Restorantet

Restorantet tradicionale çeke

Typical Czech RestaurantPër kuzhinën më të mirë tradicionale çeke shkoni në restorantet në vijim: Pilsner Restaurant Municipal HouseU Sádlů; La Degustation Boheme; CzecHouse; U Maltézských Rytířů, Mlýnec, Malostranská beseda, Čestr, Potrefená husa, V Zátiší.

La Degustation Bohême

Ekipe të kuzhinierëve dhe pastiqierëve përgatitin tri meny të shijshme që përbëhen nga shtatë pjata të plotësuara me shtatë antipasta. Vijnë në ushqimet më të mira tradicionale të artit të kuzhinës çeke nga fundi i shekullit 19 të frymëzuara nga teknikat dominuese të personalitetit të kuzhinës Marie B. Svobodova.

Vendi: Haštalská 753/18, Qyteti i Vjetër.

I hapur: E hënë-E shtunë 17 deri në mesnatë

Kategoria: I shtrenjtë. webiste

Bredovský Dvůr

Ky është një vend shumë i famshëm dhe është larg nga Lagjja Wenceslas për vetëm një ecje të shkurtër. Ai shërben pjata të zakonshme çeke, ndonjëherë me siguri të madhe. Këtu dallohen brinjët si dhe rosat. Nganjëherë, kuzhina dështon goxha nga pritjet. Por me një grup të trazuar, çmime të ulëta dhe Pilsner Urquell drejt nga fuçia, mungesat nuk kanë aq rëndësi. (Këshillë: keni kujdes për çmimet “shtesë” për turistë.)

Vendi: Politických vězňů 13, Qyteti i Ri.

I hapur: E hënë-E shtunë 11 deri në mesnatë; E diel 11-23

Kategoria: jo i kushtueshëm. website

U Sádlů

Restoranti ka një zbukurim të mesjetës, me veshje të koracës dhe armatime në mur. Kuzhina prodhon një fileto të mrekullueshme, supa të paqme dhe ushqime tjera të mëdha, por me një “Unë nuk e di se çfarë”. Ushqimi është vërtet i mrekullueshëm dhe racionet janë të mëdha.

Vendi: Klimentská 2, Qyteti i Ri.

I hapur: çdo ditë 11-1

Çmimi: i lirë deri mesatar. website

U Maltézských Rytířů

Ky restorant në katin përdhes dhe në bodrumin e një shtëpie magjepse që ofron një nga ushqimet çeke të bëra në shtëpi më të favorshme dhe më të arsyeshme në Pragën qendrore. Atmosfera ju bën të ndjeheni sikur jeni ftuar në shtëpinë e familjes për një darkë të rehatshme nën dritën e qiririt.

Vendi: Prokopská 10, Qyteti i Vogël.

I hapur: E hënë-E shtunë 13-23

Kategoria: mesatar. website

CzecHouse Grill

Restoranti kryesor i Pragës Hilton përmban specialitete çeke si dhe kuzhinën bashkëkohore evropiane. Kjo është një dhomë e madhe brenda Hiltonit i dedikuar për krijimet e Kuzhinierit Roman Paulus. Ai përqendrohet në versione moderne të klasikes dhe me shkallë të larta por ulet në disa kthesa si një USDA mbi majë tartar parësor i mishit të lopës me havjar. Përveç pamjes më pak se yjore të parkimit dhe ndërtesës së zyrës, nuk ka asgjë tjetër dëshpëruese për këtë vend.

Vendi: Pobřežní 1, Karlín (brenda Hotelit Hilton).

I hapur: çdo ditë 18-23 dhe për drekë E hënë-E premte mesditë deri në ora 15.

Kategoria: I shtrenjtë. website

Ferdinanda

Ky është një restorant i lirë, miqësor dhe modern. Mendoni për mjetet e fermës (të shndërruara në orendi dhe stoli), birra Ferdinand në rubinet dhe çfarë sasi për interpretimet e mrekullueshme të ushqimit të barit çek. Buka e skuqur plebe në majë ka djathë të kaltër të bluar. Provoni gullashin e shijshëm dhe mostrën e birrës ‘Seven Bullets’ të bërë në objekt, të quajtur sipas shtatë plumbave që vranë Dukën Franz Ferdinand. Gullashi është i dendur, me mish të butë dhe pothuajse shtresa të ndërlikuara të shijes. Ky është ushqimi më i parafinuar çek që gjendet në zemër të zonës turistike.

