Restorantet

Shpirtrat çekë

Fernet - local spirit

Qitësit janë një gjë serioze në kulturën çeke të pijes. Nëse pini një gotë me dikë dhe i përshtatni të shtënë-për-shtënë gjatë gjithë natës, ju konsideroheni të besueshëm dhe do të keni një mik për jetën. Kjo është, sigurisht, me kusht që ata të mund t’ju njohin ditën tjetër.

Becherovka

Becherovka , një liker gjithmonë i pranishëm, i ëmbël, i verdhë, me bazë barishte, nga qyteti spa Karlovy Vary , konsumohet ashtu siç është ose hollohet me një tonik kur bëhet i njohur si: ‘beton’ (beton).

Fernet

Fernet shkon më mirë me birrën dhe është një liker lokal i mprehtë i ndikuar nga Fernet Branca. Kjo gjithashtu mund të hollohet me një tonik për të bërë një ‘birrë bavareze’ ose Bavorské pivo – e cila, natyrisht, nuk përmban birrë dhe nuk është e njohur në Bavari.

Rum origjinal Božkov (Tuzemák, i quajtur më parë rum Tuzemský)

Pasaporta më pak e shtrenjtë në harresë, dhe për këtë arsye e favorizuar nga alkoolistët vendas, është rumi ‘Tuzemák’ . Ky rum i prodhuar në vend prodhohet nga panxhari i sheqerit dhe jo nga kallam sheqeri dhe, për rrjedhojë, ka një ngjyrë kafe të errët dhe është shumë i aromatizuar dhe i ëmbël. Me ujë të nxehtë, një fetë limoni dhe pak sheqer, sigurisht që bën një përzierje ngushëlluese ngrohëse gjatë dimrit.

Boroviçka

Borovička është një raki e stilit të dëllinjës, e lidhur më ngushtë me sllovakët sesa çekët dhe nuk është e ndryshme me rakinë holandeze Jenever, ndërsa rakia e kumbullës ‘ Slivovice ‘ është një delikatesë shtesë lokale që është e butë, nëse jo e bërë në shtëpi, dhe lahet lehtësisht.

Slivovice

Slivovitz ‘ ( Slivovice ose raki kumbulle) është një tjetër delikatesë vendase, e konsumuar dhe prodhuar më shumë në Moravi dhe Sllovaki, prej nga vjen.

Absinthe

Absinthi , me një provë mbresëlënëse shtatëdhjetë, është i ndaluar në shumë vende. Është një distilim pelini, por ka një sasi pak më të ulët (dhe me sa duket më pak dëmtuese për trurin) e alkoolit të drurit sesa lloji i përdorur për turshinë e intelekteve më të mira të Parisit. Një lëng i gjelbër i tejdukshëm, shija e tij është e ngjashme me shampon me aromë alkooli. Procesi tradicional është të lyeni një lugë sheqer në absinthe dhe më pas të digjni sheqerin në lugë, në mënyrë që të karamelizohet. Pasi zjarri të jetë fikur, përzieni lugën e sheqerit përsëri në gotë. Pas kësaj, sigurohuni që të mbani çorapet tuaja!

Zelena

Zelená – Ju gjithashtu, ndonjëherë, dëshmoni se njerëzit në pijetore hedhin gota me liker mente të ndezur (shpesh i quajtur: “gjelbër”), i cili nuk është shumë tërheqës.

Artikuj të Lidhura

Lexoni gjithashtu
Close
Back to top button