Restorantet

Ngrënia në Pragë

Atmosfera në restorante të ndryshme padyshim do të ndryshojë, si dhe standardi i shërbimit. Shumica e kamerierëve do të flasin të paktën pak anglisht, megjithëse shumica e kamerierëve të rinj do të kenë një zotërim të mirë të gjuhës angleze. Megjithatë, nuk do të dëmtojë të mësoni vetë disa nga dialektet lokale, pasi kjo mund të jetë shumë e dobishme kur bëni porosi dhe vlerësohet nga i gjithë stafi.

Përveç restoranteve të stilit të rregullt, ka disa lloje të ndryshme që duhet të merren si kampion, si p.sh.

Vinárny

Këto janë restorante verërash dhe zakonisht kanë një përzgjedhje të mirë ushqimesh, por i kushtojnë një theks të veçantë verës së shkëlqyer që shërbejnë. Brendësia është zakonisht mjaft komode dhe intime, dhe dekori është zakonisht mjaft klasik me elemente historike të Pragës të hedhura brenda.

Pivnice / Hospody

Këto janë më shumë të ngjashme me baret dhe tavernat dhe zakonisht shërbejnë vetëm një përzgjedhje të kufizuar ushqimore, zakonisht të përqendruar rreth pjatave të mishit. Ajo që u mungon këtyre tavernave në ushqim, ato e përbëjnë me birrë cilësore, me një atmosferë informale si çdo pijetore tjetër në botë.

Çmimet e vakteve dhe bakshishi: Çmimi mesatar për një vakt të plotë në qendër të Pragës është rreth 200 CZK deri në 300 CZK për person në restorante më të lira; restorantet e nivelit të mesëm paguajnë rreth 400 CZK deri në 700 CZK për person; dhe një i shtrenjtë do t’ju kushtojë nga 700 CZK e lart, në varësi të llojit të ndërmarrjes. Çmimi i një vakti të caktuar në McDonald’s ose KFC është rreth 130 CZK. Menutë speciale të drekës janë në dispozicion në shumë restorante nga 100 CZK. Në përgjithësi, një bakshish prej 10% është i përshtatshëm nëse shërbimi ishte i mirë. Vendasit priren të lënë bakshish më të ulëta për dreka dhe lokalet më të lira, ndërsa në restorantet më të shtrenjta jepet kryesisht një bakshish prej 10%. Shtoni bakshishin në faturë, në vend që t’i lini paratë në tavolinë. Shumica e restoranteve pranojnë karta krediti.

Dining in Prague

Kavárny

Këto janë në thelb kafene dhe janë vendi i përsosur për t’u ndalur nëse dëshironi diçka të vogël për të ngrënë, si p.sh. një pastë ose një meze të lehtë. Disa shërbejnë gjithashtu ushqime të nxehta. Ka edhe vende të tjera të ndryshme për të ngrënë pak ushqim të shpejtë, të tilla si shumë pika të ushqimit të shpejtë në qytet.

Një gjë për t’u kujdesur është tarifa e fshehtë e vendosur shpesh nga shumë restorante, e cila zakonisht vjen në formën e një tarife mbuluese prej rreth 50 deri në 100 CZK për person. Vende të tjera do të paguajnë për përdorimin e erëzave, ndërsa të tjera lënë meze në tryezën tuaj dhe neglizhoni të përmendni se ato nuk janë të lira nëse zgjidhni t’i hani ato. Kur janë në pijetore, kamerierët shpesh mund të shihen duke u drejtuar me tabaka me pije të shkurtra – këto nuk janë falas, por kostoja e tyre është zakonisht mjaft e vogël.

Mëngjesi

Shumica e hoteleve do të shërbejnë mëngjes nga ora 6 e mëngjesit deri në orën 10:30 të mëngjesit, gjë që duhet të lejojë që edhe ata që zgjohen më të fundit të ushqehen përpara se të nisen. Në varësi të hotelit, mëngjesi mund të jetë ose një përzgjedhje e thjeshtë e bukës dhe reçelit ose diçka shumë më e madhe. Hotelet më të shtrenjta zakonisht shërbejnë mëngjese më të përpunuara me një përzgjedhje të ushqimeve të nxehta dhe të ftohta, por ato shpesh paguajnë ekstra për këtë. Shpesh është më lirë të dilni dhe të gjeni një kafene për të ngrënë.