Vendi: Opletalova 24,Qyteti i Ri (pikërisht te Lagjja Wenceslas)

I hapur: E hënë-E premte 9-23; E shtunë-E diel 11-23

Kategoria: jo i kushtueshëm.

U Provaznice

Shërbimi këtu mund të jetë egërsisht i ngadaltë ose mesatarisht i shpejtë. Dhoma është e çuditshme me punë arti të çuditshme dhe një maskaradë të varfër të teknikës së përfundimit të rremë. Tavolina dhe karrige? Shumë e parehatshme, por është plotësisht e vështirë të gjeni një shembull më të arsyeshëm për çmimin e gatimit çek diku afër qendrës së qytetit.

Vendi: Provaznická 3, Qyteti i Vjetër.

I hapur: çdo ditë 11 deri në mesnatë

Kategoria: mesatar. website

U zavěšenýho kafe

Një dhomë e parë e imët hapet në disa hapësira të mëdha mbrapa, përgjithësisht plot me grupe të rrëmujshme. Do të gjeni ushqim tipik (lexoni: të mbushura) dhe specialitete ditore çeke siç është supa me patate. Vendi është përpjetë nga Kështjella e Pragës, tatëpjetë nga shtegu i Malit Petřín – së bashku me zbukurime piktoreske dhe eklektike, këto mund të jenë vendet më tërheqëse.

Vendi: Úvoz 6, Hradčany.

I hapur: çdo ditë 11 deri në mesnatë

Kategoria: mesatar. website

Lokál

Pjesë e rrjetit të suksesshëm Ambiente të restoranteve “shpikëse”, Lokál ka mbrojtur qarkullimin e “Ushqimit të Ngadaltë” këtu në Republikën Çeke, duke u bërë pjata çeke cilësore dhe me çmim të arsyeshëm – mendoni mëlçitë, djathin e fërguar, svíčková – në një hapësirë të modës, me Pilsner me rrjedhje të lirë dhe një atmosferë të gjallë të barit dhe me muzikë.

Adresa: Dlouhá 33, Pragë 1-Qyteti i Vjetër.

I hapur: çdo ditë 11 deri 1

Kategoria: Mesatar. website

V Korunní

Turistët rrallë, nëse ndodh ndonjëherë që provojnë këtë restorant pa fruda. Prandaj është kryesisht një grumbull i vendorëve dhe pak të mërguar që e dinë e mbushin vetveten me pavëmendje në ushqimet e paqme çeke. Ushqimi është i hapur dhe i bërë mirë dhe asgjë tjetër përveç imagjinar. Vendi është i thjeshtë dhe i qëllimshëm. Është çek i pastër.

Vendi: Korunní 39, Vinohrady.

I hapur: E hënë-E martë 10-23; E mërkurë-E premte 10.30 deri në mesnatë; E shtunë-E diel 11-23

Kategoria: jo i kushtueshëm. website

Other Czech Restaurants

Amos Restaurant

Masná 17, Prague 1; Website: www.amosrestaurant.cz

Čester

Masná 17, Prague 1; Website: www.ambi.cz

Baráčnická Rychta

Tržiště 23, Prague 1; Website: www.baracnickarychta.cz

Folklore Garden

Na Zlíchově, Prague 5; Website: www.folkloregarden.cz

Kolkovna

V Kolkovně 8; Website: vkolkovne.cz

Kozička

Kozí 1, Prague 1; Website: www.kozicka.cz

Olympia

Vítězná 7, Prague 1; Website: www.kolkovna-group.cz

Potrefená Husa

Vinohradská 104, Prague 2; Website: www.potrefene-husy.cz

Restaurace Pravěk IV

Na Bělidle 40, Prague 5; Website: www.pravek.cz

Solidní Nejistota

Pštrossova 21, Prague 1; Website: www.solidninejistota.cz

Mistral Café

Valentinská 11/56, 110 00 Praha 1; Website: www.mistralcafe.cz

U Havrana

Hálkova 6, Prague 1; Website: www.restauraceuhavrana.cz

U Sadu

Škroupovo nám. 5, Prague 3; Website: www.usadu.cz

Vysmátý Zajíc

Michalská 13, Prague 1; Website: www.vysmatyzajic.cz

Zlatý Strom Restaurant

Karlova 6, Prague 1; Website: www.zlatystrom.cz

Artikuj të Lidhura

Lexoni gjithashtu
Close
Back to top button