Restorantet

Restorante kineze

Praga është e mbushur me restorante dhe ushqime për ushqim kinez, të vendosura pothuajse në çdo cep. Ato janë një zgjedhje e mirë për ata me buxhet të ulët, pasi nuk vizitohen shumë shpesh nga udhëtarët, por priren t’u shërbejnë vendasve gjatë drekës për shkak të menuve të tyre të lira. Megjithatë, ka disa vende të bukura si Macao & Wok , Makakiko ose Sasazu , ku mund të shijoni shijet e vërteta aziatike.

China Fusion

Praga ndoshta nuk është vendi më i mirë për të gjetur ushqime të shkëlqyera kineze. Ky restorant modern që ofron ushqim për ata që janë në kërkim të kuzhinës kineze, i vendosur pikërisht në qendër të qytetit në shtëpinë Slovan, mund të konfirmojë pritshmërinë. Menuja është e mbushur me specialitete kineze të shoqëruara me disa pjata evropiane. Ushqimi është ushqim i vërtetë kinez – nëse jo krijimi i nivelit të lartë i artistëve të vërtetë të kësaj kuzhine. Këshilla jonë është të provoni mishin pikant mongol ose rosën e famshme të Pekinit. Rryma elektrike është nga 260 në 600 CZK.

Adresa: Na Příkopě 22, Prague 1; www.fusionrestaurants.eu

Huang He

Një nga restorantet e para kineze të hapur në Pragë, ky restorant tipik kinez ka dy vendndodhje në Pragë – një Vršovická 1 dhe tjetri në Kolbenova 1. Pavarësisht zgjedhjes së gjerë të menusë, shumica e pjatave përgatiten me shpejtësi dhe shkathtësi. Është padyshim një zgjedhje më e mirë se shumica e restoranteve dhe bistrove të tjera të ngjashme kineze, por mos prisni ngrënie të shkëlqyera. Ka menu speciale drekë me çmime të volitshme; shumica e rrjeteve janë nga 150 në 400 CZK.

Adresa: Kolbenova 1, Prague 9 or Vršovická 1, Prague 10; www.huanghe.cz

Restorant Hong Kongu

Me dekorin e tij të shkëlqyeshëm, gdhendjen e mahnitshme të drurit në mur dhe jastëkët e sediljeve të kuq mëndafshi, ky restorant kantonez tërheq kryesisht komunitetin vendas aziatik. Atmosfera dhe shërbimi i restorantit është i mirë dhe ushqimet si dim sum ose pula me pesë aroma janë mbi mesataren. Megjithatë, ata nuk presin një ambient të jashtëzakonshëm kulinar apo romantik. Rrjeti kryesor është mjaft i lirë dhe kryesisht nën 200 CZK.

Adresa: Letenské nám. 5, Pragë 7; www.hkrest.50megs.com

Pekini

Pekini është një restorant tipik i madh kinez që ndodhet rreth pesë minuta nga metroja Pankrac, pak larg qendrës së qytetit. Por mund të ia vlen udhëtimi nëse jeni duke kërkuar për ushqim të këndshëm autentik kinez me një brendshme të këndshme. Ka mbi 200 vende, 10 dhoma të veçanta të ftuar me një TV me ekran të sheshtë, karaoke dhe wi-fi.

Adresa: Pujmanová 10, Prague 4; www.pekingrestaurant.cz

Smaragdová Zahrada

Ky restorant i vogël kinez i ushqimit të shpejtë ndodhet afër Sheshit Wenceslas në Rytířská 10. Dega tjetër e tyre, Pivoňkové Zátiší, është në Skořepka 5. Në ofertë është një përzgjedhje e gjerë e pjatave aziatike dhe ndërkombëtare. Rryma elektrike është rreth 100 CZK.

Adresa: Rytířská 10 (hyrja nga ulice 28. Října nr.9); www.smaragdovazahrada.cz

Artikuj të Lidhura

Lexoni gjithashtu
Close
Back to top button