Drekë dhe darkë

Czech Food, Lunch and Dinner
Pjata çeke

Shumica e çekëve priren të hanë vaktin e tyre të mbrëmjes rreth orës 19:00 gjatë ditëve të javës, pasi duan të shkojnë herët në shtrat për të qenë zgjuar në mëngjes dhe gati për punë. Shumica e restoranteve në qytet qëndrojnë të hapura më vonë se kjo, megjithatë, me kohën mesatare të mbylljes rreth orës 22:30. Sidoqoftë, kjo kohë është zakonisht edhe më vonë gjatë fundjavave, pasi qytetarët e Pragës shkojnë për të ngrënë dhe nuk duhet të shqetësohen për ngritjen herët në mëngjes.

Shumica e restoranteve kanë menu të shtypur të vendosur afër hyrjes, në mënyrë që të mund të shikoni se çfarë ofrojnë dhe të vendosni nëse diçka ju pëlqen. Shumica e restoranteve në qytet gjithashtu priren të kenë menu në anglisht dhe gjermanisht, në mënyrë që të përfitojnë nga tregtia turistike në lulëzim. Artikujt kryesorë që do të gjenden në meny do të jenë studena jidla (gatitë e ftohta), polevky (supë), teple predkrmy (para fillimi), ryby (peshk), drubez (pule), hotova jidla (gatitë kryesore) dhe moucniky (ëmbëlsirat) . Përveç këtyre, një numër në rritje restorantesh po ofrojnë gjithashtu menu të caktuar në kohën e drekës.

Nuk mund të gaboni me një fetë të mrekullueshme proshutë të Pragës, e cila është një specialitet vendas për fillestarët. Ka disa mënyra të ndryshme që kjo të shërbehet; mund të vijë i mbushur me djathë dhe rrikë në sanduiçe të vegjël ose mund të shërbehet në feta me garniturë me rrikë dhe kastravec. Sido që të shërbehet, sigurisht që do të sigurojë një fillim të shkëlqyeshëm për çdo vakt!

Shumë njerëz në Pragë duan të hanë supë për drekë ose darkë. Kjo zakonisht vjen në formën e një lëngu të trashë që përmban mish, perime dhe patate, edhe pse ndonjëherë mund të gjenden edhe supa të lehta me supë. Një nga stilet më të njohura është supa me patate me kërpudha, e cila është gjithashtu e aromatizuar me karota, qepë, proshutë, lakër, majdanoz dhe erëza. Ndërsa shumë njerëzve u pëlqen të hanë supë për fillim në qytete të tjera, sigurisht që klasifikohet si pjatë kryesore në Pragë!

Mishi është përbërësi kryesor i pothuajse të gjithë kuzhinës çeke dhe shumica e pjatave të preferuara përmbajnë një ndihmë të përzemërt të tij. Mishi i pjekur i Pragës – një mish i mbushur me proshutë, vezë, qepë dhe erëza – është një nga proshutë e preferuar dhe të zier në salcën e kumbullës, kumbullave të thata dhe gulashit. Shpendët janë gjithashtu shumë të njohura, dhe shumica e restoranteve do të kenë një numër të pjatave të ndryshme të shpendëve. Nëse stina është e duhur, do të gjeni gjithashtu shumë mish dreri, rosë, patë dhe derra të egër në menutë në të gjithë qytetin.

Shumica e vizitorëve do të vërejnë shpejt se shumë pjata shërbehen me petë, dhe këto janë shoqërimi tradicional i shumë pjatave të ndryshme çeke. Ato janë ose të lehta dhe të bëra nga bukë ose të rënda dhe të bëra nga patate: pavarësisht se cilat do të merrni, ato do të ofrojnë një trajtim të shijshëm! E njëjta gjë nuk mund të thuhet për perimet, megjithatë, të cilat nuk kanë qenë kurrë pjesë e njohur e dietës çeke. Në përgjithësi, ato janë të ziera dhe për këtë arsye shpesh shijojnë të ziera dhe jo shumë të shijshme. Pjata më e zakonshme e perimeve është lakra turshi, e cila është lakra e gatuar në yndyrë, sheqer dhe verë.

