Transporti

Marrja nga Praga në Cesky Krumlov

Cesky Krumlov është një qytet historik në Boheminë Jugore dhe ndoshta një nga qytetet më të vizituara në Republikën Çeke pas Pragës. Rreth 2 milionë turistë vijnë në Cesky Krumlov çdo vit. Për shkak të hijeshisë së tij mesjetare dhe ndërtesave historike, qyteti renditet si një nga 12 vendet e trashëgimisë së UNESCO-s në Republikën Çeke. Qendra Cesky Krumlov është mjaft e vogël dhe është shtëpia e vetëm 13.000 qytetarëve, duke e bërë atë ideale për një udhëtim njëditor nga Praga. Për fat të keq, është mjaft larg dhe duhen rreth 2.5 orë e 180 kilometra për të arritur atje me makinë, autobus ose tren.

Bus

Një nga opsionet më të lira dhe më të njohura është marrja e një autobusi nga Praga në Cesky Krumlov. Disa kompani po shkojnë atje disa herë në ditë. Është një ide e mirë të bëni një udhëtim herët në mëngjes në orën 6 ose 7 të mëngjesit nga Praga, për të mbërritur atje në orën 9 ose 10 të mëngjesit. Mund të shkoni ose me autobusët FlixBus , RegioJet ose Leo Express . Ato janë të pajisura mirë me Wi-Fi falas në bord, ajër të kondicionuar, tualete dhe tavolina ulëse. Shumica e shërbimeve ofrojnë ujë dhe gazeta falas. Udhëtimi zgjat rreth tre orë, që është rreth 30 minuta më shumë se të shkosh me makinë. Biletat e autobusit kushtojnë nga 5 deri në 10 euro për udhëtim, në varësi të disponueshmërisë.

Train

Nëse preferoni trenat mbi autobusët, mund të shkoni me Hekurudhat Çeke . Avantazhi më i madh është më shumë hapësirë gjatë udhëtimeve tuaja dhe duke kaluar nëpër natyrën e bukur dhe peizazhet e mahnitshme nga Praga në Boheminë Jugore. Për fat të keq, treni më i hershëm niset në 8 të mëngjesit, kështu që ju do të jeni në orën 11 të mëngjesit në Cesky Krumlov. Ashtu si autobusi, udhëtimi zgjat rreth tre orë. Bileta me një drejtim kushton nga 8 deri në 15 euro. Meqenëse treni i fundit niset në orën 14:00 nga Cesky Krumlov, ju rekomandojmë të qëndroni gjatë natës ose të ktheheni me autobus. Një tjetër disavantazh i marrjes së trenit është një kohë pak më e gjatë udhëtimi prej mbi tre orë dhe vendndodhja paksa e papërshtatshme e stacionit të trenit, i vendosur jashtë qendrës së qytetit.

Car Rental

Nëse keni një leje drejtimi të BE-së ose ndërkombëtare, mund të vozitni në Republikën Çeke. Marrja me qira e një makine ka kuptim nëse planifikoni të vizitoni më shumë vende dhe të ktheheni në Pragë. Ka disa kompani të makinave me qira që operojnë në Pragë. Çmimet për qira fillojnë nga 70 EUR në ditë dhe përfshijnë marrjen me qira të një makine të mesme (p.sh. Toyota Corolla, Skoda Octavia) dhe sigurimin e plotë. Arritja në Cesky Krumlov me makinë është vërtet e lehtë, dhe distanca prej 180 kilometrash do t’ju marrë vetëm rreth 2,5 orë. Ju jeni zotëria juaj, mund të largoheni sa herë të doni, të ndaloni ku të doni. Megjithatë, mund të mos jetë e lehtë gjatë sezonit turistik të gjesh një vend parkimi në një distancë të arsyeshme nga qendra e qytetit. Në vend të kësaj, ka kuptim të përdoren disa nga zonat e mëdha të parkimit, të cilat kushtojnë rreth 2 € në orë.

Guided Tour

Nëse preferoni turne me guida me guida profesionale, ju rekomandojmë të përdorni GetYourGuide, ku mund të zgjidhni një turne bazuar në komente dhe kritere të tjera. Për një shumë të arsyeshme, duke filluar nga 65 € për person, ju do të merrni një transfertë dykahëshe me autobus, marrje në hotelin tuaj në Pragë, një guidë lokale, drekë dhe bileta për në Kalanë e Krumlovit. Disavantazhi është se turnet në grup nuk janë për të gjithë. Një opsion i zgjuar mund të jetë të organizoni vetë transportin me autobus ose tren dhe të merrni një udhërrëfyes lokal në Krumlov, i cili do të funksionojë pak më lirë.

Private Driver – Prague Airport Transfers

Transfertat e Aeroportit të Pragës përqendrohen në transportet private në aeroport dhe të gjithë drejtuesit e tyre janë të zgjedhur me dorë dhe të trajnuar mirë. Drejtuesit mund të marrin deri në katër pasagjerë në makina sedan ose tetë pasagjerë në furgona, kështu që ju mund të ndani kostot. Shoferi do t’ju presë gjithashtu para hotelit tuaj, aeroportit ose çdo vendndodhje tjetër në Pragë. Shërbimi ka vlerësime të shkëlqyera në TripAdvisor dhe madje ka marrë Certifikatën e Ekselencës. Nëse do të ktheheni në Pragë, thjesht mos harroni të bini dakord për një tarifë pritjeje dhe udhëtimi juaj i kthimit është pa pagesë (ju paguani vetëm tarifën e një vajtjeje dhe tarifën e pritjes).

Artikuj të Lidhura

Lexoni gjithashtu
Close
Back to top button