Restorantet

Kopshtet e birrës në Pragë

Kur vera nxehet, nuk ka vend më të mirë në Pragë për të shijuar një pije të ftohtë sesa në një nga shumë kopshtet e shkëlqyera të birrës të qytetit. Nëse nuk jeni i sigurt se ku të filloni, hidhini një sy disa prej destinacioneve më të njohura të listuara më poshtë:

Zahradní pivnice Letenské Sady (“Letná Gardens Beer Garden”)

Ky kopsht i njohur i birrës në Kopshtet Letná, i vendosur drejtpërdrejt përballë Kalasë së Neo-Rilindjes Letná, ofron pamje spektakolare të qytetit të vjetër të Pragës dhe lumit Vltava. Ambienti brenda parkut të gjerë është i mbrojtur nga pemë të pjekura dhe e bën këtë vend ideal për pije verore me miqtë ose një mbrëmje romantike nën dritat e fenerit. Në verë, familjet me fëmijë shkojnë në kopsht dhe lëndina është një vend i njohur pikniku për vizitorët. Bari i vogël ka Gambrinus në draft me çmime të arsyeshme dhe ofron verë dhe një gamë të gjerë pijesh joalkoolike. Mund të porosisni salcice dhe pica për të shoqëruar birrën tuaj.

Letenské sady, Praha 7 – Holešovice; www.letenskyzamecek.cz

Hapur: e hënë – e premte 11.00 – 23.00, e shtunë – e diel 10.00 – 23.00 (e hapur në sezonin e verës)

Hospůdka Na Hradbách (“Taverna mbi betejat”)

Kjo tavernë ikonë ndodhet direkt brenda mureve të betejave të kështjellës Vyšehrad. Mund të uleni në tavolina nën shami ose përgjatë mureve rrethuese. Kjo zonë është në modë për pamje jo tradicionale të Pragës dhe panoramën mbresëlënëse të qytetit të ri dhe urës Nusle. Kapaciteti i madh i ndenjëseve e bën këtë një vend të përshtatshëm për festa dhe festime. Brenda ka tre dhoma të vogla, si dhe kopshtin e jashtëm. Birra për konsum në kopsht shërbehet nga dritarja e jashtme. Kur mbushen, me kënaqësi derdhin birrën tuaj në një filxhan plastik, të cilin mund ta merrni me vete për t’u ulur në bar. Taverna ka një skarë në natyrë, ku mund të porosisni delikatesë mishi (bërxolla dhe salsiçe qengji) si dhe specialitete ballkanike dhe vegjetariane. Ai është i hapur gjatë gjithë vitit dhe organizon rregullisht koncerte dhe ngjarje të tjera.

V Pevnosti 2, Praha 2 – Vyšehrad; www.facebook.com/hospudkanahradbach

Hënë – e Premte 14.00 – 24.00; e shtunë – e diel 12.00 – 24.00

Park Café Restaurant Riegrovy Sady

“Riegrovy Sady” është një nga parqet më të njohura në Pragë, me një pamje spektakolare të Kalasë së Pragës dhe Lagjes së Vogël. Parku është një vend popullor për pikniqe dhe ditë jashtë. Në majë të kodrës është restoranti dhe kopshti Park Café. Ky kopsht tradicional i birrës ka një kapacitet deri në 1400 persona dhe një ekran të madh për transmetime të drejtpërdrejta sportive. Qentë lejohen në ambiente. Restoranti është i hapur deri në orën 23:30, duke shërbyer kuzhinë ndërkombëtare të fokusuar në gatimet e mishit dhe ushqimet e pjekura në skarë. Në kopsht mund të porosisni sallamin tradicional ose djathin turshi, si dhe disa lloje picash direkt nga furra. Vlen të përmendet: Happy Hour që shërben Gambrinus dhe Pilsner Urquell, nga ora 12.00 – 16.00.

Riegrovy Sady 28, Praha 2 – Vinohrady; www.restauraceriegrovysady.cz

Hapur: Hënë – Diel 11.00 – 24.00 (kopshti i hapur në sezonin e verës)

Restoranti Na Květnici

Vendasit pothuajse ekskluzivisht e vizitojnë këtë kopsht të këndshëm birre të vendosur jashtë qendrës, por mos u pengoni – të gjithë janë të mirëpritur të shijojnë hapësirën e bukur. Restoranti shërben birrë me fuçi të lira dhe të ftohtë dhe birrë të pijshëm.