Kur bëhet fjalë për ëmbëlsirën, çekët e dinë vërtet se çfarë po bëjnë. Të preferuarat si strudeli me mollë, petë me mollë të pjekur dhe kumbulla gjenden në të gjithë restorantet në qytet dhe të gjitha zakonisht shërbehen me një kukull bujare kremi. Një nga ëmbëlsirat më të njohura është palacinka, e cila është akullore (ose krem) dhe fruta të mbajtura së bashku brenda një petull.

Pjata çeke
Grykë derri (në çekisht – Veprove Koleno)

Pirja e duhanit është diçka që është jashtëzakonisht e zakonshme në të gjithë Republikën Çeke, dhe si e tillë, mund të jetë shumë e vështirë të shpëtosh nga tymrat në çdo restorant që viziton, megjithëse në një ditë të këndshme mund ta bësh këtë duke ngrënë në një nga restorantet e shumta me tarracë. Nuk është e pazakontë që darkuesit të ulen në të njëjtën tryezë me të ftuarit e tjerë në ditët e ngarkuara – mos u shqetësoni; kjo është një praktikë e zakonshme. Por ligji për jo duhanin hyri në fuqi në restorantet që ofrojnë seksione për duhanin dhe jo duhanpirësit.

Snacks

Stendat e rrugëve mund të gjenden pothuajse në çdo cep të rrugës në qendër të qytetit dhe ato ofrojnë opsionin e përsosur për një kafshatë të shpejtë për të ngrënë kur jeni me nxitim. Ato shërbejnë një shumëllojshmëri të madhe të llojeve të ndryshme të ushqimeve, por një nga të preferuarat është petulla me patate, e cila mund të jetë e çrregullt për t’u ngrënë! Suxhuk i pjekur, Wienerschnitzel dhe sanduiçe me majë të hapur janë gjithashtu zgjedhje në modë për njerëzit me nxitim. Nëse dëshironi diçka pak më afër shtëpisë, atëherë ka një sërë ushqimesh të shpejta të vendosura rreth sheshit Wenceslas, që shërbejnë llojin e hamburgerëve që gjeni në çdo qytet të botës. Akullorja mund të blihet gjithashtu nga një larmi e madhe e shitësve të ndryshëm.

Pije

Siç mund ta prisni, ka një sasi të madhe vendesh të ndryshme në qytet ku mund të shkoni për një pije të shpejtë, ku shumë prej tyre shërbejnë gjithashtu edhe ushqim. Për shkak të bukurisë së qytetit në tërësi, do të keni mundësi të gjeni një vend për pije me pamje nga çdo pamje që dëshironi, duke bërë kështu një pushim fantastik nga ngutja dhe ngutja.

Birra çeke është e njohur në të gjithë botën dhe ka në qendër qytetin e Plzenit, i cili ishte krijuesi i stilit pilsner të lager. Vendasit do t’ju thonë se nuk ka asnjë vend tjetër në botë që prodhon birrë me të njëjtën shije dhe cilësi, pasi uji dhe hopi i cilësisë më të lartë përdoren gjatë gjithë procesit të prodhimit. Disa nga lagerët më të famshëm janë Pilsener Urquell, Budvar dhe Staropramen, megjithëse shumë bare krijojnë birrën e tyre, e cila shpesh është fantastike për t’u pirë. Duhet të keni parasysh se shumica e birrës çeke është shumë e fortë, prandaj sigurohuni që të pini me kujdes.

