Akomodimi

Lagjet, Vende për të Qëndruar

Ekziston një përzgjedhje e gjerë e akomodimeve në Pragë, nga hotelet intime, romantike të bazuara në shtëpitë e qytetit historik, tek hotelet luksoze ndërkombëtare të zinxhirit, si Ibis, Hilton dhe Crowne Plaza. Ka gjithashtu B&B dhe bujtina buxhetore, si dhe hotele më të vogla butikë. Për më tepër, është shfaqur një prirje e re e marrjes me qira të një apartamenti në Pragë për një periudhë afatshkurtër, e cila është veçanërisht e popullarizuar në mesin e grupeve më të mëdha që preferojnë më shumë vetë-furnizim dhe privatësi. [pullquote]Çmimet e akomodimit në qytet nuk janë më të lira, siç ishin dikur gjatë viteve 1990, kur vendi filloi për herë të parë të përqafonte udhëtarët nga perëndimi. Përkundrazi, ato janë të krahasueshme me zona të tjera, siç është Vjena e afërt.[/pullquote]

Çmimet e hoteleve

Në qendër të Pragës, një hotel i nivelit të mesëm do të kushtojë rreth 150 euro gjatë sezonit të lartë. Larg qendrës, kjo mund të bjerë në afërsisht gjysmën e atij çmimi. Një hotel i nivelit të lartë do të kushtojë 150 euro e lart, me hotelet më të mirë luksoze që paguajnë më shumë se 200 euro. Hotelet buxhetore paguajnë nën 80 EUR për një dhomë dyshe ose dyshe. Megjithatë, ky është vetëm një udhëzues. Kontrolloni ofertat online sepse shumë hotele kanë gjithmonë oferta speciale në dispozicion, përveç festave të Krishtlindjeve dhe Pashkëve. Në përgjithësi, tarifat e sezonit të lartë do të mbulojnë periudhën prill-qershor, shtator, tetor dhe periudhën e festave të Krishtlindjeve / Vitit të Ri. Korriku dhe gushti janë stinët e mesit, ndërsa pjesa e mbetur e vitit do të klasifikohet si sezon i ulët. Gjatë kësaj periudhe, normat mund të jenë 30% ose 40% më të ulëta. Edhe tarifat gjatë sezonit të lartë mund të rriten deri në 20% në data specifike. Kjo është veçanërisht e vërtetë gjatë Pashkëve, Vitit të Ri dhe gjatë gjithë festës së Pranverës në Pragë. Është gjithashtu e vërtetë gjatë fundjavave (nga e enjtja deri të dielën) në maj, qershor dhe shtator.

Çmimi për një qëndrim të shkurtër në një apartament me ushqim do të jetë i ngjashëm me një dhomë në një hotel të rangut të mesëm. Kjo siguron kosto të reduktuara të transportit, akses të mirë në ushqime të lira në nivel lokal dhe aftësi për të ardhur e për të shkuar sa herë të dëshironi.

Vendndodhjet e hoteleve

Shumë hotele gjenden rreth Sheshit Wenceslas në New Town. Është qendra e gjithçkaje, dhe çmimet e hoteleve kryesisht e pasqyrojnë këtë. Zona të tjera të njohura përfshijnë zonën përreth Sheshit të Qytetit të Vjetër (disa minuta më këmbë nga Ura e Charles) dhe zonën pranë Náměstí Republiky (afër qendrës tregtare Palladium). Hotelet këtu përfshijnë institucione të mëdha ndërkombëtare, vende çeke të modës së vjetër dhe hotele dhe apartamente pushimi të vogla, shumë më ekskluzive.

Ka disa hotele më të lira në jug dhe perëndim në New Town, dhe vetëm disa metro ndalojnë nga Sheshi i Qytetit të Vjetër. Por zona është më pak piktoreske dhe disa nga rrugët vuajnë nga vëllimet e mëdha të trafikut.

Për një pamje të lumit Vltava, qëndroni në lagjen hebraike, megjithëse shumica e hoteleve këtu janë të shtrenjta. Ka edhe disa botele të ankoruara përgjatë argjinaturave jo shumë larg qendrës së qytetit. Këto mund të jenë një opsion i mirë për udhëtarët me buxhet dhe të bëjnë një qëndrim të pazakontë.

Mbi Urën e Karlit, në Lagjen e Vogël, do të gjeni një pjesë të vogël të hoteleve interesante në një mjedis të këndshëm, por ka shumë më pak nga Kështjella e Pragës në Hradčany. Një zgjedhje e mirë është rruga Nerudova, që të çon në Kalanë e Pragës.