Na Květnici 700/1a, Pragë 4; www.nakvetnici.com

Šlechtovka.com

Stromovka Park, fillimisht Royal Deer-park, është një nga parqet më të mëdha në Pragë, me një atmosferë që të kujton Parkun e famshëm Qendror në qytetin e Nju Jorkut. Shumë shtigje dredha-dredha, ura dhe pellgje ofrojnë shëtitje të këndshme dhe hapësira ku mund të shijoni në mënyrë aktive kohën tuaj të lirë. Restoranti Šlechtovka, fillimisht një pallat veror barok i shekullit të 17-të, ndodhet në mes të parkut dhe është një monument kulturor i mbrojtur, që fatkeqësisht pret rinovimin për shumë vite. Kjo është arsyeja pse restoranti i kopshtit dhe objekti me qira për pajisje sportive (frisbee, petanque, skuter, etj.) u hap në vitin 2011, pranë ndërtesës historike. Restoranti është i hapur gjatë gjithë vitit dhe menyja përfshin djathë të pjekur në skarë “Hermelín” (stili Camembert), tortilla dhe cheeseburger. Ju mund të merrni me qira një skarë portative dhe të shijoni festën tuaj në Barbecue. Šlechtovka organizon ngjarje sportive dhe kulturore gjatë gjithë vitit. Në sezonin e verës, ka një kështjellë kërcyese dhe punëtori arti e sporti për fëmijë.

Královská obora 20, Praha 7 – Bubeneč; www.slechtovka.com

Hapur: Hënë – Die 11.00 – 23.00

Parukářka

Ky kopsht më i vogël birre, i vendosur në majë të kodrës në Žižkov, është i patëmetë për të pirë në mbrëmje vonë me pamje të mrekullueshme të Pragës. Vendasit e emërtojnë këtë vend “Na Krizku” (Në kryq). Sipas legjendës, ky ishte vendi i ekzekutimit, por disa ekspertë të historisë e mohojnë këtë legjendë. Ju mund të shihni shumë fëmijë dhe qen që vrapojnë në ditë të bukura, ndërsa prindërit/pronarët e tyre shijojnë Pilsner Urquell.

Sabinova 277/10, Pragë 3 – Žižkov; www.parukarka.cz

Restorant Pražan

Restoranti Pražan mund të gjendet pikërisht pranë parkut të njohur Stromovka në kompleksin e ekspozitës “Výstaviště” drejtpërdrejt përballë krahut të majtë të “Průmyslový palác” (“Pallati Industrial”). Restoranti shquhet për brendësinë e periudhës dhe ambientin e viteve 1930 dhe mund të jetë krenar për historinë e tij më shumë se 120-vjeçare. Ndërtesa daton në ‘Ekspozitën Jubilare të Mbretërisë Çeke’ e mbajtur në 1891. Pas mbylljes së ekspozitës, pavijoni u përdor për qëllime gastronomike dhe u quajt restoranti “Pražan”. Edhe një herë, restoranti u hap për publikun pas një rinovimi të gjerë dhe të suksesshëm të brendshëm në 2014. Ai përfshin një kopsht të madh veror me një pistë vallëzimi dhe skenë për muzikë, teatër dhe ngjarje të ndryshme për fëmijë. Përveç skarës për Barbecue, kopshti mban vetë barin, i cili shërben birra të shkëlqyera të pijshëm nga birraria Únětice dhe Chýně.

Areál Výstaviště 67, Praha 7 – Holešovice; www.restaurantprazan.cz

Hapur: e hënë – e premte 11.00 – 23.00, e shtunë-diell 10.00 – 23.00 (kopshti i hapur në sezonin e verës)

Këshilla për sigurinë: Disa restorante, veçanërisht ato që ndodhen në zona turistike, mund të përpiqen t’ju mashtrojnë. Jini të kujdesshëm dhe kontrolloni gjithmonë faturën. Mos hani atë që ka mbetur në tavolinë, pasi zakonisht do të rezultojë me pagesë shtesë. Është e paligjshme të kërkoni një tarifë shërbimi shtesë (lini bakshish vetëm sipas gjykimit tuaj).

Këshilla për sigurinë: Disa restorante, veçanërisht ato që ndodhen në zona turistike, mund të përpiqen t’ju mashtrojnë. Jini të kujdesshëm dhe kontrolloni gjithmonë faturën. Mos hani atë që ka mbetur në tavolinë, pasi zakonisht do të rezultojë me pagesë shtesë. Është e paligjshme të kërkoni një tarifë shërbimi shtesë (lini bakshish vetëm sipas gjykimit tuaj).

Artikuj të Lidhura

Back to top button