Më pak e njohur se birra e prodhuar në Republikën Çeke është vera që vjen nga rajoni, kështu që ta provoni këtë kur ta vizitoni me siguri do të jetë një përvojë e re. Shumica e verës së prodhuar në Republikën Çeke vjen nga Monrovia, e cila ka një klimë të ngrohtë dhe për këtë arsye mund të prodhojë një rrush të ëmbël me një shije të veçantë. Shumë nga vendasit pinë diçka të njohur si Karlovy Vary, e cila është bërë nga barishte. Ata pinë edhe Stara Myslivecka më të fortë. Shumë çekë do të gjenden duke pirë schnapps pas darkës.

Gatim vegjetarian

Dikur ndodhte që vegjetarianët nuk kujdeseshin vërtet në qytet, por kjo ka ndryshuar pasi Praga fillon të bëhet një qytet më shumëkulturor. Ka disa restorante vegjetariane në qytet, dhe shumica e restoranteve të rregullta kanë gjithashtu një përzgjedhje të ushqimeve vegjetariane në menunë e tyre.

Gatim çek

Në mendjen e pothuajse çdo qytetari çek, ushqimi kombëtar është padyshim mishi i derrit, lakra dhe petat – diçka që ka shumë shije më të mirë se sa tingëllon! Petat janë të varietetit të bukës, që do të thotë se janë të lehta dhe të shijshme, ndërsa lakra në fakt është më e ngjashme me lakër turshi, e cila ka një shije të thartë që plotëson mishin e kripur të derrit. Është një pjatë e rëndë për t’u ngrënë, e ngarkuar me shumë yndyrë – nuk është një pjatë për të çuditshëm shëndetin – por është gjithashtu tepër ushqyese dhe ngopëse. Shoqërimi i përsosur për këtë pjatë është, pa dyshim, një gotë birrë e vërtetë çeke.

Një tjetër vakt popullor njihet si smažený sýr, i cili në thelb është djathi i skuqur në thërrime buke. Kjo ishte, në fakt, pothuajse e vetmja pjatë vegjetariane që ishte gjetur ndonjëherë në restorante, por kjo tani ka ndryshuar falë turistëve që vizitojnë qytetin.

Salcat përbëjnë një pjesë të madhe të ushqimit që hanë populli i Republikës Çeke, dhe prej tyre më i popullarizuari është goulashi. Kjo është një salcë që zakonisht shërbehet me petë, por shpesh mund të gjendet edhe në ushqime të tjera. Salca të tjera të njohura përfshijnë salcat e domates, lëng mishi me tranguj ose krem me perime.

Ka një sërë ushqimesh të tjera të preferuara që hahen nga populli i Republikës Çeke, dhe shumica gjenden në baret që mbulojnë peizazhin, zakonisht duke u ngrënë i shoqëruar me një gotë birrë. Këto përfshijnë salcice turshi, harengë turshi dhe sallam të shërbyer me uthull. Nëse këto tingëllojnë pak të huaja për ju, shumë restorante në Pragë ofrojnë më shumë ushqime ndërkombëtare, si p.sh. ushqime italiane dhe meksikane.

Omnipresent dumplings
Goulash nga viçi çek (Hovězí Guláš) me petë (houskové knedlíky)

Snacks natën vonë

Të gjesh një kafshatë për të ngrënë pasi të mbarojnë orët standarde të restorantit nuk është gjithmonë e thjeshtë në Pragë. Stafi i kuzhinës zakonisht pëlqen të mbyllet herët, veçanërisht në mbrëmjet më të ngadalta, që do të thotë se, me shumicën e vendeve, nëse nuk e keni bërë porosinë tuaj për ushqim deri në orën 22:00, mund të prisni edhe mëngjesin. Shumë nga KFC-të dhe McDonalds do të shesin ushqim të paktën deri në orën 00:00. Në Vinohrady, klubi Radost FX është zgjidhja më e mirë për të ngrënë natën vonë, me kokteje, pije kafeje dhe pjata vegjetariane të paktën deri në orën 03:00. Nëse ngecni, do të zbuloni një sërë dritaresh të ushqimit të shpejtë në mbrëmje vonë që ofrojnë pica, ushqime ushqimore dhe xhiro gjatë gjithë natës në stacionin e tramvajit në Národní třída, ngjitur me Tescos në New Town.

Artikuj të Lidhura

Lexoni gjithashtu
Close
Back to top button