Restorantet

Restorantet e rekomanduara

Céleste

Ky ofron një nga kuzhinat më të mira franceze në Pragë dhe gjendet në katin më të lartë të një nga pikave më të famshme moderne të referimit të Pragës “Ndërtesës së Vallëzimit”. Ka pamje të mahnitshme të qytetit si nga dhoma e brendshme e ngrënies dhe nga tarraca në majë të çatisë. Është e famshme në mes të atyre që lëvizin lartë. Të rekomanduara janë peshku i kuq à la Provençal, tournedos de boeuf me salcë Béarnaise dhe lepuri i ri në salcë mustardë.

Vendi: Ndërtesa e Vallëzimit (Taneční Dům), Rašínovo nábřeží 80, Pragë 2; I hapur: E hënë – E premte mesditë-14 dhe 7.30-10.30 (nuk ka drekë të hënave). Çmimi: 700 koruna çeke dhe më lart. website

Pravda

Ky është një vend nga investuesit e drekës se përsosur në Pragë. Shërbim i këndshëm dhe i qetë plotëson ushqimet mahnitëse. Rekomandohen karavidhja Cajun, panine të mbështjellura pranverore vietnameze dhe salmon skandinav i marinar në salcë mustardë.

Vendi: Pařížská 17, Qyteti i Vjetër; I hapur: 11.30-1:00; Çmimi: 1,000-1,200 koruna çeke. website

Restorant Aromi

Restorant Aromi është i mirënjohur kudo në Pragë për shërbimin e disa prej ushqimeve më të mira të gatshme, me ushqimin e detit që është një standard veçanërisht i lartë. Ky restorant i stilit italian gjendet larg nga qendra e qytetit në qarkun Vinohrady por ia vlen të bëhet një udhëtim për të provuar ushqimin më të mirë që ofron Praga. Çmimi për të ngrënë këtu është pak më i lartë se në shumicën e restoranteve tjera, por zbukurimi është i bukur dhe tërheqës, personeli është i sjellshëm, i njerëzishëm dhe miqësor, dhe ushqimi, siç u përmend tashmë, është fantastik! Një nga favoritet në meny është ravioli i bërë vetë i mbushur me patate dhe levrek deti dhe zakonisht vënia në pjatat e pastave nënkupton që fatura nuk është shumë e lartë në fund të mbrëmjes. Ata gjithashtu ofrojnë një drekë ditore të veçantë, që është vetëm 200 koruna çeke për person.

Vendi: Mánesova 1442/78, Pragë 2. website

Kampa Park

I hapur në vitin 1994, Kampa Park ishte një pionier i skenës së drekës së përsosur të Pragës dhe ka tërhequr vizitorë të famshëm të panumërt duke përfshirë Mick Jagger, Johnny Depp, Lauren Bacall, Robbie Williams, dhe Bill e Hillary Clinton. Kuzhina është aq e famshme sa edhe klientët, nga fistoni i tharë me stafidhe dhe kaperet beurre blanc, deri tek qafa e mishit të drerit me pure të patates së freskët dhe salcë kardamomi. Disa mendojnë që vendi ka qenë çlodhës me dafinat e tij në vitet e fundit, por akoma është e vështirë për të pasur një darkë romantike – rezervoni një tavolinë me dritë qiriu në tarracën me gur kalldrëmi, e rrethuar me drita zanash, pranë lumit, me dritat e Urës Charles që shkëlqejnë në ujë.

Adresa: Na Kampě 8b; Çmimi:  500-900 koruna çeke; I hapur 11.30-1:00. website

Malý Buddha

Një atmosferë e qetë si shtëpi për çaj është ambienti për kuzhinë të freskët dhe të shijshme aziatike, siç janë paninet e pranverës dhe petët e qelqit me perime, nëpër një përzgjedhje të rëndësishme të lëngjeve ekzotike.

Adresa: Úvoz 44, Pragë 1; I hapur E martë-E diel 13.00-22.30. ebsite

Hergetova Cihelna

I vendosur në një cihelná (punë me tulla) të kthyera të shekullit 18, ky vend gëzon një nga lokacionet më të nxehta të Pragës, me një tarracë në breg lumi që ofron pamje gjithëpërfshirëse të Urës Charles dhe buzës së ujit të Qytetit të Vjetër. Menyja është aq gjithëpërfshirëse si dhe pamja, që radhitet nga specialitetet çeke tek hamburgerët dhe ushqimet e pastave, plus një meny organike që përfshin sallatën e gaforres me havjar dhe kopër, dhe purtekë në shtizë me thjerrëz me ragu dhe patate gnocchi. Vëreni që ka dy lista të verërave, një me çmim të arsyeshëm, tjetra e shtrenjtë sa të të dalin sytë nga vendi.

Vendi: Cihelná 2b; Çmimi:  150-600 koruna çeke; E hapur 11.30-1.00. website

Bellevue

I vërtetë për emrin e saj, Bellevue ofron një pamje të mrekullueshme të lumit Vltava dhe Kështjellës së Pragës – veçanërisht kur të dyja janë të ndriçuara gjatë natës – dhe shërben një kuzhinë të shquar, e farkëtuar në mënyrë kontinentale dhe në mënyrë të kujdesshme. Duke paraqitur një zbukurim elegant dhe madhështor, klientët e tij liston leximet si kush është kush në shoqërinë e Pragës. Ushqimet imagjinare përfshijnë fileto australiane të mishit të viçit me mëlçi rose foie gras në salcë të zhardhokut të kërpudhave, dhe tempura e karkalecit të detit me karamele soje. Ëmbëlsirat janë njësoj të paharrueshme.

Vendi: Smetanovo nábřeží 18; I hapur çdo ditë mesditë – 15 dhe 17.30-23. website

U Maltézských Rytířů

‘Te Kalorësit Maltez” është një restorant i rehatshëm dhe i botës së vjetër romantike, me tavolina me dritë qiriu në një kupolë gotike me gur dhe tullë në katin e poshtëm (tavolinat në katin përdhes janë shumë më pak atmosferike). Propozimet klasike boheme përfshijnë derr të egër rosto me salcë thëne, dhe krap organik të mbushur me domate, kërpudha dhe kaper, por ka gjithashtu ushqime ndërkombëtare si bifteku Chateaubriand, dhe disa ushqime vegjetariane si patëllxhan i mbushur dhe fetucine me spinaq, djathi i dhisë dhe arrat rosto.

Vendi: Prokopská 10; pjatat kryesore 180-400 koruna çeke; I hapur: 1am-23. website

U Sádlů

Restoranti ka një zbukurim të mesjetës, me veshje të koracës dhe armatime në mur. Kuzhina prodhon një fileto të mrekullueshme, supa të paqme dhe ushqime tjera të mëdha, por me një “Unë nuk e di se çfarë”. Ushqimi është vërtet i mrekullueshëm dhe racionet janë të mëdha.

Vendi: Klimentská 2, Qyteti i Ri, I hapur çdo ditë 11-1; Çmimi: 300 deri 500 koruna çeke. website

Kavárna Imperial

Kafene përrallore me një brendësi të zbukuruar mrekullueshëm, vend mrekullisht atmosferik për disa pije, veçanërisht të premten dhe të shtunën në mbrëmjet kur bëjnë muzikë bandat e xhazit. Ose provoni tortë dhe kafe në mëngjes.

Vendi: Na poříčí 15 110 00 Praha (afër stacionit të metrosë Namesti Republiky); Vlerësohet si jo i kushtueshëm. website

Artikuj të Lidhura

Lexoni gjithashtu
Close
Back to top button