër e vendosur në periferi të Pragës, është një vend ku do të gjeni dhjetëra dyqane me marka me zbritje 30-70%. Hapur çdo ditë nga ora 10:00 deri në 20:00

Arritja atje: merrni linjën A të metrosë për në Hostivař, dhe prej andej, autobusi i transportit shkon drejtpërdrejt në Arenën e Modës. faqe interneti

Artizanat Manufaktura

Kjo ofron vepra artizanale origjinale, lodra druri dhe artikuj për kujdesin e lëkurës të punuar me dorë. Liritë e tyre të endura në shtëpi janë origjinale. Kjo ka shumë lokacione përreth Pragës, por ajo kryesore është në Melantrichova 17; faqe interneti

Zinxhiri i dyqaneve Botanicus

Me pozicione kryesore në Pragë, kjo degë e dyqaneve natyrale të sapunit, barishteve dhe aromave janë një përrallë fantastike suksesi anglo/çek. Filluar nga një botanist nga Britania dhe një partner çek në verilindje të Pragës në një fermë, Doctor Stuart’s bën artikuj me aroma të mrekullueshme që janë dhurata të shkëlqyera për t’i sjellë në shtëpi me vete. Adresa: Тýský dvůr (në pjesën e pasme të kishës së Týn) / Michalská 4, ngjitur me Нavelské Tržiště; faqe interneti

Baťa

Edhe pse nuk është modë e nivelit të lartë, ia vlen të bëni një udhëtim në këtë dyqan kryesor të kompanisë së njohur çeke të këpucëve. Stilet zakonisht pasqyrojnë shijet e rrugës së lartë. Adresa: Sheshi Wenceslas 28; Nga e hëna në të premte nga 09:00 deri në 21:00, të shtunën nga 09:00 deri në 20:00, të dielën nga 10:00 deri në 20:00. faqe interneti

Dům hudebních nástrojů

Një dyqan muzikor që ofron çdo gjë, nga gajde deri te kompletet e baterive deri te bilbilat dhe piano. Shumë nga këto instrumente prodhohen në Republikën Çeke, duke siguruar që ky është një dyqan i shkëlqyer për t’u vizituar si për kërkuesit e kujtimeve ashtu edhe për muzikantët. Adresa: Jungmannovo nám. 303; faqe interneti

Tregu Havel

Që daton në 1232, Tregu Havel ka parë shumë ndryshime gjatë shekujve. Ajo që filloi si një treg vetëm produktesh, ka filluar të kthehet në rrënjët e saj, pasi shifrat e produkteve janë më të shumta se tezgat e suvenireve. Megjithatë, vizitorët mund të gjejnë ende kristal çekë të punuar me dorë, bizhuteri, mjaltë dhe lodra prej druri në disa nga stendat. Tregu ndodhet jashtë rrugës Melantrichova në mes të Můstek dhe Sheshit të Qytetit të Vjetër. Është gjithashtu i hapur gjatë gjithë vitit.

Šestka

Šestka është një qendër e re tregtare dhe është shumë rrallë e zënë. Ndodhet një ndalesë nga Aeroporti i Pragës, që do të thotë se është shumë larg nga qendra e qytetit, por i përsosur për t’u vizituar pak para se të niseni. Për të arritur atje, hipni në autobusin 119 nga stacioni i metrosë Dejvická. faqe interneti

Metropoli Zliçín

Ky nuk është qendra tregtare më e madhe, por ka restorante të ndryshme të ushqimit të shpejtë, kinema dhe supermarkete. Gjithashtu ka parkim të bollshëm dhe është afër rrugës së metrosë dhe autobusit. Mund të hidheni në autobusin numër 100 nga aeroporti për në Zličín për të bërë disa pazare ose për të ngrënë një kafshatë për të ngrënë kur të largoheni nga aeroporti. faqe interneti

Tesko

Pak mbi metro, Národní është një monolit 5-katësh dhe jo një shitore normale me pakicë. Gjithashtu, është supermarketi i pozicionuar më në qendër dhe vendi që vizitoni për të marrë disa furnizime për mbrëmjen ose disa bukë ose fruta të freskëta. Për më tepër, është një vend i mirë për të marrë kujtime si çokollatë, vafera spa, Becherovka ose dhurata të tjera. Adresa: Národní nr.26, Pragë 1. faqe interneti

Slovanský Dům

Në rrugën e Na Příkopě ndodhet qendra tregtare Slovanský Dům, e cila përmban dyqane, restorante, kafene, sallone bukurie dhe një kinema multipleks. Brenda këtij kompleksi të mrekullueshëm social, do të mahniteni nga dizajni elegant, modern dhe kombinimi i shitësve me pakicë të nivelit të lartë si Armani, Clinique, Tommy Hilfiger, Calvin Klein dhe restorantet e vlerësuara me çmime. faqe interneti

Kalimi i Lucernës

Dyqane të vogla, butikë dhe kafene interesante mund të gjenden në pasazhe që shkojnë nën Pallatin e Art Nouveau Lucerna që lidh rrugët Vodickova dhe Stepanska pak larg sheshit Wenceslas. Këtu do të gjeni hyrjen e Teatrit Lucerna, kinemanë Lucerna, një klub rock, butiqe unike, një dyqan vere, dyqane kristalesh të epokës së re, kafenenë Lucerna, madje edhe një version me kokë poshtë të Shën Wenceslas dhe kalit të tij, nga i vetmi David Cerny, i varur nga atriumi i kalimit të Lucernës. faqe interneti

Pasazhi i Korunës

Ky pasazh, i vendosur në fund të sheshit Wenceslas në Pallatin Art Nouveau Koruna, ofron butikë veshjesh, një piceri, dyqane bizhuterish dhe orësh, një kafene, Body Basics, një dyqan bizhuterish dhe Bontonland Megastore (dyqani më i madh i muzikës në Pragë) . faqe interneti

Rregullat e mirësjelljes për t’u përdorur kur bëni blerje në Pragë

Përshëndetni gjithmonë shitësin e dyqanit me një “dobrý den” (përshëndetje ose ditë të mbarë) kur hyni në dyqan. Dhe, kur largoheni, thoni “Na shledanou” (lamtumirë).

Nëse jeni vetëm duke kërkuar, thoni “jen se dívám” (sapo po shfletoj). Nëse zbuloni një artikull që ju pëlqen, tregojini këtë shitësit dhe lejojini ta hapin ose ta heqin nga rafti. Fraza “mohu si to zkusit?” është një mënyrë e drejtpërdrejtë për të thënë: “A mund ta vesh?”.

Mos prisni shumë të qeshura apo biseda të vogla. Natyrisht, ka disa shitës që dalin në Pragë, por zakonet lokale diktojnë më shumë mirësjellje formale sesa çdo tallje miqësore me blerësit.

Para se të blini diçka, sigurohuni që e dëshironi patjetër. Politikat lokale për rimbursimet zakonisht janë shumë më pak simpatike sesa në MB ose SHBA. Ju mund të merrni një rimbursim (përderisa keni ende faturën tuaj), por ka më shumë gjasa që në vend të kësaj t’ju jepen kredite në dyqan ose ndoshta edhe t’ju refuzohet plotësisht një rimbursim.

Së fundi, relaksohuni dhe përpiquni të mos frikësoheni. Mos harroni, ju jeni klienti dhe stafi është vetëm aty për të ndihmuar.

Artikuj të Lidhura

Lexoni gjithashtu
Close
Back to top button