Por ju nuk duhet domosdoshmërisht të qëndroni në lagjet historike; lagje të tjera aty pranë si Vinohrady, Smíchov dhe Žižkov janë vetëm disa ndalesa të tramvajit (5 deri në 10 minuta) nga Qyteti i Vjetër, por mund të merrni një marrëveshje shumë më të lirë. Këto vende ofrojnë mundësi të mira parkimi dhe restorante, klube dhe pazare të shkëlqyera.

Qëndrimi në periferi të qytetit nuk rekomandohet shumë. Do të shpenzoni kohë dhe kosto shtesë për të shkuar në qendër të qytetit. Zonat periferike mund të mos kenë ambiente dhe restorante të mira aty pranë. Hotelet në qendër dhe transporti publik mund të mos jenë shumë të përshtatshëm, duke pasur parasysh se metroja e fundit ndalon në mesnatë.

Booking.com – hotele me zbritje, konfirmim i menjëhershëm, paguani pas mbërritjes

Hradçany dhe Kalaja e Pragës

Kjo zonë është e përshtatshme për akses në kështjellë dhe normalisht një lagje paqësore dhe e qetë. Megjithatë, ka një përzgjedhje të kufizuar restorantesh, vetëm disa bare dhe një udhëtim të pjerrët përpjetë nga jeta e natës në Qytetin e Vogël. Ndoshta përzgjedhja më e mirë është në rrugën Nerudova, e cila ka pamje të këndshme, por çmime mjaft të larta. Për një zonë të çuditshme dhe të qetë, provoni Botën e Re (Novy Svět), disa qindra metra larg nga Kalaja.

Qyteti i Vogël (Malá Strana)

Në mes të gjithçkaje, afër urës së Charles, shumë klube dhe restorante të përballueshme afër. Qyteti i Vjetër është një shëtitje e lehtë larg, ose mund të merrni tramvajin. Shpesh, akomodimi është në ndërtesa historike piktoreske dhe mbetet në kërkesë të lartë gjatë gjithë vitit. Kryesisht, hotelet janë mjaft të kushtueshme, por ju ende mund të gjeni një marrëveshje të mirë. Ndoshta opsioni më i mirë nëse keni para për të shpenzuar.

Qyteti i Vjetër (Staré Město)

Pikërisht në qendër dhe me vendndodhje të përshtatshme për të vizituar shumicën e atraksioneve në këmbë; shumë hotele në ndërtesa historike. Megjithatë, mund të jetë i mbushur me njerëz dhe me zë të lartë gjatë sezonit të pikut. Gjithashtu, është një shëtitje mjaft e gjatë deri në stacionin më të afërt të tramvajit, sepse transporti publik është i kufizuar në rrugët e këmbësorëve.

Qyteti i Ri (Nové Město)

Vendndodhja qendrore me lidhje të mira transporti dhe një përzgjedhje të madhe restorantesh, klubesh nate dhe të përshtatshme për stacionin kryesor të metrosë. Sidoqoftë, zona përreth Sheshit Wenceslas është një vend i njohur për festat e drerave. Gjithashtu, ka shumë klube nate për të rritur; kështu, mund të jetë i zhurmshëm gjatë natës dhe mjaft i zhurmshëm në disa zona. Çmimet e hoteleve mund të jenë pak më të ulëta, krahasuar me Qytetin e Vjetër.

Vyšehrad

Hotelet këtu janë më të lira. Lidhje të mira metro, vetëm disa ndalesa nga qendra e qytetit. Megjithatë, nuk është e lehtë të ecësh nga këtu në atraksionet kryesore të qytetit, dhe disa zona kanë një ndjenjë paksa të ashpër ndaj tyre.

Vinohrady

Kjo është një lagje luksoze që krenohet me disa akomodime që janë elegante dhe të bollshme. Kjo përfshin disa apartamente me qira afatshkurtër në pronësi private, restorante të shkëlqyera dhe disa jetë të kulturuara të natës. Nuk ka atraksione të mëdha në afërsi, dhe është një distancë e drejtë nga qendra e qytetit. Në përgjithësi, çmimet e akomodimit janë të përballueshme.

Karlín dhe Žižkov

Akomodimi ka çmime shumë konkurruese këtu, edhe pse ndihet mjaft jashtë rrugës së rrahur dhe është sigurisht një nga lagjet më pak tërheqëse. Është afërsisht katër ndalesa në tramvaj nga qendra e qytetit. Bare të mëdha lokale mund të zbulohen në çdo cep. Disa zona duken pak të rrëmujshme dhe të vrazhda, dhe mund të jetë e zhurmshme në rrugët kryesore: shumë shkallë të gjata dhe kodra të pjerrëta, shumë hotele pa ashensorë.

Smíchov

Smíchov (Anděl) është afër qendrës, me transport të mirë publik dhe padyshim që ia vlen të merret në konsideratë. Objektet cilësore, plus një shumëllojshmëri restorantesh dhe dyqanesh, e bëjnë këtë lagje një opsion të mirë.

Back to top button