Restorantet

Restorante bifteku në Pragë

Praga është një vend i mishit, që do të thotë se adhuruesit e biftekëve do të jenë të llastuar për zgjedhje. Biftekët nuk shërbehen vetëm në restorantet e biftekëve, por pothuajse kudo, megjithëse jo çdo vend ka ekspertizën për të shërbyer biftekun e përsosur. Mund të shkoni në një restorant lokal që shërben pjata me çmime lokale, të zgjidhni TGI klasik të së Premtes ose të zgjidhni disa nga perlat e vërteta të biftekëve të vendosura në të gjithë Pragën.

Ndoshta një nga strehët më të mira për biftek është restoranti KOBE . Restoranti ka një brendshme tërheqëse, ka shumë hapësirë për të gjithë dhe shërbimi është i nivelit të lartë. E vetmja negative është se restoranti është me çmim të lartë dhe definitivisht nuk i përshtatet buxhetit të të gjithëve. Më pak të shtrenjta janë Cowboys Steaks & Cocktails me çmim mesatar. E vendosur në mënyrë të përshtatshme në gjysmë të rrugës lart kodrës për në kala, kjo është ndërtuar në një qemer dhe ofron disa tavolina me gjatësi të ndryshme për të akomoduar grupe më të mëdha. Bifteku këtu është i mirë, ashtu si edhe birra — dhe të mos harrojmë pamjet mahnitëse të qytetit.

Steakhouse Crazy Cow

Në CrazyCow Steakhouse, ushqimi është i frymëzuar nga kuzhina teksan, meksikane dhe braziliane. Është një vend ku do të habiteni nga shumëllojshmëria e biftekëve gjigantë me një çmim të volitshëm. Edhe nëse nuk jeni adhurues i biftekëve, ka një përzgjedhje mjaft të madhe të pjatave të përgatitura me peshk, hamburgerë dhe sallata. Biftekët 200 g kushtojnë rreth 300 CZK, ndërsa 400 g biftekët gjigantë janë 430 CZK.

Adresa: Dlouhá 8, Prague 1; www.crazycow.cz

El Barrio de Ángel

Restoranti latin El Barrio de Ángel shërben biftekë të shkëlqyer të frymëzuar nga kuzhina argjentinase dhe braziliane, të përgatitura ose nga viçi i importuar nga Amerika e Jugut ose nga burimet kryesore lokale. Vlera e mirë përfaqësohet nga ofertat e drekës ditore. Çmimet variojnë nga 250 CZK në 1000 CZK; 300 g biftekë nga viçi argjentinas janë 420 CZK.

Adresa: Lidická 284, Prague 5; www.elbarrio.cz

Koziçka

Në menu ka biftekë të mirë për çmime mjaft të volitshme duke marrë parasysh vendndodhjen e qytetit të vjetër. Një biftek 200 gr kushton rreth 250 CZK, ndërsa 400 g ose 500 g biftekë kushtojnë 400 CZK.

Adresa: Kozí 918, Prague 1; www.kozicka.cz

La Bodeguita del Medio

Një bar dhe restorant kuban, ku adhuruesit e biftekëve dhe purove të Havanës do të gjejnë një shtëpi. I vendosur në rrugën Kaprova, pak larg nga Sheshi i Qytetit të Vjetër, ky restorant është i përshtatshëm për darkë dhe disa kokteje të shkëlqyera. Kostoja e rrjetit nga 300 CZK lart.

Adresa: Kaprova 19, Prague 1; www.labodeguitadelmedio.cz

La Casa Argjentinë

Ejani këtu për biftekë viçi nga dema argjentinas ose për të provuar pjata të tjera me mish të Amerikës së Jugut të bëra në një skarë me qymyr. Thjesht më i miri në qytet! Ka edhe gatime nga peshku i freskët, ushqim deti dhe sallata të shijshme me perime. Shija e përkryer e ekuilibruar e ushqimit shkon mirë me një nga përzgjedhjet e verërave argjentinase që ofrohen. Atmosfera është idiosinkratike, me veshje të stilit të Amerikës Latine, një hardhucë të mbyllur në kafaz dhe disa kërcimtarë profesionistë që bëjnë tango mes tavolinave. Rryma varion nga 300 në 1600 CZK.

Adresa: Dlouhá 730, Prague 1; www.lacasaargentina.cz

Restorant U Emy Destinnové

Ofrohen biftekë të mirë viçi Black Angus dhe peshk të freskët dhe ushqim deti me përbërës nga e gjithë bota. Gjithçka është e përgatitur në ‘style homemade’ dhe, natyrisht, është shumë e freskët. Rryma kushton nga 300 në 500 CZK, ose një menu për shijim me katër pjata ofrohet për 800 CZK.

Adresa: Kateřmská 1526, Prague 2; www.jbclub.cz

Stará Shkolla

Kjo steakhouse ofron një gamë të gjerë biftekësh argjentinase të bëra në një skarë llave. Në verë ka një kopsht në ajër të hapur. Ndërtesa, e cila daton në vitin 1820, fillimisht u përdor si shkollë, dhe më vonë në vitin 2004, u shndërrua në restorantin e vjetër të bodrumit. Fatkeqësisht, restoranti është pak larg nga qendra e qytetit, në periferi të Zbraslës. Rryma varion nga 150 në 300 CZK.

Adresa: U Národni Galerie 481, Prague 5; www.stara-skola.cz

Bílá Kráva

Ky bistro i stilit Lyonais i drejtuar nga francezët me një ndjesi autentike ka disa nga biftekët më të mirë dhe me çmimet më të mira, në Pragë. Emri Bila Krava përkthehet si ‘Lopë e bardhë’ dhe i referohet racës Charollais të lopëve të bardha nga Burgundia, duke theksuar biftekët e njohur të restorantit. Në tryezën tuaj gatuhet dhe shërbehet vetëm mish nga kafshët e reja. Ju mund të mësoni gjithçka për atë që do të hani – emrin e mbarështuesit, moshën, gjininë, madje edhe origjinën e kafshës nëse dëshironi. Dhe, sigurisht, cila pjesë është përdorur nga kuzhinieri për të përgatitur vaktin tuaj. Zgjedhje e shkëlqyer! Biftekët këtu janë rreth 400 deri në 500 CZK.

Adresa: Rubešova 83/10, Pragë 2; www.bilakrava.cz

Steakhouse Jáma

Adresa: Ostrovní 1447, Prague 1; www.jamasteak.cz

Artikuj të Lidhura

Lexoni gjithashtu
Close
Back to top button