Restorantet

Restorantet në Pragë ku mund të hani mish loje

Çdo adhurues i ushqimit me siguri e ka vënë re në kalendarin e tij gastronomik se vjeshta është koha e mishit të gjahut.

Djathi mund të gjendet në një bazë të kufizuar gjatë gjithë vitit, por është kryesisht një çështje sezonale, e cila do të pasurojë këndshëm dietën.

Ndër mishin e gjahut, përfshijmë puplat (fazanin, thëllëzën, thëllëzën, rosën e egër, patën e egër, gjelin), lepurin (lepuri dhe lepurin e egër), gjahun e madh (kaprol, dre) dhe lojën e zezë (derri i egër). Ai përfshin gjithashtu mishin më ekzotik të strucit ose kangurit, të cilat nuk janë biznesi klasik sezonal.

Mishi i kafshëve të egra, i cili ka një shije dhe erë specifike, ka tendencë të jetë më cilësor dhe më i shëndetshëm se mishi i kafshëve të kultivuara, përmban një sasi të madhe proteinash dhe ka pak yndyrë. Shija është e ndryshme, edhe për të njëjtën specie, pasi varet nga mosha dhe shëndeti i çdo ekzemplari të gjuajtur. Pas kapjes, mishi i gjahut të egër duhet të lihet të qëndrojë për pak kohë, që të zbutet, para se të filloni ta gatuani dhe ta konsumoni.

Mishi i kafshëve të egra mund të gatuhet në mënyra të ndryshme, dhe një shumëllojshmëri goulash janë shumë të njohura.

Mishi i thajthit, proshutat dhe ijët e pjekura nga gjahu i madh, mishi i shpendëve të egër të zier në verë, dhe së fundi, por jo më pak e rëndësishme, janë patët e ndryshme të njohura, për shembull, të një lepuri ose dreri. Të mos harrojmë se kur bëhet fjalë për derrin, ende nuk zgjidhet mosmarrëveshja nëse është më i shijshëm me salcën e trëndafilit apo me lakër dhe petë.

Shumë restorante në Pragë do të ofrojnë festë me mish dreri me një gamë të gjerë pjatash. Por shumica e restoranteve ofrojnë mish dreri nga tetori deri në dhjetor. Ka vetëm disa restorante në Pragë ku mund të shijoni një lojë gjatë gjithë vitit.

Restorant Zvonice

Direkt në dy katet e sipërme të majës së Jindřišská Bell Tower, ndodhet një restorant luksoz i specializuar për mish dreri. Trarët origjinalë, muratura dhe kambana përbëjnë një brendshme unike. Për të dhënë disa shembuj nga menyja, ata ofrojnë fileto derri të egër në koriandër me kërpudha të egra, mish dreri në verë portuale, biftek dreri në salcë vere me trumzë, salcë trëndafili për proshutën e derrit të egër, kaproll me salcë qiriri ose fileto kaprolli me kërpudha. .

Praha 1, Jindřišská, Kulla Jindřišská, Tel: 224 220 009, website

Restorant Magická Zahrada nouveau

Restorant Magická Zahrada përgatit disa specialitete loje për menunë e tij të vjeshtës. Pate dreri me salcë Cumberland, lëng mishi me perime dhe petë, mish dreri në salcë kremi me petë me xhenxhefil, goulash loje me petë proshutë dhe njoki me salcë mish dreri dhe boronicë.

Nuselská 159/114, Praha 4 – Michle, Tel: 261 214 252, website

Restorant Kampa Park

Një restorant elegant, Kampa Park përgatit specialitete me dy lojëra. Thëllëzë e pjekur me pure patate dhe salcë vanilje, ijë dreri, rowanberry dhe ragu me kanterela dhe angjinarja e Jeruzalemit.

Praha 1, Na Kampě 8b, Tel: 296 826 112, website

Restorant Le terroir

Pavol Pavlik, Shefi i kuzhinës së restorantit Le Terroir, ofron një menu sezonale me karpacio dhe tartare të muflonit, me pure manaferre, kërpudha druri dhe boronicë.

Praha 1, Vejvodova 1, Tel: 602 889 118, website

Restorant Altány Kampa

Restoranti Altány Kampa në Čertovka ofron disa specialitete loje për të gjithë muajin nëntor. Lëng mishi me petë dhe perime, dreri i servirur me petë dhe derri me petë me xhenxhefil dhe salcë trëndafili.

Praha 1, Nosticova 2a, Tel: 257 007 681, website

Restorant Art & Ushqim

Bari i verës dhe restoranti Art & Food në Malá Strana ofrojnë specialitete lojërash gjatë gjithë vitit. Për shembull, mund të shijoni fileto të derrit të egër, ijë derri të pjekur, mish dreri me salcë kumbulle dhe specialitete të tjera me mish dreri.

Praha 5, Plaská 617/4, Tel: 251 512 063, website

Restorant New York Kafe

Restoranti i hotelit luksoz Boscolo ofron disa specialitete loje për gjithë muajin nëntor. Pate dreri me bukë, karpacio dreri me koriandër me vaj, mish dreri me kërpudha, lazanja me ragu gjahu, mish dreri me kërpudha, proshutë dhe pure nga angjinarja e Jeruzalemit dhe ragu i derrit të egër me salcë trëndafili dhe kroketa.

Praha 1, Senovážné nám. 13, Hotel Boscolo, Tel: 224 593 886, website

Restorant Chapadlo

Restoranti Chapadlo ka përgatitur goulash kaprolli me petulla me patate për të gjithë Nëntorin.

Praha 6, Bělohorská 203, Tel: 235 302 350, website

Restaurace Oblaca

Restoranti Oblaca në transmetuesin e kullës Žižkov ofron në menynë e tij të vjeshtës shalë me kaproll me kungull, gocë deti dhe pure salsify.

Praha 3, Mahlerovy sady, Tel: 210 320 086, website

Artikuj të Lidhura

Lexoni gjithashtu
Close
Back to top button